Natalie Mars Pisagor kimdir? Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

pisagor
Pisagor (Pythagoras) M.Ö. 580 yılında Sisam Adası'nda doğmuştur. M.Ö.589 yılında Güney İtalya bölgesindeki zengin liman kentlerinden biri olan Crotona'ya göç etti. Pisagor burada, kendinde olduğunu iddia ettiği kehanet yeteneği, gizemli ve çekici havası ile zengin ve soylu gençleri etrafında toplayarak onlarla beraber bir okul kurdu. Pisagor, bu gençleri "Dinleyiciler" ve "Matematikçiler" olarak ikiye ayırıyordu. Kademeli bir sisteme sahip bu okula başlandığında "Dinleyici" olarak başlanıyor ve başarılı olunursa "Matematikçi" olunuyordu.
Pisagor'un öğretileri, Mısır ve Babil kahinlerinden aldığı 34 yıllık eğitim sonrası oluşmuştu. İtalya'ya döndüğünde belirli kademelere bağlı bir şekilde oluşturduğu Orfik öğretilerin yeniden canlanmasını sağlayacak gizemciliği de taşıyordu.

Pisagor için sayılar çok önemliydi çünkü Mısır'da aldığı eğitim ve daha sonrasında Babil'in Mısır'ı işgal etmesi ile gittiği Matematik ülkesi Babil'de aldığı eğitim ile Matematiğin kutsallığına fazlasıyla inanmıştı. Eski Mısır kahinlerinin ve Babil rahiplerinin ayinlerini Matematiksel işlemlerle döküman edilen bir müzikle yapması, müziğin Pisagor felsefesinde önemli bir yer tutmasına sebep oldu. Buna bağlı olarrak sayıların notalarla paralel olarak belirli bir düzende sıralandığını savunmuştur.

PisagorPisagor bir çalgı aletinde bir telin kısalmasıyla sesin inceldiğini keşfetti. Eğer tel diğerinin 2 katıysa kısa telin çıkardığı ses, uzun telin çıkardığı sesin 1 oktav üstündeydi. Eğer tellerin uzunluklarının oranları 3/2 ise tellerin çıkardığı sesler beşli aralıklıydı.

Pisagor 1'i Tanrısal, 10'u ise Tanrısal olanla hiçliğin mükemmel birliği olarak ifade etmiştir. O'nun öğretisi, evrende herşeyin bir sayı -özellikle bir tamsayı ile bağdaştığını iddia eder. Örneğin; 5, rengin; 6, soğuğun; 7, sağlığın; 8, aşkın nedenidir.

PisagorAyrıca Pisagor, sabah yıldızı ile akşam yıldızının aynı yıldız olduğunu anlayan ilk Yunanlı'dır. (Bugün bu yıldızın Venüs gezegeni olduğu biliniyor.)
Pisagor dik üçgen ispatVe tabii ki ünlü Pisagor teoremi. Pisagor, bir üçgende dik kenarların karelerinin toplamının hipotenüsün karesine eşit olduğunu bulmuştur.Yani c2 = a2 + b2  (c: Hipotenüs uzunluğu, a: Dik kenarlardan birinin uzunluğu, b: Diğer dik kenarın uzunluğu.) Bu teorem bilinen en eski geometri teoremlerden biridir. Her ne kadar Pisagor ismi ile anılsa da daha Pisagor yaşamıyorken bile Yunan, Çinli, Hindu ve Babilli Matematikçiler bu teoremi bilmekteydi. 
Kısacası Pisagor, genel olarak müzik, Matematik ve astronomi alanlarında ismini duyurmuş, bugün Pisagor teoremiyle tanınan ünlü bir Matematikçi'dir. M.Ö. 500 yılında hayatını kaybetmiştir.

avatar
köksal şençiçek 12 Mart 2014 14:10 | Ziyaretçi
abi çok teşekürler ödevime çok yardımcı oldunuz
   
avatar
Taner123 19 Kasım 2013 09:48 | Ziyaretçi
Tarihler arasında uyumsuzluk var. M.Ö 580'de doğduysa nasıl M.Ö 589 yılında seyahate çıkabilir. Sayının küçülmesi gerekiyor, milattan önce olduğu için. Ztn ölüm yılı da M.Ö 500 yazıyor. Yani M.Ö 589 olamaz.
   
avatar
SELO1999 9 Nisan 2013 15:26 | Ziyaretçi
çok sağolun işime çok yaradı ama kopyalayamadığım için hepsini tek tek yazmak zorunda kaldım ama yinede çok teşekkürler bu ödev benim proje ödevimdi ayrıca çok güzel yerlere değinilmiş
   
avatar
nazlı 27 Şubat 2013 19:47 | Ziyaretçi
ödevimi yapmamı sağlayan bilgiler vardı... iyiydi
   
avatar
mathsman 24 Nisan 2012 20:32 | Yönetici
emir, kopyalamak içi buraya bak.
   
avatar
oğuzhan 24 Nisan 2012 17:47 | Ziyaretçi
bilgiler için çok teşekkür ederim ama kopyalauıp yapıştaramıyorum oyüzde kullanamadım yardımcı olurmusunuz çok önemli bir proje. birde birşey daha sorucaktım acaba bir matematik dergisinde neler olur? matematik proje ödevim bu derginin yanında hedİye olarak ünlü matematikçiler slaytı yapıyordumda yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim birde eminim aranızda bu dergi konusunda tecrübeli olanlarınız vardır bu arkadaş yardım ederse çok sevinirim...
   
avatar
emir hamza 2 Nisan 2012 17:48 | Ziyaretçi
burda benim ilgimi çeken:venüsün sabah ve akşam yıldızının aynı oldugunu ögrendim
   
avatar
konuk 5 Şubat 2012 20:14 | Ziyaretçi
çok iyi bilgiler sunmuşlar teşekkürler
   
avatar
girlbetül 2 Ocak 2012 17:37 | Ziyaretçi
çok güzel olmuş elinize sağlık teşekkür ederim...
   
avatar
babacı 29 Aralık 2011 16:45 | Ziyaretçi
Biraz daha bilgi olabilirdi.
   

Zorunlu

Zorunlu