Natalie Mars Zihinsel hesaplama rekorunu kırdı Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

Alexis Lemaire matematik sayılar NEW YORK - Fransız matematik dehası Alexis Lemaire, eşine az rastlanır zihinsel çevikliğini yeni bir dünya rekoru kırarak kanıtladı. Lemaire, bilgisayarın rastgele seçtiği 2.397.207.667.966.701 (2 katrilyon 397 trilyon 207 milyar 667 milyon 966 bin 701) sayısının 13. kökünü 72,4 saniyede kâğıt kalem kullanmadan doğru olarak hesapladı. 13. kök, bir sayının kendisiyle 13 kere çarpılmasıyla elde ediliyor.

'Yapay zekâ beynimde'

Paris yakınlarındaki Reims'te yapay zekâ üzerine doktora yapan 27 yaşındaki Lemaire'in bulduğu 200 basamaklı sayı bilgisayar ekranında tam 17 satır yer kapladı. Doğru sonucu bir dakikadan biraz uzun bir sürede söyleyiveren zihin jimnastiği uzmanı Lemaire becerisini, "Bir yapay zekâ sistemi kullanıyorum ama bilgisayarda değil kendi beynimde. Aslında bunu insanların çoğunun yapabileceğini düşünüyorum ama benim buna ek olarak hızlı bir zihnim var. Beynim bazen gerçekten çok çok hızlı çalışıyor" diye açıklıyor. Kırışmış yüzü, kalın ve mat kaşlarının üzerindeki gözlükleri ve sakalıyla genç matematik dâhisi, düşünürken hayli yaşlanmış görünüyor. 13. kök problemiyle yıllardır uğraşan Lemaire, her yıl çözüm süresini biraz daha kısaltarak kendi rekorunu kırmayı sürdürüyor.
 

avatar
ÜNLÜ FİLOZOF 28 Nisan 2012 13:02 | Ziyaretçi
HER SANİYE,DAKİKA BU SORU ÜZERİNDE DÜŞÜNÜLÜRSE ZAMANLA NEDEN ÇÖZÜLEMESİN.İNSAN ÇÖZEMEDİĞİNDEN DEĞİL ÇÖZEMEYECEĞİNE İNANDIĞINDAN KAYBEDİYOR.ÇÖZEBİLECEĞİNE İNANANLAR İSE ÇÖZÜYORLAR AMA ÇÖZMELERİNİN SIRRI TEKRAR TEKRAR DENEMELERİDİR.BUNLARDA TOPLUMLARDA ZEKİ İNSANLAR DİYE PİŞPİŞLENİYORLAR.OYSA ONLARDA SADECE AŞIRI AZİM VAR ZEKA DEĞİL.BELKİDE ZEKANIN HAMMADDESİNİ AZİM OLUŞTURABİLİR.BAŞTA EİNSTEİN OLMAK ÜZERE BÜTÜN BİLİM ADAMLARI YILLARDIR UĞRAŞIP PES ETMEDİKLERİ İÇİN ÇÖZÜME UĞRAŞTIKLARINI SÖYLERLER.BİLİMSEL ÇALIŞMALARDA BUNLARI İSPATLIYOR.ABARTILACAK KADAR BİRŞEY YOK.
   
avatar
Okan 4 Ocak 2011 01:50 | Ziyaretçi
valla ben bu sayıyı okuyup hesap makinesine giremedim :D:D adam çözdü helal olsun
 
   
avatar
nonono 15 Ekim 2010 11:25 | Ziyaretçi
nasıl geliştrdi desin de az
   
avatar
gereksizyorumcu 1 Ağustos 2010 23:51 | Yazar
Kedi uzanamadığı ciğere murdar dermiş gibi olacak ama boş işler bunlar. Önünüzdeki bilgisayarla bu zeki şahsın yaptığından daha hızlısını ortalama zekaya sahip bir insan yapabiliyorsa bana göre bilgisayar denen zımbırtının üretilmesinde programlanmasında yaygınlaşmasında emeği geçenler bu zeki şahıstan daha fazla övgü hakediyorlar.

Günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan basit işlemler (çarpım tablosu vs) haricinde ne bileyim 5 basamaklı sayıları kafadan çarpan insanlar, 10 basamaklı sayının kökünü bulan insanlar falan bunlar bana saçma geliyor. 1TL ci tezgahlarından edinebileceğiniz kartvizit büyüklüğündeki bir alet zaten bunları başarıyla uygulayabiliyor öyleyse bu harcanan emek, koparılan yaygara ne için? Artık hepimizin cebindeki adı telefon kendi bilgisayar cihazları hiç saymıyorum bile neymiş efendim 500.000 kişinin adını ve telefonunu ezberleyen insanlar varmış, ee benim telefon bu sayının 100 katını rahatlıkla depolayabilir tek ihtiyacı olan kolayca edinebileceğimiz bir sd kart. Üstelik benim telefonun hafızasındaki veriler için parçasından isim bulma gibi basit database işlemleri de yapılabiliyor. 

Birisi çıkıp Usain Bolt da benim arabamdan yavaş koşuyor diyebilir ama ortalama insanı Usain Bolttan hızlı yapabilen kartvizit büyüklüğünde ve 1tl tezgahlarında satılan bir teknoloji henüz geliştirilmedi. Neyse gereğinden fazla uzattım zaten son noktayı koyayım bu zeki şahsın yaptığı yetenek olduğu bile tartışma konusu olan değersiz/gereksiz bir iş.
   
avatar
matematik09 26 Ocak 2010 12:14 | Üye
acayip bişey diyecek bişey  yok valla
   
avatar
emotional4 26 Kasım 2009 21:08 | Üye
nasıl bir beyin varmış be valla moralim bozuluo böyle görünce :D
   
avatar
suleymantung 6 Eylül 2009 00:05 | Üye
arkadaşlar size atılıyorum süper bi zeka allah hep de gavurlaramı verir böle zekayı bilmem ki D:
   
avatar
metmetik_hastası 22 Ağustos 2009 11:28 | Üye
muhtşem ötesi helal olsun adama öffff crying
   
avatar
mehmat78 10 Ağustos 2009 02:58 | Üye
ya bu nasıl bişey aklım almıyor bu adam daha neler yapar kim bilir yapay zekadan bahsediyor bilgisi olan varmı arkaadaşlar
   
avatar
matematikseL_deLi 30 Temmuz 2009 00:14 | Üye
harikaa :D keske bi sırrı olsaydı bunun  :D:D
   

Zorunlu

Zorunlu