Natalie Mars Doktorlar, tıp testleri ve matematik Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
9 Aralık 2010
yazan: mathsman

Facebookta paylaş

araştırma Eliezer S. Yudkowsky'nin, bu üç şeyin ne kadar hassas bir noktada kesiştiğini kaleme aldığı makalesinden haberim olduğunda sizinle paylaşmak istedim.
Eliezer makalesinde, mamografi testi sonuçlarının yorumlanması için doktorlar üzerinde yapılan bir anketten bahsediyor.
Doktorlara anket sorusu olarak şu soruluyor: Kırk yaşında rutin mamografi testi yaptıran kadınların %1 inde göğüs kanseri görüldüğü biliniyor. Göğüs kanseri olan kadınlar üzerinde  %80 pozitif sonuç veriyor bu test. Bir kadın kanser olmadığı halde bu testin pozitif sonuç verme ihtimali % 9,69 dur. Mamografi testi pozitif çıkmış bir kadının gerçekten göğüs kanseri olma ihtimali % kaçtır? Böyle bir testi değerlendirmesi istenen doktorların ne kadarı doğru cevap vermiştir sizce ? Şaşırtıcı olarak %15 i doğru cevap vermiş sadece...

(Bu soruya bir çok doktor, "%70 ile %80 arasındadır" gibi cevaplar verdiği biliniyormuş. Ayrıca aynı tip bir soruya, Harvard öğretmen ve öğrencileri de benzer cevaplar vermişler)!
Bu anketle doktorlar, tıp testleri ve matematik çok önemli bir noktada yolları kesişiyor. Matematiğin önemi çok çarpıcı olarak bir daha gündeme geliyor böylelikle.
İşin çarpıcı taraflarından birisi de matematik tarafı elbette. %80 gibi bir güvenilirliği bulunan bir testi yaptıran bir kadının test sonucu pozitif ise gerçekten göğüs kanseri olma ihtimalinin %7.7 olması beklenen bir sonuç değil.
Böyle bir hesaplama ( Bayes kuralı) aslında bir çok bilim dalında(aids vb. testler), istatistiksel hesaplamalarda kullanılıyor. Hatta en son olarak Çoklu Zeka Kuramının  Bayes Teoremi ile açıklanabilirliği bile iddia ediliyor. Wikipedia'ye göre Bayes teoremi temelli istatistik yaklaşımı halen tartışmalara yol açsada pek çok alanda kullanılmaktadır.
Şimdi  merak uyandıran %7.7 gibi bir ihtimalin nasıl çıktığı mevzuna. Yazının devamını inceleyiniz.


önceki 1 2 sonraki

avatar
md 21 Temmuz 2011 01:15 | Ziyaretçi
bu soru tıp dünyasının uzak olduğu alakasız bir konu değil. soru pozitif prediktif değeri soruyor ve bu da tıpta sıkça karşılaşılan basit bir test doğruluğunu anlama problemi. kanıtını görmek isterseniz sensitivite ve spesifiteyi bilen herhangi bir tıp öğrencisine sorabilirsinz. bu soruyu hangi ülkede ve ne durumdaki doktorlara sorup böyle yanlış cevap aldılar bilmiyorum.   bakmak isterseniz bu tarz sorular bu linkteki şekil üstünde rahatça yapılabilir. http://en.wikipedia.org/wiki/Positive_predictive_value
   
avatar
MATMLK 24 Nisan 2011 21:34 | Ziyaretçi

Ülkemizde ezberci eğitm ,nota bağlı öğrenme gibi sorunlar çözülmedikçe canımızın emanetçileri doktorlarımızda %´15 lerde matematikçi olurlar tabii

   
avatar
- 25 Şubat 2011 18:32 | Ziyaretçi

Ben matematiği seven bir doktor adayıyım. Ancak fakültedeki arkadaşlarımın, doktorların matematiğe bakışını düşündüğümde bu sonuca şaşırmadım.

   
avatar
hakan özdemir 14 Aralık 2010 21:28 | Ziyaretçi
şimdi ben bu soruya yaklaşık olarak doğru cevap verdim. yani %75 ihtimalle doktor olamam mı?
   

Zorunlu

Zorunlu