Natalie Mars Wolfram Research Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

wolframWolfram Research (wolfram.com), Stephen Wolfram tarafından kurulmuş olan Wolfram Araştırma şirketi sitesidir. Matematik dünyasının yakından tanıdığı Mathematica yazılımını çıkaran ve geliştiren bu şirket, hazırladığı bu  bilgisayar ve web teknolojilerini  bilimin hizmetine sunuyor. Stephen Wolfram ve şirketin hikayesi oldukça uzun aslında. Kısaca geçmek gerekirse; teorik fizikçi olan Stephen Wolfram bu alanda ki ağır matematiksel hesaplamaların üstesinden gelebilmek için sembolik manipulatör[ cebirsel hesaplama yapan yazılım] programları üzerine yaptığı çalışmalar yıllar sonra Mathematica ve Wolfram Research seviyesine ulaşmıştır.
 

1988 yılında ilk versiyonu çıkarılan Mathematica yazılımı günümüzde bilime bir çok alanda katkıda bulunuyor. Amerikada lise ve üniversitelerde matematik eğitimine yardımcı olması için Mathematica eğitimi veriliyor. Mathematica üzerinden yapılan hesaplama ve grafiklemeler fizik ve mühendislik alanlarında oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Astronomi , Jeoloji , Finans , Biyomedikal, Meteoroloji ve daha bir çok alanda veri, grafik ve hesaplama desteği sunmaktadır. 2D ve 3D modellemeler yapılabilmektedir . Bu saydığımız alanlarla ilgili demostrasyonlar hazırlanabilmektedir(bknz1 bknz2  bknz3). Temel mathematica kullnım videosu için bakınız.
 
Wolfram.com sitesi ayrıca bir matematik kütüphanesidir. Mathworld bölümünde cebir, uygulamalı matematik, analiz, sayılar teorisi, olasılık ve istatistik , topoloji, grafikler, fonksiyonlar gibi daha bir çok alanında  tanım , teorem ve ispatları bulundurmaktadır. Dünyadaki en büyük matematik arşivlerinden birisi durumundadır. İntegratorü de unutmamak gerekir. Yazacağınız matematiksel ifadenin integralini online olarak hesaplayan bir araç. tan(x)
Matematik dünyasının yakında takip ettiği bu siteyi dolaşmaktan oldukça keyif alacağınıza inanıyorum.
 

avatar
mathsman 9 May 2011 20:36 | Yönetici
Her şeyi yapmamız mümkün değil. ama %70 ini yapabilirsin tahmini. artık programada gerek yok. Online halini arama motru olarak yaptılar. matematikle ilgili neler yapabildiğini buradaki yazımızda öğrenebilirsiniz.
   
avatar
ismailslr 9 May 2011 09:33 | Ziyaretçi
acaba bu program ile matematik ile ilgili herşeyi yapabilir miyim?
Yani nasıl anlatsam ki .

Şöyle diyeyim, matematik ile normalde yapabildiğimiz herşeyi yapabilir miyim?
Mesela grafik çizimleri, koordnat sistemleri, denklemler, denklemlerin grafik ile gösterilmesi gibi.

Kağıt üzerinde yapabaildiğimiz herşeyi bu program ile yapabilir miyim?
   
avatar
iremnur 4 Haziran 2010 13:09 | Üye
mathematica ne ki güzele benziyor diyon
   
avatar
dmla=) 20 Mart 2010 12:25 | Üye
mathematica güzele benzio doğrusu :)
   

Zorunlu

Zorunlu