Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

yardımm

1--‎326 - 326 ifadesi 8 tabanında yazildiginda 8 elde edilen sayının rakamları toplamı?
    2-Eşkenar üçgen şeklindeki bir tarlanın mayın taramasından geçmesi gerekmektedir.
    üçgenin köşesinden taramaya başlayan as.kerin elindeki sensör, üçgenin yüksekliğinin yarısı kadar bir alan içinde
    duyarlıdır. Buna göre as.kerin üçgenin tamamını tarayarak alacağı en kısa yol kaç birimdir.
    not: üçgenin bir kenarı bir birim uzunluğundadır.
    3-

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3)A=772006 olsun
    74=1(mod5) tir
    72006=(-1)2006=1 (mod4)
    A=71 =2(mod5) bulunur

A=2 (mod5)
    A=1 (mod2)
    A=2a+1=5b+2 ise A=10k+7 şeklinde yazılabilir.
    buradan
    A =7 (mod10)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1.
    326=230=810=(10000000000)8
    326=5.8²+6=(506)8

birbirinden çıkarırsak
    10000000000
    00000000506
    -------------
    07777777272

rakamları toplamı da 8.7+2+2=60 olur

2.

matematiksel olarak tam açıklayamsam da ask.erin takip etmsi gerekn rotanın şekildei mavi yol olduğunu düşünüyorum. zaten en kısa yolun da bu olduğunu (tabi buysa) ispatlamak bana göre oldukça zor. çember denklemi yzıp çıkarmaa çalıştım ama bazı kabuller gerekiyodu o kabulleri yapınca da zaten o denklemlere ihtiyaç kalmadan bu rota bulunabiliyor.

kısaca mantığımı açıklayayım her köşeden tarama yarıçaplı çemberi çiziyoruz başladığı köşeyi saymazsak ask.erin diğer iki çembere muhakkak dokunmsı gerekli bunu yaparken de gideceği en kısa yol simetriden dolayı böyle olmalı , tabi işlem tamamlandığında tarlanın da dışına çıkılacaksa durum değişir.

bu yolun uzunluğu (2√7-√3)/4

geometri1.
    bu soruya bayağı vakit harcadım ** trigonometri dışında bir çözüm bulamadım , hocalarımız baksınlar çözümün yapılabileceğine inanıyorum. olmazsa trigonometric çözümü yazarız. bu arada cevap 40º oluyor.

geometri2.
    şekildeki açılar sanki dikmiş gibi ama galiba eşitliğin gösterimi olan noktalar onlar
    bu durumda o 2 üçgen benzer oluyor
    4/3=6/m → m=9/2

3.
    bu soru çözülmüş zaten

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    2. soruda arazinin sınırına gitmek de gerektiğinde
    araziyi koordinat sistemine yerleştirip sol altı orijine (0,0) , üstü (2,2√3) noktasına ve sağdaki köşeyi de (4,0) noktasına yerleştirdiğimizde ve tarama işleminin (4,0) noktasından başladığını varsaydığımızda
    ask.erimiz doğruca (1.69773,1.75863) noktasına yürüyor ve oradan da tarlanın sınırında ve orjine tam tarama mesafesi uzaklıktaki (√3/2,3/2) noktasına gidiyor.

tabi bunu çözdürürken sayılar düzgün olsun diye tarlanın kenarını 4 birim aldık her değeri 4 e bölersek cevaba ulaşırız.

ayrıca yukarıdakini çözdürdüğümüzde de cevabın doğru olduğunu görüyoruz , yorumda bir hata yapmamışız

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Geometri soru 1

Veri eksikliği olan bu tip sorularda bazen işe yarayan çelişki yöntemini kullanabiliriz.

[AD] ile 30 derecelik bir açı yapacak [AE] doğru parçasını oluşturacağız. Burada E noktası C nini sağıdan bir yere mi yoksa D ile C noktası arasına mı gelecek bunu anlamaya çalışalım.

1. durumdaki gibi sağ tarafa gelsin E noktası

ABD üçgenine eş olan AB'D üçgenini oluşturabiliriz. B' açısı 80 olduğu için E açısı 40 derece olacak ve |DB'|=|B'E|=b olacak |AE|=a+b olacak ki bu mümkün değildir. |AC|=a+b verilmiştir soruda.

2. durumdaki gibi D ile C arasına gelsin E noktası

Yine aynı işlemlerden |AE|=a+b çıkmakta, |AC|=a+b olduğundan bu mümkün olmamaktadır.

3. durum E noktası ile C noktası çakışmaktadır.

E noktası, C noktasının sağında bir yerde ve solunda bir yerde doğru üzerinde yer almıyorsa C noktası üzerinde olabilir ancak.

O zaman 30 derecelik açı almış ve DAB' üçgenini oluşturmuştuk.

Demek ki DAB' açısı = DAC açısıymış

İstenen açı 40 derce bulunur buradan.

Bunun haricinde sentetik bir çözüm yolu var mı bilmiyorum. Sanki bulunabilir gibi.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!