MatematikTutkusu.com > Matematik Tutkunları > Srinivasa Aiyangar Ramanujan kimdir ?

Srinivasa Aiyangar Ramanujan kimdir ?


Srinivasa Aiyangar Ramanujan“Eğer herkes kadar yaşayabilseydi, bugün dünya çok daha farklı olurdu.” 32 yıl gibi kısa bir hayata sığan 600’den fazla teoremi göz önüne alındığında, birçok matematikçinin ortak düşüncesini yansıtan bu cümlenin kesinlikle abartılı olmadığı kolaylıkla anlaşılır. Hindistan’ın küçük bir kasabası olan Erode’de 22 Aralık 1887 tarihinde doğdu Srinivasa Aiyangar Ramanujan. Fakir bir ailenin üyesi olmasından dolayı öğrenim hayatı boyunca birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Fakir bir ailenin üyesi olmasından dolayı öğrenim hayatı boyunca birçok zorlukla karşı karşıya kaldı.Gerçi matematikteki yetenekleri Hindistan’ın önemli okullarından Kumbakonam Koleji’ne burslu olarak girmesine yetmişti.
Ancak matematiğe o kadar yoğunlaşmıştı ki okuldaki diğer derslere hiç önem vermiyordu. Üstüne bir de ingilizcesinin yeterli olmaması eklenince çok ihtiyaç duyduğu öğrenim  bursu kesildi. Bunun üzerine zor durumda kalan Ramanujan okulu bırakarak bir muhasebe işinde çalışmaya başladı. Yine de matematik çalışmalarına hiç ara vermiyor, tüm gece hiç uyumadan yaptığı çalışmalarını defterine kaydediyordu. Defterindeki kayıtlardan bir kısmını ingiltere’nin ünlü matematikçilerinden E.W.Hobson, H.F.Baker and G.H.Hardy’ye mektupla gönderdi. Ancak mektubuna sadece Hardy cevap verdi. “Yazdıklarına bir kere bakmam bile birinci sınıf bir matematikçi tarafından yazıldığını anlamama yetti” diyor ingiliz matematikçi. Oysa bahsettiği kişi üniversite okumamış ve sadece temel matematik eğitimi almış Ramanujan’dan başka birisi değildi! Gönderdiği mektupta aşağıdaki eşitlik gibi 120’den fazla teorem bulunuyordu:

pi seri toplamı 
Mektuptan çok etkilen Hardy hemen bir burs ayarlayarak Ramanujan’ın Cambridge Üniversitesi’ne gelmesini sağladı. ikisi birlikte sayılar teorisi, sonsuz seriler, eliptik fonksiyonlar gibi birçok konuda başarılı çalışmalar yaptılar. Ancak Hindu yaşam geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Ramanujan buradaki yaşam tarzına bir türlü alışamadı. Sadece kendi yaptığı vejeteryan yemekleri yeme alışkanlığı, Dünya Savaşı yıllarında aradığı sebzeleri bulamaması nedeniyle kendisini sıkıntıya sokuyordu. Artık iyice güçsüzleşmişti ve devamlı hastalanıyordu. Hindistan’a dönmezse iyileşemeyeceğini anlayarak 5 yıl sonra ingiltere defterini kapattı ancak yine de Hindistan’daki daha ilk yılında 26 Nisan 1920’de öldü. Ramanujan’ın matematik dünyasına armağan ettiği, her biri ayrı bir sanat eseri olan formülleri sayesinde astrofizikten moleküler biyolojiye birçok alanda önemli gelişmeler sağlandı. Sonuç olarak diyebiliriz ki dehanın 32 yıllık ömrü bile dünyanın daha farklı olmasına yetti. Bu dehayı matematik dünyası biraz buruk bir şekilde de olsa sonsuza kadar hatırlayacaktır.
Kaynak:bilinmiyor