Mutlucan
    Ziyaretçi

Hız problemleri

1.A ve B şehirlerinde bulunan araçlardan birinin hızı diğerinden 20km/sa fazladır.Bu araçlar birbirlerine doğru hareket ettiklerinde 4 saatte aynı yönde hareket ettiklerinde 12 saat sonra hızlı olan araç yavaş olan araca yetişiyor.Hızla giden aracın hızı saatte kaç km'dir?

2.Hızları saatte 70km ve 50 km olan iki araç aynı anda B noktasına doğru hareket ediyorlar.Hızlı olan araç B'ye varıp geri döndüğünde diğer araç ile C noktasında karşılıyor.CB arası 100km olduğuna göre AB arası kaç km'dir?(A____C____B)

3.Bir bisikletli belli bir yolu sabit hızla t saatte alıyor.Bisikletlinin hızı 2 katına yolun uzunluğu 5 katına çıkarılırsa bisikletli bu yolu kaç saatte alır?

4.V1 A noktasından ileriye B noktasındaki V2 A noktasına doğru ve V3 C noktasına doğru hareket ediyor..V1 ve V2 hızlarıyla giden araçlar birbirleriyle karşılaştıkları anda V2 ve V3 hızlarıyla giden araçlar arasındaki uzaklık kaç km olur?(V1=30km/sa V2=50km/sa V3=40km/sa A____B____C AB=240 km)

5.A şehrinden B şehrine hızları oranı 3/5 olan iki araç aynı anda hareket ediyorlar.Hızlı giden araç B şehrine vardıktan sonra geri dönerek B'nin 40km yakınında diğer araç ile karşılaşıyor.Buna göre AB arası kaç km'dir?

6.Bir çember üzerindeki A noktasından hızları dakikada 10m ve 15 m olan iki hareketli zıt yönde hareket ettiklerinde 5 dakika sonra karşılaşıyorlar.Aynı yönde hareket etselerdi kaç dakika sonra yanyana gelirlerdi?

Çok acil çözümle lütfen

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1)

araçlarda birinin hızı V diğerinin hızı V+20 olsun aralarında da x km yol olsun

4=x/(V+V+20)

x=8V+80

12=x/(V+20-V)

x=240

240=8V+80

V=20 hızlı olan araç ta saatte 40 km yapmış olur

Anlamadığın nokta olursa belirt.Daha açık bir şekilde yazayım

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    2. yavaş olan C ye t sürede gelsin ve AC arası x km olsun;
    t = x/50
    Hızlı olan araçda C ye t sürede gelir ve aldığı yol x+100+100 yani x+200 dür;
    (x+200)/70 = t
    x/50 = (x+200)/70
    7x = 5x+1000
    x = 500
    AB = 500+100 = 600 km

3. yol x km hızıda v olsun;
    ilk anda t₁ = x/V sonraki durumda
    t₂ = 5x/2v
    t₂ = t₁.5/2

4. İki araç birbirine soğru geliyorsa bunları karşılaşma süresi yolun uzunluğunun hızları toplamına bölümüdür;
    240/(50+30) = 3 saat.
    3 saatte v₂ hızıyla giden araç 50.3 = 150 km v₃ hızıyla giden araç 3.40 = 120 km gider. aralarındaki uzaklık;
    150+120 = 270 km olur.

5. ikinci sorudaki mantıkla;
    Hızları 3v ve 5v olsun yavaş olan x km giderken hızlı olan (x+80)km gider;
    x/3v = (x+80)/5v
    5x = 3x+240
    2x = 240
    x = 120
    AB arası 120+40 = 160km

6. 5 dk da biri 50m diğeri 75m gider demekki çemberin çevresi 125m miş.
    Aynı yönde gitseler mesela 5dk aynı yönde gitse aralarındaki fark 25m olur. Aralarındaki fark 125m olsunki yan yana gelsinler;
    Bunun için 125m yi hızları farkına böleriz;
    125/5 = 25dk

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2)

Alp

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Resim güzel olmuş eline sağlık mürşide.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    mürşde, eline sağlık. Repler senin..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam bende mi bir problem var nedense rep veremiyorum , ben de ceza vereyim en iyisi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Eline sağlık....
    Afiyet olsun
    Daha kolay anlaşılması düşüncesiyle yapmıştım.

Alp

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    hocam bende mi bir problem var nedense rep veremiyorum , ben de ceza vereyim en iyisi
    Hocam aynı problem bendede var

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Alp'den alıntı Mesajı göster
    Hocam aynı problem bendede var
    paintte yapıyosunuz.Çok kolay ama biraz vaktinizi alıyo.Bide yapa yapa pratikleşiyosunuz.Gerçi ben daha pratikleşme aşamasında değilim ama zamanla olur herhalde.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları