Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
29 Ocak 2009
yazan: adem tansel

Facebookta paylaş
A ve B kutularının birinin içinde 10 milyar liralık çek bulunmaktadır. A kutusunun üzerinde “B’nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır ve çek B’nin içindedir” yazmaktadır. B kutusunun üzerinde ise “A’nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur ve çek B’nin içindedir” yazmaktadır. Buna göre çek hangi kutudadır?
 
Not: Lütfen açıklayarak cevap vermeye çalışınız ki , yararlı olsun.Teşekkürler.Tansel
 

avatar
beqüm 30 Ocak 2009 18:42 | Üye
bnce cvp= B dr hr ıkısındede çek b'nın ıcındedr dıyor:)
   
avatar
kolim1 30 Ocak 2009 11:33 | Üye
bdir çnkü aaaaaaa
   
avatar
adem tansel 30 Ocak 2009 01:28 | Üye
mhmtrs eğer bira daha kafa yorarsan,yukarıda izlediğin mantığa göre bile olsa,sunuç B de de çıkabiliyor. sorunun cevabı bence A veya B kutusundadır olacak.sanırım bu bir önerme sorusu.ve gene sanırım önermelerde; ve,veya,ise,ancak,ancak ve ancak gibi bağlaçlarda kullanılıyor. bana cevabında emin değilsin gibi geldi.saygılar benden.
   
avatar
mhmtrs 30 Ocak 2009 00:02 | Üye

cevabım; çek A kutusundadır.

A ve B kutuları üzerinde ikişer tane bilgi bulunmaktadır. yazıların kısmen doğru ve kısmen yanlış olduğu ve çekin B kutusunda olduğu bilgisi.

"kısmen" ifadesi bir kutunun üzerinde yazan iki bilgiden birinin doğru diğerinin yanlış olduğunu gösterir. bu noktadan hareketle;

A kutusu üzerinde yazan "B'nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır" bilgisi doğru bilgiyi, "çek B'nin içindedir bilgisi de yanlış bilgiyi vermektedir.

B kutusu üzerinde yazan "A'nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur" bilgisi doğru bilgiyi, "çek B'nin içindedir" bilgisi de yanlış bilgiyi verir.

eğer "çek B'nin içindedir" bilgisini doğru bilgi olarak alırsak diğer bilgilerin birbiriyle çeliştiği görülür.

sonuç olarak her iki kutudaki "çek B'nin içindedir" ifadesi yanlış bilgi olduğu için çek A kutusunun içindedir.

tabi benim yorumuma göre.
saygılar...

   

Zorunlu

Zorunlu