Natalie Mars Selimiye'nin sırrı Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
18 May 2008
yazan: mathsman

Facebookta paylaş

pergelMimar Sinan'ın Selimiye(Sultan Selim) Camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı besinci bir işlem bularak çözdüğü söylenir.
Ayrıca minarelerin şerefelerine çıkanların yolda birbirlerini görmemeleri ise büyük bir dehanın ürünüdür. Almanlar aynı sistemi meclislerinin önündeki dev kürede kullanmışlar.

Mimar Sinan bu sistemi 2 metre çapındaki minarelere yüzyıllar önce monte edebilecek bir dehadır.Almanların dehası ise, o çirkin metal yığınına Selimiye'den fazla turist çekebilmelerindedir..
Bir gün Selimiye Camii'ne girenler, kubbenin altında bir Japon'un ayaklarını kıbleye doğru uzatmış sırtüstü yattığını görmüşler...
Tabii hemen Japon’u, "Burası kutsal bir yer. Bu şekilde yatmak bizim inançlarımıza göre saygısızlıktır. Lütfen oturun veya ayakta durun" diyerek uyarmışlar. Ancak, Japon trans vaziyetteymiş, gözlerini kubbeden ayırmadan şöyle sayıklıyormuş: "Bu imkânsız. Ben yılların mühendisiyim. Bu kubbe var olamaz. Hayal görüyorum. Bu kubbenin orada o şekilde durması fizik ve matematik kurallarına aykırı. Bu imkansız, orada hiçbir şey yok, orada hiçbir şey yok..."

ZEMİN GEVŞEK TOPRAK

Selimiye camisinin zemini gevşek toprakmış. Bu nedenle minarelerinin yakın zamanda yıkılacağı fark edilmiş. Uluslararası bir grup bilim adamı toplanmışlar. Nasıl kurtarırız bu tarihi minareleri diye kafa kafaya vermişler.Sonuçta en son teknoloji olan metal kelepçelerle minarelerin temellerini sabitlemenin en iyi çözüm olduğuna karar vermişler.

Minarelerin temellerini açınca, koymayı düşündükleri kelepçelerin aynısıyla karşılaşmışlar. Mimar Sinan bilmem kaç yüzyıl önce aynı şeyi düşünmüş meğerse!

JAPON HEYETİ ŞAŞIRTAN TEKNİK

1950–60 arası bir tarihte inşaat mühendisi, mimar ve jeofizikçilerden oluşan bir Japon heyeti Türkiye’ye gelmiş.

Heyet İmar ve İskan Bakanlığı’ndan izin alarak ülkemizdeki tarihi yapıları incelemeye başlamış. Ayasofya yı, Yerebatan Sarnıcını filan gezdikten sonra sıra Sinan' in kalfalık eseri Süleymaniye Camisi'yle Sinan’ın öğrencisi Mimar Davut Ağa’nın eseri Sultanahmet Camisi'ne gelmiş. Japonlar bu camiler üzerinde günlerce inceleme yapmışlar. Her geçen gün şaşkınlıkları daha da artıyormuş. Çünkü Japonlar daha ilk incelemede camilerin gevsek bir zemin üzerine inşa edildiğini anlamışlar.

Ama bunca yıl, bu camilerde bir çatlak dahi olmamasına akil sır erdirememişler. Bunun üzerine Türkiye programının gerisini tamamen iptal edip, bu iki cami üzerine yoğunlaşmışlar.

Araştırmalarının sonucunda herhangi bir sarsıntı sırasında bu iki caminin sabitlenmediğini aksine yerinde oynayarak yıkılmaktan kurtulabildiği ortaya çıkmış. Minareleri incelediklerinde ise dumurları ikiye katlanmış. Minarelerin çok daha gelişmiş bir raylı sistem mekanizması üzerine oturtulduğunu ve her yöne yaklaşık 5 derece yatabildiğini görmüşler. Daha derin araştırma yapmak için Edirne'ye, Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi'ne gitmişler. Oradaki olağanüstü sistemleri görünce iyice şoke olmuşlar.

RAYLI SİSTEMİ SİNAN'DAN ÖĞRENDİLER

Selimiye'nin tüm sırlarını aylarını harcayarak çözmüşler. Japonya'ya döndüklerinde ise Sinan’ın sırlarını uygulamaya sokarak şehirlerini Sinan’ın kullandığı sistemlerle kurup muazzam gökdelenler dikmişler. Yani su an gelişmiş ülkelerin gökdelen yapımında kullanıldıkları çoğu sistem, yüzyıllar önce Sinan’ın geliştirdiği mekanizmalarmış.

(Selim'in dehasına bir dip not olarak; Tac Mahal’in mimarı Mehmet Efendi Mimar Sinan’ın öğrencisidir.)

Kaynak

------------------------------------------------------------------------------------

Sinan’ın kaleminden Selimiye Camii

-”Caminin dört minaresini, kubbenin dört tarafına oturttum. Her birine üçer şerefe yaptım. İki minaresinin üçer merdiveni vardır, çıkanlar birbirini görmezler. İlk merdiven birinci şerefeye, ikinci merdiven ilk iki şerefeye, sonuncu merdivense her üç şerefeye çıkar.

Edirne’de benim camiimden evvel en büyük cami Üç Şerefeli idi. Minaresi azametli ise de kuleye benziyordu, gayet kalındı. Sultan Selim Camiinin minareleri ise hem naziktir, hem de üçer yolları vardır ki, bu kadar ince minarede üç yol yapmanın gayet müşkül olduğunu aklı başında olanlar anlar.”

Kaynak
alt

alt

avatar
hakan bobur 21 Aralık 2018 23:43 | Ziyaretçi
allah rahmet eylesin
   
avatar
Handan Coşkan 1 Ekim 2017 12:32 | Ziyaretçi
Japon ekip calısmalarını yapan grubun isim ve tutanakları var mı?Paylasabilirmisiniz.Kaynakça rica etsem.Yazınızı sosyal medyada paylaştım.Minare temelleri ile ilgili ve bu yayının doğru olmadığı söyleniyor.Bu durumu açıklayabilirmisiniz rica etsem.Tesekkurler.Saygılarımla.
   
avatar
osmanaliözgül 11 Nisan 2012 14:40 | Ziyaretçi
bizim yeni bulduğumuz icatları mimar sinan 100.000 yıl önce kullanmış
   
avatar
elitman 3 Ocak 2012 21:47 | Ziyaretçi
belki bir çok mimar sinan var ülkemizde ancak yaşam savaşı, geçim derdine düşmekten belkide farkında bile varamıyorlar.
   
avatar
baş belası 25 Şubat 2011 08:40 | Ziyaretçi
MİMAR SİNAN her zaman azimli olduğu için her zaman basarılı olmştur  
   
avatar
AYI BOĞAN 15 Şubat 2011 10:14 | Ziyaretçi

BÖYLE MİMARLAR BİR DAHA DÜNYAYA GELMEZ

   
avatar
sinan gürpınar 14 Şubat 2011 13:47 | Ziyaretçi

BÖYLE MİMARLAR ANASINDAN BİR KERE DOĞAR

ONUNLA GURUR DUYUYORUZBÜYÜYÜNCE O GİBİ BİR MİMAR OLMAK İSTİYORUM.İNŞALLAH OLURUM

O BİZİM HER ZAMAN YÜREĞİMİZDE YAŞIYOR

   
avatar
selahaddin 5 Aralık 2010 22:29 | Ziyaretçi
BİZ ŞANSIZ OSMANLI TORUNLARIYIZ. TARİHİMİZ TRENLERE DOLDURULUP BULGARİSTANA HURDA KAĞIT OLARAK SATILDI. OSMANLIDAN PEK AZ ARŞİV KALDI. VE HARF DEVRİMİ YAPILIP GEÇMİŞ MEDENİYETİMİZİ UNUTMAMIZ SAĞLANDI. SİNAN BİLDİĞİ HER ŞEYİ KAĞIDA DÖKTÜ. AMA ONUN YAZDIKLARINI ANLAYACAK ÇOK AZ İNSAN VAR VE YAZDIĞI ESERLER DE BELKİ ŞU AN BULGARLARIN ELİNDE
   
avatar
osmanlı torunu 29 Ağustos 2010 14:47 | Ziyaretçi
cok güzel gerçekten gurur duyuyorum atalarımla. okurken insanın tüyleri diken diken oluyo. herseyi insanlık için yapmışlar. iş değilmiş mimar sinan için mimarlık sanatmış.
   
avatar
sametrx 8 May 2010 19:22 | Üye
Japonlar yerine bizim insanımız bunları araştırıp bulsaydı şimdi bizde çok gelişmiş bir millet olacaktık
   

Zorunlu

Zorunlu