>F!rar!<
    Ziyaretçi

olasılık sorusu

Hileli bir zar 20 kez atıldığında 3 kez 1, 2 kez 2, 3 kez 3, 2 kez 4, 3 kez 5 ve 7 kez 6 geliyor. Buna göre bu zar atıldığında 5 gelme olasılığı kaçtır? (lütfen cvp yazın)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    3/20 dir de zar her defasında aynı şekilde gelmesi için ayarlanmış mı acaba?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bu soruda bence eksik bilgi var, son kısmı şöyle olmalıydı, 5 gelme olasılığı deneysel olarak kaçtır?

bu haliyle çözümü mümkün değil çünkü, hileli zar olduğu biliniyor ama her defasında aynı şey gelmiyor, yani işin içine ne kadar hile karıştırıldığını kestirebilmek mümkün değil, daha doğrusu 20 kez değil binlerce kez atılması bile yorum yapmamız için yeterli gelmez, ne geldiğine bakarak, her bir sayının gelme olasılığı hakkında yorum yapamayız

sadece deneysel olasılığı çözülebilir

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim, yine mi deneysel olasılık, nolur benim karşıma çıkarmayın şunu. Mide spazmı geçiricem.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam sonuçta 8. sınıf sorusu dolayısıyla o şekilde sormuş olmaları gerek aksi halde çözüm getiremeyiz,

ki zaten teeorik olasılıkta zarın 20 kez atılması ve ne geldiğinin hiç bir önemi yoktur
    teorik olasılığa göre, zar hileli olsa bile, ve 20 kez atılıp 20 sindede de 5 geldiğini görse bile genede 21. atışın 5 geleceğini söylemez,
    20 atışın 20 sininde 5 geldiğine sadece tesadüf gözüyle bakar

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim olasılık hilesiz zarla hesaplanır. Zaten zar hileli olduğu için atıldığında gelen sayının olasılığı denilen şey aslında kolsuz bacaksız bir yaratık gibidir. Ayrıca ille de bunu deneysel olasılık diye sınırlandırmak zorunda değiliz ki, adam zarın 5 gelme olasılığını 3/20 olarak ayarlamışsa, neyini deniycek ki? Yeter ki, ayarlayabilmiş olsun. Eğer ayarlayamadıysa işte o zaman yandı Hilesizken bile daha şanslı diyebiliriz en azından ne geleceğinin olasılığını kestirebiliyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam aslında aynı fikirde gibiyiz, elbetteki zarın 5 gelmesi 3/20 olarak ayarlanabilir. yada ayarlandığını kabul edelim
    bu şu anlama gelmez ki; her 20 atıştan 3 ü 5 gelecektir (tıpkı paranın yazı gelmesine 1/2 diyoruz ama her iki atıştan biri yazı gelir diyemeyeceğimiz gibi)
    yani 20 atışa bakarak hileli zara nasıl bir işlem yapıldığı hakkında yorum yapamayız ki, sonuçta hilelide olsa 5 gelme olsasılığı 3/20 de olsa
    bu kaç atışta kaç defa 5 geleceğini kesin olarak söyleyemez,

mesala hileli para yaptığınız düşünün, belli işlemlerle yazı gelme olasılığını arttırmış olduğunuz düşünün (hatta isterseniz sayısal bir değer bile ayarlayın, yazı gelmesi %80 gibi)
    ama sonuçta tura gelme olasılığını tamamen ortadan kaldırmadığınız için, 20 kez atarsınız, düşük bir ihtimal ama 20 sindede tura gelebilir

o zaman sorudaki bu 20 atış niye verildi diyeceksiniz, işte bende ondan diyorum ki bu soru 8. sınıf müfredatında olduğu için aslında deneysel olasılık sorusudur. çünkü teorik olasılıkta 20 atışın hiç bir önemi yoktur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ne zaman ne geleceğini ayarlıyamıyorsa niye kurcalıyor ki? Öyle dursun daha iyi. Derler ya, "Kontrolsüz güç, güç değildir" diye. Bu soruyu ancak adamın bu işi sabitlediğini kabul ederek çözebiliriz ve muhtemelen de istediği o. Yoksa sırf soru yazmak için soru yazıyorsa birileri, Matematiğe ihanet ediyorlar demektir. Sorunun tutarlılığını hesaba katmadan, ben yazdım oldu mantığıyla yazılan soruları aslında kaale bile almamak gerekiyor. Biliyorsunuz başımızda 2 tane bunun gibi soru var. Sabahtan beri uğraşıyoruz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam olasılığın kendisi zaten kontrolsüzdür
    hile olayı ise şöyle diyeyim, iyi bir ayarlama ile 5 gelme olasılığını %100 bile yapabilir (mıknatıs falan, işin teknik kısmını tam olarak bilmiyorum ama yapılabilir sonuçta)

yalnız böyle yaparsa hilesi kolayca anlaşılır o yüzden bunun yerine diğer olasılıkların gelme durumlarını düşürür ki bizim sorumuzda öyle çünkü 20 atış sonucunda farklı farklı şeyler gelebilmiş,

işte bu noktada, 5 gelmesi yada başka bir sayı gelme olsılığı düşükte olsa her zaman vardır, ben 5 gelme olasılığını arttırdım, dolayısıyla artık daha çok 5 gelir diyemeyiz,

örnekleyeyim zarın 4 yüzüne 5 yazalım kalan iki yüzünede 1 ve 2 yazalım, bu hileli zar olur, ve 5 gelme olasılığı yüksektir, ama bu kontrol altına almak değildir, sen ne kadar 5 gelme olasılığını arttırsanda; 1000 kez atarsın hiç 5 gelmeyebilir

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    bu soruda bence eksik bilgi var, son kısmı şöyle olmalıydı, 5 gelme olasılığı deneysel olarak kaçtır?

bu haliyle çözümü mümkün değil çünkü, hileli zar olduğu biliniyor ama her defasında aynı şey gelmiyor, yani işin içine ne kadar hile karıştırıldığını kestirebilmek mümkün değil, daha doğrusu 20 kez değil binlerce kez atılması bile yorum yapmamız için yeterli gelmez, ne geldiğine bakarak, her bir sayının gelme olasılığı hakkında yorum yapamayız

sadece deneysel olasılığı çözülebilir
    Öğretmenim ben bu deneysel olasılığı bilmiyorum. Kaç deney yapılacağına kim karar veriyor?
    5 gelme olasılığı deneysel olarak kaçtır demek ne demek onu da anlamış değilim. Yani bu soruda 20 deney yapılmış,bunun sonucuna göre mi olasılık belirlenecek. Sizi tenzih ediyorum öğretmenim. Olasılığı bu kadar hafife alanlara da, bu kadar hafif gösterenlere de söyleyecek hiç bir şey bulamıyorum.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!