Natalie Mars Filmlerde geçen 70 adet matematik sahnesi Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

bruce wils brus vils Harvard Üniversitesinden Oliver Knill'in hazırlamış olduğu  ' filmlerdeki matematik sahneleri '  arşivinden haberim olduğunda bende sizin kadar heyecanlandım. 70 adet filmden seçilen ve  2 yıllık bir emeğin karşılığı olan bu çaılşma  matematikçiler için eşsiz bir arşiv. A Betiuful Mind, Pi, Die Heart III, Cube, The Davinci Code, Enigma, Proof bu filmlerden  en meşhurları. Harvard matematik departmanında yayınlanan bu kısa sahnelerini isterseniz  .m4v formatında(ipod) indirebiliyorsunuz. Hazırlanan videolar ingilizce olduğundan içlerinden bir tanesini seçerek türkçe olarak hazırladım.

Bu muhteşem video arşivine bu adresten ulaşabilirsiniz.
 
Şimdi size benim seçtiğim filmden bahsedeyim. 2008 yapımı olan 21 filminden bir sahne. Kevin Spacy, Kate Boswort ile  Laurence Fishburne'ın rol aldığı bu film, okulun en zeki öğrencisi olan Ben Campbell  okul masraflarını karşılamak için Vegas'ta kumar oynamaya başlamasının  hikayesini anlatıyor. İstatistik dahisi matematik profesörü (kevin spacy) ile birlikte 21(black jack) oyununun sırrını çözerek para kazanmalarının anlatıldığı filmde geçen bu matematik sahnesinde,  kısaca  Newton yöntemi ve 3 kapılı yarışma problemi replikleri geçmektedir.


 Not: Filmin tamamını izleyebilmek için site buradaki Facebook hayran sayfamıza tıklayıp MatematikTutkusu.com hayranı olduktan sonra hayran sayfamızda izleme linkini görebilirsiniz.

Nedir bu Newton yöntemi ve 3 kapılı yarışma sorusu ?

 
Bu sahnede kısaca adı  geçen Newton yönteminden kısaca bahsetmek gerekirse; 
x2 +x.sin(x)+1=cos(x) gibi çözümü zor olan  denklemlerin çözümünde  en yetkin ve nadir olan yöntemlerden birisidir. Doğrusal  olmayan bu tür denklemlerin çözümünde yaklaşık olarak alınan bir kök değeri belirlenir. " Bir  noktadaki teğetin eğimi o eğriyi andırır." ilkesinden haraketle tahmin edilen bu değerden daha yakın değerler bulma çalışılan bir metoddur.
 
Sözkonusu videoda  diğer ilginizi çekecek konu ise  profesörün(kevin spacy)  ' televizyon programı sorusu ' dediği, zamanında çok tartışılmış soruyu  daha anlaşılır olması için Prof. DR. Ali Nesin hazırlamış olduğu yazıdan  bakmanızı öneririm. Bu soru hakkındaki düşüncelerinizi bekliyorum.Wikipediada da güzel bir anlatımı bulunmaktadır.

avatar
arda 29 Ekim 2017 14:39 | Ziyaretçi
FİLMİN ADI NEDİR LÜTFEN SÖYLEYİNİZ
   
avatar
mathsman 17 Ekim 2010 22:33 | Yönetici
Bu dublajlar bireysel olarak yapılmıyor. Film şirketi ile dağıtımlarının çabaları sonucu profesyonel olarak yapılan dublajlardır. Bireysel dublaj olayını kimse yapmamaktadır. Filmlerin dvdleri çıkarılırken filmin çok satın alacağı düşünülen ülkeler için dublaj yapılmış versiyonları yaptırılıyor.
   
avatar
matder 17 Ekim 2010 21:25 | Ziyaretçi
merhabalar.Bu filmin türkçe çevirisini nasıl yaptığınızı öğrenebilirmiyim? diğefilmlerde yapılabilirmi? bilgilendirirseniz lütfen çok sevinirim..
   
avatar
reymistero 22 Ekim 2009 22:12 | Üye
harunelresit,
bencede katılıyorum sana dostum bana hoca böle bi soru sorsaydı cvbı bilsem bile söyleyebileceğimi hiç ama hiç sanmıyorum wink
   
avatar
joker13 11 Ekim 2009 14:59 | Üye
daha tuğla sorularla ilgileneneler için tübitakın kaos kitabını tavsiye ederim.bitirince hayata bakiş acinızın değişeceğini garanti ederim.(tabii ki mantığını anlayanlar)
   
avatar
Nükleon 11 Ekim 2009 14:14 | Üye
Bu filmi izlemiştim. Bu soru o an izlediğim bana çok ilginç ve etkileyici gelmişti. Yani o an bende bu soruyu çözmeye çalışmıştım ama Kevin Spacy' nin bahsettiği gibi duygularıma yenik düştüm. Ve şimdi bunu tekrar izlediğimde, Ben Campbell' ın üzerinde durduğu, Herşey istatistiklere bağlıdır yanıtı, benim sorular hakkında birkez daha düşünmeme yaradı. :)
   
avatar
madmax_88 23 Eylül 2009 23:58 | Üye
bu arsivin tamamının turkceye cevrılme ve download edebılme sansımız varmı ?
   
avatar
gülsüm 7 Temmuz 2009 21:34 | Üye
mükemmel gerçekten.filmin tamamını izlemedim ama bu sahneden sonra yarın gidip alıcam filmide...

bu videoyu face de de paylaşmak istiyorum.ama buradan olmuyo.nasıl yapabilirm bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim...:)
   
avatar
KüßrA 5 Temmuz 2009 18:46 | Üye

çok güzeldi ya:)

   
avatar
saygos 6 May 2009 19:10 | Üye

Muhteşemdi bu ne zeka, valla şaşırdım

   

Zorunlu

Zorunlu