Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
29 Ocak 2009
yazan: adem tansel

Facebookta paylaş
A ve B kutularının birinin içinde 10 milyar liralık çek bulunmaktadır. A kutusunun üzerinde “B’nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır ve çek B’nin içindedir” yazmaktadır. B kutusunun üzerinde ise “A’nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur ve çek B’nin içindedir” yazmaktadır. Buna göre çek hangi kutudadır?
 
Not: Lütfen açıklayarak cevap vermeye çalışınız ki , yararlı olsun.Teşekkürler.Tansel
 

avatar
ecegizem1997 15 Şubat 2009 18:02 | Üye
bence her ikisinde de olabilir. çünkü; her iki kutuda da kısmen yazıyor nerden bileceğiz. inanmassanız soruyu araştırın başkalarına sorun...          :DDD   wink
   
avatar
CrAySuS 13 Şubat 2009 13:17 | Üye
Sonuçta 2 sinden birinde.En doğrusu bu!
   
avatar
baltalakutkut 12 Şubat 2009 10:35 | Üye
cevap %100 b dir arkadaşlar
   
avatar
rb 10 Şubat 2009 15:38 | Üye

hangi yazıya inanıcağımız olsaydı bulunurdu

   
avatar
yusuf99 7 Şubat 2009 23:08 | Üye
yaaa burda şaşırtma var ama 2sindede çek yok. bence cevap bu.
   
avatar
pisagor_7221 5 Şubat 2009 05:24 | Üye
çok klasik bir soru bende soru yazmak istiyorum nereye yazacam yardımcı olursanız sevinirim
   
avatar
Kriptograf 3 Şubat 2009 20:42 | Üye
Aslında farklı bir açıdan bakarsak sorunun çözümünün olmadığını görürürüz ve en az doğru bulanlar kadar kuvvetli kanıtlar bulunabilir. Misal büyüktür ifadesinin tersi küçük eşittir ve küçüktür ifadesinin tersi büyük eşittir yani ortada 3 seçenek varsa ve biri doğru değilse diğer ikisi doğrudur. Ya da doğru olmalıdır.

Şimdi burda düşünürsek kısmen doğru kelimesi eğer o ifade için doğruysa sorun yok asıl sorun bunun yanlış olması eğer kısmen doğru değilse nedir? kısmen yanlışmıdır? yoksa hepsi yanlışmıdır? bu şekilde düşündüğünüzde soruya cevap bulamazsınız.
Bütün doğrular aynı zamanda kısmen doğrudur çünkü kısmen doğru demek diğer kısmının yanlış olduğunu söylemek değildir. :)

"Paradoksa 5 kala :)"
Ama kelime oyunu yapıldığını farzederek kısmen kelimesini almadan sadece doğru ve yanlışlardan gidersek çek bence a kutusundadır.

“{B’nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır} ve [çek B’nin içindedir]”
“{A’nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur} ve [çek B’nin içindedir]”

A'nin üzerinde yazan ve "ve" den önce olan kısım B'nin üzerinde yazan ve "ve" den sonra olan kısım için doğrudur diğer taraftan ise B'nin üzerinde yazan ve "ve"den önce olan kısım A'nın üzerinde yazan ve "ve"den sonra olan kısım için doğrudur. Yani çek b  de değildir. Yani her iki önerme de bir doğru bir yanlış içermektedir ki ancak bu şekilde kısmen ifadesi kullanılabilmektedir.
{} parantezi içinde kalanlar doğru [] parantez içinde kalanlar ise yanlış olmaktadır. Kısmenden kasıt ve ile ayrılan iki önermenin birisidir diye düşündüm ve öyle yorum yaptım.
   
avatar
tagazaga 3 Şubat 2009 18:38 | Üye
bence A kutusu B nin içindedir.. çekte yukardaki belirtilen mhmtrs,den dolayı A kutusundadır böylece hem A hede B de olur..


   
avatar
kazovali 31 Ocak 2009 14:32 | Üye
cevap A kutusudur.. çünkü B de yazan kısmen yanlıştır ve Ada yazılan ise kısmen doğrudur öyleki Ada Bnin yanlış olduğunu söylemesi Anın doğrusu, Bde çekin olduğunu sölemesi yanlışıdır ve Bde çekin Bde olduğunu sölemesi yanlışı Anın doğru söylediğinin sölemeside doğrusudur...
   
avatar
melikhan 31 Ocak 2009 13:10 | Üye

A kutusundadır...
A kutusudaki "B kutusundaki yazı kısmen yanlıştır" ifadesinden başlayarak yola çıkalım.... kısmen yanlış olan bölümün  B kutusunda yazan "çek B nin içindedir"  ifade olduğunu kabul edersek eğer, B nin üzerine yazan "A nın üzerinde yazan ifade kısmen doğrudur" ifadesi de doğru oluyor ve A kutusunda bulunan ifadenin birinci kısmı "B kutusundaki yazı kızmen yanlıştır" ifadesi doğru oluyor ve ikinci kısım olan" çek B nin içindedir" de yanlış oluyor...
sonuç olarak çek B nin içinde değildir A nın içindedir..
eğer diğer kabullerden yola çıkarsak çelişki oluştuğu için doğru kabul budur ve cevap da A dır..

   

Zorunlu

Zorunlu