Natalie Mars Matematik Zeka Soruları Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

»

1,2,3,4,5,...,98,99,100 sayıları sırasıyla yan yana yazılıp 
123456789101112131415...979899100 sayısı elde ediliyor. Bu sayıdan öyle 100 rakamı silin ki kalan sayı bu şekilde elde edilebilenler içinde en büyük olsun.

Sadece 1 ve 0 lardan oluşmuş ve içinde 2 tane sıfırın yan yana gelmediği kaç tane 10 basamaklı sayı vardır?

Birbirinden farklı 10 sayının EKOK u hesaplanıyor. Bu EKOK sayılarımızın en küçüğünün en az kaç katıdır?

Hepsi de 1 yaşından büyük 3 çocuktan herbirinin yaşı diğer ikisinin yaşının çarpımının 1 fazlasını tam bölmektedir. Büyük çocuk(lar) kaç yaşındadır?

Kervancının 3 çocuğunun yaşları çarpımının 1 eksiği kadar devesi vardır ve ölürken develerini çocuklarına yaşlarıyla ters orantılı (misal yaşı 5 olanın yaşı 15 olanın aldığının 3 katı kadar deve alması) şekilde bölüşmeleri şartıyla miras bırakmıştır. Develerin sayısı yaşlarına tam bölünmediği için çocuklar bu işin içinden çıkamazlar ve oradan devesiyle geçmekte olan bir bilge çocuklara yardım eder. Önce kendi devesini de mirasa ekler ve toplam deve sayısını çocukların yaşlarına bölünen bir sayı haline getirir, sonra çocuklara o develeri yaşlarıyla ters orantılı olarak bölüştürür. Artan 1 deveyi (kendi devesini) alır ve gider. Kervancı çocuklarına kaç deve miras bırakmıştır?

matematiktutkusu.com, bir soruda üyelerine 8 tane 4 basamaklı sayı verip bunların şekildeki 4x4 karenin kutucuklarına 4 tanesi yatay 4 tanesi dikey ve her kutuda bir rakam olacak şekilde yerleştirilmesini istemiştir.
bulmaca
Site yöneticisinin dalgınlığı nedeniyle sorunun yazımında bir hata olmuş ve sayılardan 1 tanesi yazılmamıştır. Verilen 7 sayı 3393, 3396, 3966, 3969, 6339, 6369 ve 9699 ise yazılmayan 8. sayı nedir?  

dikdörtgen yerleşimi
 
Şekilde görüldüğü gibi birim kare kenarlarından birine paralel bir kesme işlemiyle 2 dikdörtgene parçalanıyor. Parçalardan birisi diğerinin üzerine tüm köşeleri kenarlarına değecek şekilde yerleştirilebiliyorsa bu dikdörtgenin kısa kenarı, x nedir?

4 tane arı kenarları 1km olan hayali bir karenin köşelerinde bulunmaktadır. Bilmediğimiz bir nedenle bir anda her arı saatin tersi yönünde bir sonraki arıyı hedef alarak (A->B , B->C , C->D , D->A , sürekli hedefindeki arıya doğru) uçmaya başlar. 4 arının da hızları eşit ve hareket boyunca sabitse, şekildekine benzer (tahmini bir şekil çizilmiştir) bir hareketin sonunda tam merkezde buluşana kadar A noktasından harekete başlayan arı ne kadar yol alır?
takip


Bir çocuk 1br , 2br ve 3br yüksekliğindeki legoları üst üste koyup 12 birim yüksekliğinde bir kule yapmak istemektedir. Farklı boydaki legoların renkleri de farklı olduğuna göre çocuk kaç değişik renk görünümüne sahip kule yapabilir?

 

1 birimlik legoların sarı , 2 birimlik legoların mavi ve 3 birimlik legoların kırmızı olduğunu farzedelim. Çocuk 12 değil de 4 birim yüksekliğinde bir kule yapmak isteseydi cevabımız aşağıda gösterilenler olmak üzere 7 olurdu.

 
4birimlik kule

Bonus Soru 1: Tam yapım aşamasında çocuk yaptığı kulede her 3 rengin de bulunmasının daha güzel olacağına karar verir. Bu koşulda en fazla kaç değişik görünümlü kule inşa edebilir?

 

Bonus Soru 2: Eyvah çocuğun sadece 2 tane kırmızı (3 birimlik) legosu vardır. Bu koşulda en fazla kaç değişik görünümde kule inşa edebilir?