Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

pisagorİtalyan matematikçi Gianfrancasco Malfatti'nin 1803 yılında ortaya attığı matematik sorusunu, 201 yıl sonra bir Türk öğretmen çözdü.
Emekli öğretmen Mustafa Töngemen'in, 7 yıl çalışarak bulduğu cevap, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu tarafından onaylandı. TÜBİTAK'ın kabul yazısında, “Matematik öğretmeni Mustafa Töngemen'in, Malfatti'nin, ‘Üç çemberi bir üçgen içine içten teğet yerleştirme' probleminin cetvel ve pergelle çizilebilirliğini, gayretle yürüttüğü özverili çalışmalarla ve anahatlarıyla doğru bir çözüme ulaştırdığı kanaatindeyiz.” denildi.

Malfatti'nin problemi, ‘mermerden yapılmış bir üçgenden, dik prizmadan en az malzeme ziyan olacak şekilde üç dairesel dik silindir çıkarma'yı amaçlıyor. Mustafa Töngemen, her gün iki saat çalışarak 7 yıl boyunca problemi çözmekle uğraştı. Geçtiğimiz ay, üçgen içinde 10. daireyi bularak kesin çözüme ulaştı.

Zaman'ın sorularını cevaplayan Mustafa Töngemen, sonuç çizimlerini en basit şekilde gösterdiğini ve içine 3 daire yerleştirdiğini anlattı. Bugüne kadar yüzlerce bilim adamının soruyu çözmek için gayret sarf ettiğini; ancak başarılı olamadığını kaydeden Töngemen, yaşadıklarını şöyle özetledi: “1993 yılında Matematik Dünyası isimli dergiyi okurken karşıma Malfatti'nin sorusu çıktı. Bir dersanenin müdürlüğünü yapıyordum. Çalışma yoğunluğu sebebiyle üç yıl soruyla ilgilenemedim. Daha sonra 1 Ağustos 2003'te kesin çözüme ulaştım. Bunu kanıtlamak için birçok kuruma başvurdum. Son çare olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e mektup yazdım. Sezer, 13 gün içinde hem bana hem de TÜBİTAK'a bilgi verdi. Bağlantı kurduğum TÜBİTAK, beni Ege Ünivesitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Geometri Anabilim Dalı'na gönderdi. Burada dört defa, günde 2,5 saat bilgime başvuruldu. Üniversitedeki hocalar görüşlerini TÜBİTAK'a iletti. Sonunda TÜBİTAK resmi bir yazıyla soruyu çözdüğümü bana bildirdi.”

Emekli matematik öğretmeni Mustafa Töngemen, uluslararası bilimsel bir dergiyle ilişki kurarak çözümü yayınlatmak istiyor.

1947 yılında Bolu'nun Gerede ilçesinde doğan Mustafa Töngemen, ilk ve ortaokulu Gerede'de, liseyi Bolu'da bitirdi. İstanbul Eğitim Enstitüsü Fen Grubu'nu 1967 yılında tamamlayan Töngemen, 11 yıl boyunca devlet okullarında öğretmenlik yaptı. Daha sonra özel dersanelerde çalışmaya başlayan Töngemen, evli ve iki çocuk sahibi.

TÜBİTAK’ın onayladığı çözüm:


a) ABC üçgeninin iç açıortaylarının kesim noktası O1,


b) OBC, OAC ve OAB üçgenlerinin iç açıortaylarının kesim noktaları sırasıyla O1, O2 ve O3,


c) [O1O2 ]’nin orta dikmesi ile C noktasından [CO]’ya çizilen dikmenin kesim noktası Ç olsun.


d) [ÇO2Ç[AO] = {M1 }. M1 noktası [AB] ve [AC]’ye teğet olan Malfatti Çemberi’nin merkezidir. (Ayrıca [ÇO1Ç[BO] = {M2}. M2 noktası [BA] ve [BC]’ye teğet olan Malfatti Çemberi’nin merkezidir. Bu merkezi (g)’de açıklandığı biçimde de bulabileceğiz.)


e) [O2Y]^[AC] ve [O3 Z]^[AB] çizelim


f) M1 merkezli Malfatti Çemberini çizeriz. Bu çember üzerinde |YF|=|YH| ve |ZG|=|ZX| olacak şekilde F ve G noktalarını buluruz.


g) [ M1GÇ[BO]={M2} ve [M1FÇ[CO]={M3} olmak üzere M2 ve M3 merkezli Malfatti Çemberi çizilir

NOT: Bu çözüm çeşitkenar, ikizkenar ve eşkenar olmak üzere bütün üçgenler için doğrudur.

Malfatti’nin 200 yıllık sorusu

 
Herhangi bir üçgenin içine her çember diğer iki çembere dıştan teğet ve her biri üçgenin ilgili iki kenarına içten teğet olan üç çemberi Euclides Geometrisi ile (yalnız pergel ve cetvel kullanarak ) çiziniz.

Adını tarihe yazdırmak istiyor

 
37 yıl matematik öğretmenliği yapan Mustafa Töngemen, problemi çözmek için 7 yıl uğraşmış. Elde ettiği başarıyı uluslararası alanda kayıt altına almak istiyor. Maddi bir beklentisi yok, 'adını tarihe yazdırmayı' amaçlıyor. Problemin sahibi Gianfrancesco Malfatti ise İtalyan asıllı. 1771 yılında 40 yaşındayken profesör oldu. Cebirsel denklemlerin teorisiyle ilgili bulduğu sonuçlarla tanındı. Altıncı dereceden özel bir denkleme ‘Malfatti Çözümü’ adı verildi. Bu çözüme göre, köklerden birinin bilinmesi altıncı derecedeki genel denklemin çözümüne imkan verir. İtalyan matematikçi 1807 yılında hayatını kaybetti.ZAMAN

avatar
SDSSD 12 May 2014 22:56 | Ziyaretçi
o değilde adam öldükten sonra profesör olmuş .
   
avatar
Serdar Turpçu 12 May 2014 18:17 | Ziyaretçi
Malfatti 40 yaşında profösör olduğuna göre nasıl (1771-1807) 35 yaşında ölmüş olabiliyor?
   
avatar
bir adam 4 Nisan 2013 10:37 | Ziyaretçi
yahu delinin biri kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış:) 7 yılda çıkarmış. bana tuhaf geliyor yani bende üreteyim kafadan bi soru buyur çöz. sınırsız sayıda çözülmesi çok çok zor problem ortaya atılabilinir ki. bende diyeyim herhangi üçgen içine 4 tane çemberi bu yöntemle çiz. yada bir üçgen içine en fazla kaç çember çizilebilir türü sorular sorabilirim. bunun her birine vakit harcarsan yandın gittin. ömür kısa lüzümlü işler çok arkadaşlar:) fakat genelde lüzümsuzlara harcıyoruz vakti. ama adamı tebrik ettim azimli imiş. helal olsun
   
avatar
rüştü 17 Kasım 2011 09:10 | Ziyaretçi
değerli hocam isminizi duydum gurur duydum.saygılarımı sunarım.doğanhisar orta okulundan çetmeli rüştü koç saygılarımla
   
avatar
gereksizyorumcu 2 Eylül 2010 19:58 | Yazar
Yazıda biraz karışıklık var gibi. Ben şu 2 ifadeden tam olarak hangisinin çözümlendiğini anlayamadım.

1.Bir üçgenin içine sadece cetvel ve pergel yardımıyla üçgenin 2 kenarına ve diğer 2 çembere teğet 3 çemberi çizme.
2.Bir üçgenden toplam alanları maksimum olan 3 çemberi kesip çıkarma. (mermer bir üçgen bloktan 3 silindir çıkarma-aynı şey)

Eğer 1. seçenek için çözüm yapılmışsa bir itirazım yok ki zaten bu çemberlerin merkezleri belirlidir değerli hocamız bunu cetvel ve pergelle çizmeyi, başarmıştır.

Eğer 2. seçenek için çözüm yapılmışsa, bunun daha önceden yapıldığını "4 para problemi" diye bir soruyu ararken gördüğümü üzülerek belirtmek isterim. Üstüne üstlük aşağıdaki linkte yazdığına göre hiçbir Malfatti Çemberinin maksimum alan ayıramadığı da gösterilmiş.

http://en.wikipedia.org/wiki/Malfatti_circles
   
avatar
Perelman 30 Ocak 2010 19:00 | Üye
mustafa töngemen adını duydum olimpiyatlara katıldığım yılda olimpiyat soruları ve çözümleri kitabını yazmıştır kendisi
   
avatar
matematik08 29 Ocak 2010 19:13 | Üye
desene adamın zekaya bak süperrrrr bişey what
   
avatar
matematik09 26 Ocak 2010 13:36 | Üye
italyanlar türklerin gücünü görmüştür umarım wink
   
avatar
ŞEYDA 8 Ekim 2009 23:25 | Üye
bizde de çevher varr çok şükürrfellow bugünleride gördük
   
avatar
CrZy_GrL 26 Nisan 2009 14:10 | Üye
Çok enteresan ve zor bir soru. Adama tebrikler valla! what
   

Zorunlu

Zorunlu