Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

üçgenlerBu hikâyeyi her dinleyişimde tüylerim diken diken oldu. Gûya geçen yüzyıl sonlarında bir mühendishane mektebinin açılışında Avrupa’dan bazı alimler gelmiş de, neden icabediyorsa bizim müderrisleri imtihan etmek istemişler de, bu amaçla üçgenin iç açıları toplamı kaç derecedir diye sormuşlar da, bizimkiler de “üçgenden üçgene değişir” diye cevap vermişler. Bu işin neresine kızacağımı bilemiyorum.

 
eğri üçgen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Haydi tüneli bırakalım, gerçek evrenimize de dönelim, iki noktayı da birleştirelim, isterseniz de ışıkla birleştirelim, bunun düz olacağını kim söylüyor? Öklid değil, kim söylerse söylesin; her ne kadar yukarıda onların biraz günahlarını aldıysam da, ben görmedim ama, Gauss adındaki önyargısız büyük bir matematikçi 19. yüzyıl başlarında eline bir iletki almış ve Almanya’da Göttingen-Brauschweig havalisindeki üç tepenin oluşturduğu üçgenin iç açıları toplamını resmen ölçerek bulmaya çalışmış. Herhalde tepeler birbirine yakın olduğu için olacak, açılar toplamında 180°’den net bir sapma bulamamış. Ama 20. yüzyılda üç tepe yerine, Dünya, Güneş ve bir yıldızdan oluşan üçgenin bir kenarının nasıl büküldüğünü duymayan kalmadı. Ama o kenar eğik değil düzdü. Olabileceği en düz durumdaydı. En düz, düz değil mi? Düz ne demek?
 
Kaynak: Bilim ve Teknik dergisi
Yazar: Prof. Dr. Şahin Koçak
 
önceki 1 2 3 sonraki

mathsman | 7 Kasım 2014 23:12 | Yönetici
avatar
Konu ile alakalı buradaki İsmet Berkan'ın yazısını da mutlaka okuyunuz.
__________________

Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ediniz. Destek için yazının altındaki Beğen butonuna tıklayınız.
   
Mehmet Hakan ERK | 2 Ağustos 2013 09:31 | Ziyaretçi
avatar
Hendeseyi (Geometriyi) anlayan ve anlamaya çalışanlara selam olsun.
Öncelikle üçgenin iç açıları konusunu ele alırken bu üçgenin hangi yüzeyde ve hangi geometri esaslarına göre hesaplanacağına karar vermek gerekir.
Günlük yaşantımızda çoğunlukla düzlem geometri veya Öklit (Eukleides) geometrisi kullanırız bu durumda: Üçgenin İç Açıları Toplamı 180 Derecedir.
Ama eğer yüzeyi; ideal bir düzlemden küre yüzeyi, silindir yüzeyi yada düzlem dışı herhangi bir yüzeye değiştirirsek bu toplam değişmeye başlayacaktır.
Pratik hesaplamalarda genellikle sadece düzlem geometrisini (Öklit geometrisi) kullanırız. Öklit dışı geometriler de vardır. Riemann, Lobachevsky geometrisi (Hiperbolik geometri) gibi yüzeyi düzlemden silindir, küre, uzay yada düzlem dışı herhangi bir yüzey olarak kabul eden ve bu şekilde hesaplamalar yapılan geometriler de vardır.
Bu yüzden yaklaşık ama pratik sonuçlar veren Öklit geometrisini Uzay yolculukları başlayana (orada Öklit geometrisi geçerliliğini kaybeder) kadar kullanacağımız açıktır.
Eskiler hülasa derler :-) özetle yüzeyi düzlem kabul ettiğimiz küçük ölçekli ve kolay hesaplanır Öklit - Düzlem geometrisinde üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir.
Bu Değer Üçgene Göre Değil, Yüzeye Göre Değişir.
Sevgili hocamız bize düzlemleri ve geometrileri anlatmadan doğrudan 180 derecelik değere yönelik bir yazı hazırlamış (ellerine sağlık) ancak olay üçgende değil, yüzeyde bunu kafaları karıştırmadan, hatta Öklitçileri eleştirmeden de rahatlıkla yapacak bilgi ve tecrübeye sahipken, neden böyle yapmış ben anlayamadım :-)
Bu arada ben matematikçi değilim kendi halinde bir balıkçıyım :-) Okuyanlara teşekkürler ve selamlar :-)
   
Bülent Gerçek | 28 Şubat 2013 23:07 | Ziyaretçi
avatar
Düşünmenin önü açık. Ancak "Düz gerçekten düz mü? Eğri gerçekten eğri mi?" sorularını soran bilinç eski bir felsefi retorik üzerine gidiyor demektir. "Orada bir elma var. Acaba o elma orada mı?" Sorusunun amacı ve gayesinin bu yazıda da kokusunu alıyorum. Bu ideolojik koku beni rahatsız ediyor. Kelimelerin anlamlarını ideolojik yaklaşımlarla sorgulamak bilimi oyuna getiremez. Bilimin kendisi zaten kendine "doğa değişkendir" demiştir. Önemli olan sorgulamaktır ve sekterlikten uzak durmaktır. Sevgili profesörümüz matematiği bırakmış felsefe oyunlarına yönelmiş belli ki. Ancak Düz denen şeyin tanımı bellidir. Tanımlar algı farklılıklarını göz alırak yapılamaz. Bilim tanılarını belli koşullar bağlamında sunar. Koşullar değiştiğinde o, artık aynı tanıma uyan O değildir.

Sevgili profesör Şahin Koçak beyefendinin idelojik kimliğini bilmiyorum, bu yazımı da okur okumaz, ancak unutmamlıdır ki, bilimin can çekiştiği, her an yaşam mücadelesi verdiği dünyamızda, mücadele edilecek şeyler vardır. Madem insan toplumsaldır o zaman diyorum ki; Düz gibi tanımı net olan şeyleri tartışacağımıza Düz olmayanın elini tutmaya ne dersiniz?
   
Alparslan Es-Es | 14 Şubat 2012 20:21 | Ziyaretçi
avatar
" 'Düzlem' üzerinde en fazla ikisi aynı doğrultuda olan 3 noktanın 'doğrudan' (yani yolu uzatmadan, başka bir boyuta taşımadan) birleştirilmesiyle oluşan şekile üçgen denir." Şayet üçgenin tanımı 3 noktanın birleştrilmesi ile oluşan şekil ise, işte bu tanım tam bir muammadır.
   
erenust | 2 Haziran 2011 14:34 | Ziyaretçi
avatar
Eğer uzay dışardan bakıldığında düz değilse ve eğriyse, siz üzerinde giderken bunu nasıl anlayabilirsiniz? Yani düzlem diye birşey yoksa, biz onu düzmüş gibi algılıyorsak?

1915'te Einstein'ın ortaya attığı genel görelilik kuramına göre de kütleçekiminin olduğu yerlerde uzay eğridir, düz değil. Yani hepimiz şuanda bir eğri üzerinde hareket ediyoruz!
   
mathsman | 14 Mart 2011 23:54 | Yönetici
avatar

Haydi tüneli bırakalım, gerçek evrenimize de dönelim, iki noktayı da birleştirelim, isterseniz de ışıkla birleştirelim, bunun düz olacağını kim söylüyor?

 

İlla küre yüzeyi için söylemiyor. Düzlük kavramını da sorguluyor.

__________________

Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ediniz. Destek için yazının altındaki Beğen butonuna tıklayınız.
   
Ramazan Kayacan | 13 Mart 2011 23:48 | Ziyaretçi
avatar
Bir profesörün bunu söylemiş olması bunun doğru olduğuna kanıt falan değildir. Dahası o profesör 3 boyutlu küre üzerinden hesap yapmış... Sevgili mathsman, bana düzlem üzerinde iç açıları 180 olmayan bir üçgen gösterebilir misin?
   
selcuk | 7 Ocak 2011 16:39 | Ziyaretçi
avatar
  Eski Yunan bilginlerinden birisi ne demiş;'' aslında geometrik şekiller  gerçek hayatta yok..onların kafamızdaki şeklini dünyaya yansıtıyoruz''..
yani,kusursız çember yok,üçgenyok..olmadı hiç..
   
gereksizyorumcu | 18 Ekim 2010 19:01 | Yazar
avatar
Sayın İsmail Polat,
şimdi öğrenci arkadaşlarımızın kafasını karıştırmak istemiyorum ama üçgenin tanımını böyle yaparsanız(ki bence bu tanım yanlış) evet dediğiniz doğru oluyor. Sizin yaptığınız tanım sadece Öklid geometrisinde geçerli, bir nevi özel durum. Dünya üzerine bile yeterince büyük (alanı dünyanın yüzey alanına görece anlamlı bir değer ifade eden) bir üçgen çizerseniz ve açılarını ölçerseniz 180º olmadığı görülebilir.Şimdi diyeceksiniz benim tanımıma göre o çizdiğiniz üçgen değil ama tanımlanan uzayda(dünyanın yüzeyinde) o bir üçgen. Neyse başta dediğim gibi öğrencilerin kafasını fazla karıştırmaya gerek yok "kağıt üzerinde" üçgenin iç açıları toplamı 180º dir diyelim geçelim :)
   
mathsman | 18 Ekim 2010 15:06 | Yönetici
avatar
Konu tamamen alıntıdır. Sayfa 3 te kaynaklar belirtilmiştir. Benim eklediğim bir şey olsa yazının ayrıldığı noktayı belirtirdim.
__________________

Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ediniz. Destek için yazının altındaki Beğen butonuna tıklayınız.
   
önceki 1 2 sonraki

Zorunlu

Zorunlu