Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

soru Ygs

1) a/b=b/c=c/d old göre a⁴+b⁴+c⁴/b⁴+c⁴+d⁴ (ab/cd)

2) 3Kalem 2 defter ve 5 silgi 12tl , 5kalem, 7 defter ve 1 silgi 53tl 1 kalem 1 defter ve 1 silgi ne kadar ? (7)

3) Boyları oranı 3/4 olan iki mumun yanma süreleri oranı 6/5 tir.İki mum aynı anda yakıldıktan 3/2 saat sonra boyları eşit oluyor .Buna göre uzun mumun yanma süresi kaç saattir? (9/4)

4)Bir sınıfta erkek ögrenci sayısı kız ögrenci sayısından 12 fazladır. Sıralara kızlar 2 şerli , erkekler 3 erli oturunca bir sırada bir erkek ögrenci tek başına oturuyor.Buna göre sıralara kızlar 3 erli , erkekler 2 şerli oturunca kaç kız ögreci ayakta kalabilir ?

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3)
    3k+2d+5s=12
    5k+7d+s=53

toplarsak

8k+9d+6s=65 şimdi ilk denklemle toplayalım
    11k+11d+11s=77
    k+d+s=7

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    yanlış okuma yüzünden yanlış mesaj

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    kalan sıra olsaydı nasıl yapcaktık

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    yanlış anlaşılmadan dolayı yanlış çözüm

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    erkekler 12 fazla diyor, x kız x+12 erkek olmazmı ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı 57mert57'den alıntı Mesajı göster
    erkekler 12 fazla diyor, x kız x+12 erkek olmazmı ?
    ben yanlış okumuşum. bir dakka o zaman.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4)Bir sınıfta erkek ögrenci sayısı kız ögrenci sayısından 12 fazladır. Sıralara kızlar 2 şerli , erkekler 3 erli oturunca bir sırada bir erkek ögrenci tek başına oturuyor.Buna göre sıralara kızlar 3 erli , erkekler 2 şerli oturunca kaç kız ögreci ayakta kalabilir ?

Bilmiyorum doğrumu ama kalabilir dediğinden belli bir sayı olmadığını düşünüyorum kızlar 10 erkekler 22 kişi bu durumda 13 sıra olur. erkekler 2 kişi oturursa 11 sıra yı alırlar kızlar 2 sıra kalır. 6 kişi bu iki sıraya oturur 4 kişi ayakta kalır.

Edit:Başka sayılarla da 4 çıkıyor.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    heisenberg'in yaptığı gibi değer vererek yapabilirsin. başka sayılardan da 4 çıkıyor. ben 16ve 28 denedim. 4. soru bir öncelik belirtseymiş daha anlaşılır çözülebilir(yani önce erkekler oturur. kalan sıralara kızlar gibi) ama;

kızlar x ve erkekler x+12 olsun.
    x=2y diye yazalım.(X'i 2'ye böldüğünde bölüm kısmı)
    x=3y+1 olur.
    kızlar 2'li oturduğunda x/2 şeklinde yani y kadar sıra kullanılır.
    erkekler 3'erli oturduğunda x/3+4 sıra olur. yani z+4+1/3
    kızlar 3'erli oturursa; x/3=z+1/3
    erkekler 2'şerli oturursa; x/2+6=y+6
    erkeklere öncelik verilmiş ise kızlardan 2 sıra alırlar.(ne öküzmüşler )
    bir sırada 3 kız olur. 2. sırada ise kızlardan artan 1 kız oturur. yani 4 kız ayakta kalır.
    dediğim gibi biraz karmaşık soru. tam belirtmemiş öncelik kime veya kaç sıra lazım gibi sormamış.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı kaskas123'den alıntı Mesajı göster
    heisenberg'in yaptığı gibi değer vererek yapabilirsin. başka sayılardan da 4 çıkıyor. ben 16ve 28 denedim. 4. soru bir öncelik belirtseymiş daha anlaşılır çözülebilir(yani önce erkekler oturur. kalan sıralara kızlar gibi) ama;

kızlar x ve erkekler x+12 olsun.
    x=2y diye yazalım.(X'i 2'ye böldüğünde bölüm kısmı)
    x=3y+1 olur.
    kızlar 2'li oturduğunda x/2 şeklinde yani y kadar sıra kullanılır.
    erkekler 3'erli oturduğunda x/3+4 sıra olur. yani z+4+1/3
    kızlar 3'erli oturursa; x/3=z+1/3
    erkekler 2'şerli oturursa; x/2+6=y+6
    erkeklere öncelik verilmiş ise kızlardan 2 sıra alırlar.(ne öküzmüşler )
    bir sırada 3 kız olur. 2. sırada ise kızlardan artan 1 kız oturur. yani 4 kız ayakta kalır.
    dediğim gibi biraz karmaşık soru. tam belirtmemiş öncelik kime veya kaç sıra lazım gibi sormamış.
    temelde aynısı olacak ama şöyle daha basit gibi olur sanki,
    ilk başta erkeklerin 12 tanesini 4 tane sırayla birlikte kenara alalım. geriye kalan eşit sayıdaki erkekle kızı kendi aralarında yer değiştirelim. şimdi kızlar ve erkekler istenen düzendedir ve kızlardan teki sıralardan birinde tek başına oturmaktadır. 4 sıra ve 12 erkek öğrenciye dönecek olursak 8 erkeği sıralara 2şerli oturtalım. kalan 4 öğrencinin 2 sıraya daha ihtiyacı vardır 1 sırayı tek oturan kızdan diğer sırayı da 3 kızın oturduğu herhangi birinden seçip 4 kızı ayakta bırakmış oluruz.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları