Natalie Mars Matematik bu konuda ne diyor yardımlarınızı bekliyorum Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
18 Mart 2009
yazan: Sll38

Facebookta paylaş

 Arkadaşlar, öncelikle matematiğin bu konuda ne dedini, herhangi bir formülün bulunup bulunmadığını öğrenmek istiyorum.Öğretmenlerime sormama rağmen kesin bir cevap almış değilim.Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Soruya gelince..

 Sorum şu: Bir futbol maçında takımlardan herhangi birinin kazanma, kaybetme ve berabere kalma olasılığı nedir.Bu olasılık maçtaki gol sınırına göre değişirmi,yoksa olasılık hep aynımıdır.Cevaplarınızı bekliyorum.Tabi olasılığı etkileyecek şeyleri(takımların gücü vs.) göz önünde bulundurmadan çözerseniz sevinirim.Matematikte bu konuyla ilgili kesin birşey var mı?

avatar
nouma 18 Şubat 2011 13:52 | Ziyaretçi
Burda bize şu kadar skor bu kadar skorla bitme olasılığı demiyor ya kazanır ya berabere biter yada kaybeder örn: 1-0 ,2-1 vs kazanabilir ama bizden sadece kazanma olarak almamızı istemiş 1/3 KAZANMA 1/3 BERABERE 1/3 KAYBETME
   
avatar
matematikcifm 8 Aralık 2010 02:59 | Ziyaretçi

Merhabalar, Ben bir matematik öğretmeniyim. Bu sorunun cevabı için iki konuyu hatırlatayım. Olasılık konusunda,  olasılığı hesaplanacak olan eyleme deney denir. Bir deney yapıldığında ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçlara çıkan denir. Çıkanların oluşturduğu kümeye de o olayın örnek uzayı denir. Deney yapıldıktan sonra gerçekleşen duruma da olay denir. Örnek uzay da ikye ayrılır. Eş olumlu örnek uzay ve eş olumlu olmayan örnek uzay. Olasılıkta en önemli nokta, o deneye ait örnek uzayın yazılabilmesidir. Yapılan yorumlardaki farklılık, örnek uzaylardaki farklılıktır. casmine rumuzlu arkadaşın yaptığı yorumda örnek uzayın bizim sorumuzdakiyle hiç alakası yok. Nedenini de hatırlatacağımı belirttiğim ikinci konuyla açıklayayım. Matematikte üç hal kuralı vardır. Bu kural şöyle der: İki sayıdan biri,  diğerinden ya küçüktür, ya büyüktür, ya da eşittir. Şimdi bu kuraldan şöyle bir soru üretirsek: Herhangi iki sayıdan birinin diğerinden küçük olma olasılığı nedir? İşte çözmeye çalıştığımız soru, bu soruyla aynıdır. Bu sorunun cevabı 1/3 olduğu için diğerinin de cevabı 1/3 tür. Nasıl bu soruyu cevaplarken  sayılar arasındaki her farklı durumu ayrı ayrı incelemiyorsak burada da öyle bir incelemeye gerek yoktur.    aatasoy rumuzlu arkadaşa da şunu söylemek isterim. Deneysel olasılık kavramı her ne kadar okullarda anlatılıyorsa  da olasılıkta yeri yoktur. Deneysel olasılık denen şey aslında söylenildiği gibi istatistiktir ya da tahmindir. Olasılıkta tahminin yeri yoktur. Olasılık tahmin etmez hesaplar.
gereksiz yorumcu rumuzlu arkadaşın da bir sorudan eğitim sisteminin çöktüğü sonucuna nasıl vardığını anlayamadım. Ayrıca da yaptığı yorumla matematiği küçümser tavırlara girmiş. Herhalde kendisi,  bir arabanın geçme olasılığını hesap etmeden caddeden karşıya geçiyor. Eğer burada böyle yazıp karşıdan karşıya geçerken bir arabanın geleceğini hesap edip tedbir alıyorsa kendisiyle çelişiyor demektir. Yok gerçekten burada yazdığı gibi hiçbir şeyi hesap etmeden karşıdan karşıdan karşıya geçip hala aramızdaysa kendisini tebrik etmek lazım.

   
avatar
gereksizyorumcu 1 Ağustos 2010 19:52 | Yazar
yorumlardan anladığım eğitim sistemimiz çökmüş :(
insanlara olasılığın ne olduğunu bile öğretemeyen bir sistem. bir nevi herşeyin ihtimali %50 dir diyen mantık. ya olur ya olmaz öyle değil mi ama?

Gördüğüm kadarıyla şu soru lise çağındaki gençlerimize sorulsa 3 sonuç var demek ki hepsi 1/3 ihtimalle gerçekleşiyor diyenlerin oranı %95 i geçecek.

Her neyse bu sorunun kendisi hayatın anlamı nedir demek gibi birşey. Anlamsız, gereksiz sadece modellenebilecek gerçek sonucaysa ancak maç oynadığında ulaşılacak.
   
avatar
crazyspin51 9 Ocak 2010 20:25 | Üye
Kazanma:1/3 Beraberlik:1/3 Kaybetmek:1/3 Yani sorunun Cevabı 1/3 TÜRRR
   
avatar
matchreyhan 19 Ekim 2009 00:40 | Üye
öğretmenler buna nasıl kesin bir şey diyememiş anlamadım...testlerde çıkan soruların çık benzeri ve 3 olasılıktan biri...1/3 yani
   
avatar
Mathlete 11 Ekim 2009 10:39 | Üye

maçın skorunun kaç kaç bitaeceği önemli değil önemli olan sonuç hükmünün kazanma kaybetme veya beraberlik olması bu nedenle casmine ye katılmıyorum.

cevaba gelince:
 olay/tüm durumlar dan kazanma/kazanma+kaybetme+beraberlik = 1/3  
                                      kaybetme/kazanma+kaybetme+berbaerlik = 1/3
                                      beraberlik/kazanma+kaybetme+beraberlik = 1/3   tür.

bir takımın kazanma kaybetme veya beraberlik sonucundan birini alması bu kesindir yani sonuç 1'dir 

   
avatar
prohasan 17 Eylül 2009 16:11 | Üye
bir maçta ya galibiyet ya mağlubiyet ya da beraberlik olur.yani sonuç
   
  1/3 tür.
   
avatar
diceday 15 Eylül 2009 13:41 | Üye
casmine işleminden hiçbir şey anlamadım..biraz uzak kaldık mat.ten herhalde..

istatik yada deneysel olasılık densin.. ne farkeder?..sonuçta niyet belli..niyet derken mantık..

yani bu sorunun cevabının 1/3 olduğu çok aşikar değil mi? sadece kural gereği örneğin final maçı ise olasılık 1/2 olabilir. tabi penaltıların günlerce sürmeyeceği ne malum? o zamanda kura çekiliyor heralde bilmiyorum..
   
avatar
hakanahmet_19 4 Eylül 2009 15:03 | Üye
atasoy arkadaşımızın yanlışı var ve öğretmenler nasıl kesin birşey diyememiş hayret şöyleki: olasılık: istenilen olay / tüm durumlar   dır yani her durum için 1/3 dür.atasoy arkadaşımıza gelince ikinci dediği şey olasılık değil istatistiktir. ayrıca arkadaşımız takımların gücünü hesaba katmayın demiş böyle bir durumda isterse 200bin defa yensin bir takım deneysel diye bir sonuç olamaz.
   
avatar
aatasoy 5 Ağustos 2009 16:49 | Üye
olasılık 2 ye ayrılır teorik ve deneysel olasılık senin soruna gelirsek
teorik olasılığa göre yani bildiğimiz olasılıga göre birni kazanma olasılığı1/3 tür fakat deneysel olasılığa göre değişebilir örneğin 2 takım aralarıda 5 maç yaptığını kabul edelim ve 1. takımın 3 defa  2.takım 1defa yensin ve 1 seferde berabee kalsınlar ohalde 1. takımın kazanma olasılığı deneysel olarak 3/5 tir
   

Zorunlu

Zorunlu