Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

trigonometri

(√3/sin 20)-(1/cos 20)=? Bu soruyu çözerken √3 yerine tan 60 değerini yazıyor,sonra tan 60 değeri yerine sin 60/ cos 60 yazıp payda eşitleyerek

sin60.cos20-sin20.cos60
    cos60.sin20.cos20

sonra sin(A-B)=sinA.cosB-sinB.cosA formülünden soruyu çözüyor....Benim sorum şu:neden √3 terine tan60 yazdı,yani 1/cos 20 deki ifadede 1 yerine tan 45 de yazılabilirdi?Acaba 1 olanlara yazılmıyor da köklü ifadelere mi tanjant fonksiyonu yazılıyor?....diğer sorum:soruyu çözerken tanjant fonksiyonu her zaman sin/cos olarak mı çevriliyor?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Matematik öğretmeni misiniz ?
    İnternetim yok

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    evet matematik öğretmeniyim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Ozaman tan60'ın √3 olduğunu bu yüzden tan60 yerine √3 yazılabileceğini biliyorsunuzdur.
    Ayrıca tan45'in 1 olduğunu 1 yerinede tan45 yazılabileceğini biliyorsunuzdur hocam
    İnternetim yok

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    sadece 1 olana tan45 yazıp işlem yapmaya çalışırsak kök3 yine başa bela olarak kalıyor ortada. Ancak hem kök3 e tan60 hemde 1'e tan45 yazarsak işi uzatmış oluyoruz. Çünkü kök3 e tan60 yazmak işimizi kolay bir şekilde bitirmemize yardımcı oluyor zaten.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    peki soruyu çözerken her zaman tanjant fonksiyonunu sin/cos olarak çevirmek mi gerekiyor?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Hocam eminim ki siz tanx=six/cosx olduğunu biliyorsunuzdur ?
    İnternetim yok

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu soru için böyle bir kalıp çözüme ulaştırmaktadır. Bu yüzden sin/cos almak sonuca ulaştırır. Ama başka bir soru kalıbında 1/cot alırsınız gerekirse. Ama bu soru kalıbı hızlıca böyle çözülür.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları