Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf

Denklem Ve Taban Aritmetik sorusu

Herkese Merhabalar Denklem Ve Taban Aritmetik sorusu Çözemedim Konu adı dogrudur,sanırım.

1.Soru:x*y = x+y+1 ise 2-1 Nedir?

2.Soru:2x=a ve 3x=b olduğuna göre 5.6x ifadesinin a ve b cinsinden eşiti nedir?

3.Soru: (2a)x + (3x)8 ifadesinin on tabanındaki en büyük değeri bulunuz.

4.Soru: Beş Basamaklı 32A4B sayısının 30 ile bölümünden kalan 6 olduğuna göre A+B toplamın alabilecegi en büyük deger kaçtır?

5.Soru: (aaa)5 = (2aa)6 ise a=?

Arkadaşlar Çözerseniz Sevinirim.

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    2) 5.6x= 5.2x.3x=5ab

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    (2a)x + (3x)8 ifadesinin on tabanındaki en büyük değeri bulunuz. Bu soruda x maksimum 7 olabilir. x=7 olunca a'nın max değeri 6 olabilir. Peki neden? Şöyle düşün. 10 luk sistemdeki en büyük rakam=9, o halde 8'lik sistemde en büyük rakam=7 olur. 7 lik sistemde en büyük rakam 6 olur. ( Maksimum sonucu bulmak için maks değerleri bulmaya çalışıyoruz)

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    5.Soru: (aaa)5 = (2aa)6 ise a=? bu soruyu cevaplamak için her iki ifadeyide 10 luk sisteme çevirmek gerek.(aaa)5= 25a+5a+a
    (2aa)6= 2x36+6a+a olur 10 luk sistemdeki ifadeleri iki değeri de eşitlersek sonucu buluruz.
    25a+5a+a = 2x36+6a+a

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    6x= 2x.3x diye ayırabiliriz. 2x=a 3x=b imiş yerine değerleri yerine koyarak sonuca ulaşabiliriz.

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Teşekkür Ederim Çözdügün İçin Bazı Yerlerde Kafam karıştı.

6x= 2x.3x diye ayırabiliriz. 2x=a 3x=b imiş yerine değerleri yerine koyarak sonuca ulaşabiliriz. Hangi Soruda 5.Sorumu Tam bir sadece Cevap Yazarsan Yeterli Gerisi Anlarım Sadece Soru- Cevap yazarsan sevinirim.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    4.Soru: Beş Basamaklı 32A4B sayısının 30 ile bölümünden kalan 6 olduğuna göre A+B toplamın alabilecegi en büyük deger kaçtır? Bu sorularda ise 30'a bölünebilme kuralını oluşturacağız. aralarında asal sayılara bakıyoruz. Bir sayının 30 a tam bölünebilmesi için 6 ve 5 e tam bölünmesi gerek. kalanın 6 olması istenmiş. o halde şöyle yapıyoruz. 6 yı bu sayılara bölüyoruz. Yani 30 un tam bölünmesi için bulduğumuz 5 ve 6 sayısına bölüyoruz. 6/5 ten kalan 1, 6/6 dan kalan 0 dır. Ben 32A4B sayıyı elde ederken bu şartları kullanacağım.son rakam 1 de olsa 6 da olsa 5 ile bölümünden kalan 1 olacak.Peki ben hangisini seçeceğim.A+B toplamın alabilecegi en büyük deger kaçtır? dendiği için en büyük değeri yani 6 yı seçeceğim.32A46 oldu peki A ne olacak. 6 ile tam bölünecek. Burda şu devreye giriyor. Bir sayının 6 ya bölünmesi demek 2 ve 3 e tam bölünmesi demek. enim sayım 2 ye bölünüyor.Sonu çift sayı olduğu için.O halde 3 e tam bölünmesi için en büyük rakamı bulmalıyım.Görüldüğü gibi o rakam da 9 dur. 32946 oldu ifade. A+B=9+6=15 olur.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    C-2 de 5.a.b yukarıda zaten çözülmüş. Fark etmedim.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Kardeşim anlamadığın bir nokta olursa söyle olur mu? Bazı kısımları atlayabiliyorum

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Sadece Anlatmana Gerek yok sadece Cevap Yazarsan Gerisi Anlıyorum Örnegin 2.Soruda Cevap Söyledi Aynı Şekilde Sende Öle yapsarsan İyi olur anlatım yapınca kafam karışır.

Senin Cevapladığın 5.Soru'da (aaa)5 = (2aa)6 ise a=?

(aaa)5=25a+5a+a

(2aa)6=2x36+6a+a olur

25a+5a+a = 2x36+6a

Cevap Yazdığım Doğrumu Yoksa

(aaa)5=25a+a+a Gibi mi?

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!