Grubu
    Üye
    İş
    Öğretmen

Fikir __kümeler__

SORU1) Seçenekleri doğru ve yanlıştan oluşan 3 soruluk bir sınava katılan öğrencilerden 4 tanesi 2 soruda, 3 tanesi ise 1 soruda doğru seçeneğini işaretlemiştir. Bütün sorularda yanlış seçeneğini işaretleyen 1 öğrencinin bulunduğu sınava, bütün soruları işaretleyen toplam 15 öğrenci katıldığına göre 3 soruda da doğru seçeneğini işaretleyen kaç öğrenci vardır?

SORU2) Bir okuldaki futbol turnuvasında A ve B sınıflarından seçilen 11 öğrenci ile B ve C sınıflarından seçilen 11 öğrenci karşı karşıya geleceklerdir. Her sınıftan en az bir öğrencinin katıldığı bu turnuvada B sınıfından; A sınıfı ile beraber kadroya giren öğrenci sayısı, C sınıfı ile beraber kadroya giren öğrenci sayısının yarısı olduğuna göre C sınıfından en çok kaç öğrenci bu turnuvaya katılmıştır?
    "Temasül tezadın sebebidir.
    Tenasüp tesanüdün esasıdır.
    Sıgar-ı nefis tekebbürün menbaıdır.
    Zaaf gururun madenidir.
    Acz muhalefetin menşeidir.
    Merak ilmin hocasıdır."

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    C-1

Soruda anlatılmak isteneni anlayana kadar canım çıktı, kelime oyuna düşmemişimdir umarım

İşaretlenebilecek 4 farklı durum var;
    3D-0Y (x kişi)
    2D-1Y (4 kişi)
    1D-2Y (3 kişi)
    0D-3Y (1 kişi)
    +___________
    x+4+3+1=15
    x+8=15
    x=7 bulunur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    C-2

Şema çizelim,

c'nin en fazla olmasını istiyoruz. Bu durumda 2x en az olmalı. x=1 için 2x=2 olacaktır.
    2x+c=11
    2+c=11
    c=9max.

Grubu
    Üye
    İş
    Öğretmen
    Eline sağlık "Gökberk" kardeşim 1. soruyu anlayana kadar benim de canım çıktı en sonunda bi küme çizdim cevap doğru çıkıyor ama emin değilim bu konuda ehil olanların yorumlarını bekliyorum. O yüzden başka bir yoldan çözülür diye forumda açtım...
    Benim çözdüğüm küme aşağıdadır:

"Temasül tezadın sebebidir.
    Tenasüp tesanüdün esasıdır.
    Sıgar-ı nefis tekebbürün menbaıdır.
    Zaaf gururun madenidir.
    Acz muhalefetin menşeidir.
    Merak ilmin hocasıdır."

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları