Natalie Mars Tanımsızlık ve belirsizlik üzerine Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
7 Ocak 2009
yazan: bgultekin06

Facebookta paylaş

sıfır interal sembol artı eksi çarpıMatematikte önemli olan ve genelde karıştırılan iki ifade vardır. Tanımsız ve Belirsiz. Hatta ikisine de aynı diyenler bile çıkabiliyor. Bu karışıklık daha çok a≠0 için a/0 ifadesi de 0/0 ifadesi de tanımsız olarak algılanmaktan ortaya çıkıyor. Doğrusu sıfırdan farklı a değerleri için a/0=Tanımsız ve 0/0=Belirsiz olmalıdır. Aslında çok farklıdırlar ve anlaşılması çok kolaydır. Şimdi bu ifadeleri ispatlayarak farkı ortaya koymaya çalışalım.
Sıfırdan farklı a için a/0=x diyelim. Buradan a=0.x olacaktır. Bu eşitlikte x değerini adlandırmaya çalışalım. “0 ile çarpıldığında sıfırdan farklı a değerini verecek sayı”. Böyle bir sayı tanımlanmadığı için x tanımsız olacaktır. Dolayısıyla x dediğimiz a/0 da tanımsız olur.

Gelelim 0/0 ifadesine. Yine aynı şekilde 0/0=x diyelim. Buradan 0=0.x elde edilir. Bu ise 0=0 olmasını gerektirir. Yani eşitlik bütün x değerleri için sağlanır. x tanımlıdır, sonsuz tanedir ancak belli değildir. Diğer bir ifadeyle 0 ile çarpıldığında 0 sayısını verecek sayı vardır ama belli değildir. Bu yüzden x belirsiz dolayısıyla 0/0 belirsiz olmalıdır.
Şimdi ise limit hesaplamalarında karşılaşılan belirsiz ifadelerini açıklamaya çalışalım.
Bu ifadeler 0/0,  ∞ / ∞,  ∞ - ∞, 0. ∞, 00,  ∞0 ve 1  dir. 0/0 ifadesini yukarıda açıklamıştık.

∞ / ∞ için
∞ / ∞ =x diyelim. ∞ =∞.x olur. Burada ∞ ile çarpıldığında ∞’u verecek sayı bütün sayılardır ve belli değildir. Dolayısıyla ifade belirsiz olur.
∞ - ∞
∞ - ∞ =x dersek ∞ = ∞ +x. Buradan ise yine x’in belirsizliği açık. Daha açık iade edersek ∞ ları eşit düşünürsek ifade 0 olur. ∞ ları farklı düşünürsek duruma göre negatif veya pozitif olur. Yani belirsizdir.
0.∞ için
Bu ifadede 0 sayısını baz alırsak yutan eleman olduğundan ifade 0 olur. ∞ sayısını baz alırsak ∞’un bir sayıyla çarpımı yine sonsuzdur. Dolayısıyla belirsizdir.
00 için
00=x diyelim. Her iki taraftan ln alırsak ln00 = lnx olur. ln özelliğinden 0.ln0=lnx olur. Burada yine 0’ı baz alırsak x=1 olur. ln0’ı baz alırsak ln0 tanımsız olduğundan lnx tanımsız, x ise belirsiz olur.
0  için
0 = x diyelim. Yine ln alırsak ln ∞0 = lnx ve de 0.ln∞=lnx olur. Burada da duruma göre lnx=0 veya lnx=∞ olur. buradan x=1 veya x belirsiz olur.  
1  için
1 =x diyelim. Buradan ln1 = lnx ve ∞.ln1= lnx. Buradan da ∞.0=lnx olur (ln1=0). ∞.0 ifadesi belirsiz olduğundan x de belirsiz olacaktır.

Sonuç olarak Tanımsız ve Belirsiz sözel olarak da Matematiksel olarak da birbirinden farklı ifadelerdir. Matematik biliminde, ifadeler ispatları etkileyeceğinden, noktanın bile önemli olduğu şu durumda, umarım Tanımsız ve Belirsiz arasındaki büyük farkı anlatabilmişimdir.

Hazırlayan: Bülent Gültekin
Matematik Öğretmeni

avatar
mathsman 13 Ekim 2015 00:20 | Yönetici
   
avatar
ZİYA 12 Ekim 2015 06:10 | Ziyaretçi
0^sonsuz tanımsızmıdır??
   
avatar
KadirAntalya 13 Haziran 2014 16:29 | Ziyaretçi
Üstteki mantıkla alttıkilerden bir tanesini denedim 1^sonsuz ifadesini x e eşit kabul ettim. Logaritma 1 tabanında sonsuz eşit x geldi. Logaritma 1 tabanında tanımlı değildir. Dolayısıyla x e tanımsız dememiz gerekir diye düşündüm. Ama belirsiz kabul ediliyor. Bilmiyorum yanlış mı düşündüm ama bana sizin üstte kullandığınız mantıkla paralel gibi geldi.
   
avatar
ladree 19 Ocak 2013 12:22 | Ziyaretçi
Anladığım ve bildiğim kadarı ile, Matematik te 1 den fazla doğru sonuç olursa kabul görmüyor ancak kuantum teorisinde 1 proton aynı anda 2 yerde olabiliyor ve yoktan var olabiliyor. Bunu matematiksel yöntemlerle tanımlayabildiğimiz an evrenimizi ve herşeyi çözmüş olacağız. Kısacası matematik insan yapısı ve düşüncesi kadar olduğu için bu sorularınızın cevabını hiç bir zaman alamayabilirsiniz. Alırsak zaten tanrılaşmış oluruz... Ama durmak yok düşünmeye devam diyelim... Başkaları gibi bilincimizi ne köreltenlere pabuç brakalım nede düşüncemizi engelleyenlere...
   
avatar
duygu03 5 Ocak 2011 17:59 | Ziyaretçi
0 = 0 olursa ne olur lütfen cevap verirmisiniz
Öğretmenimiz çok kızgın birisi bulamassam yandım
   
avatar
diceday 22 Ağustos 2009 00:58 | Üye
 "Belirsiz ve tanımsız" kavramları için aslında "adı üzerinde" denebilir belki. Ama öğrenci iken genelde bu ikisini düşünme ve ve farklarını farketme ihtiyacı hissetmezdim. Aynı gibi gelirdi. Çok güzel, anlaşılır, sade ve saklanması gereken bir makale.

Bu arada algebra nın bahsettiği 1 sayısının yakın komşuluklarındaki belirsiizlik neye göre belirsizlik?

algebra çalışmayı paylaşırsan sevinirim.
   
avatar
dehaorkun 1 Temmuz 2009 21:24 | Üye
örneğin 1 üzeri sonsuzun belirsizlik oluduğu çoğu kitapta yer alıyor ve ispatı belli koşullar altında limit ile yapıldığında 'e' çıkıyor. limit n sonsuza giderken, (1+1/n) üzeri n ifadesi e'dir. Aynı zamanda bu ifade 1 üzeri sonsuza eşittir. Ama sadece R üzeri n'nin belli bir kısmı için bu doğrudur. herhangi bir genelleme yapılamıyor bu konuda. Çünkü R üzeri n'nin belli bir kısmında 1 üzeri sonsuz belirli olabilir. Paylaşım için teşekkürler.

Ayrıca sonsuz ve sıfırın belli kavramlar olmadığı için sonsuzluk kavramın kağıtta mükemmel oluyor düşünce de değil :P
   
avatar
mathsman 30 Ocak 2009 00:36 | Yönetici
Memnun oluruz.
   
avatar
algebra 29 Ocak 2009 23:49 | Üye

 tartısmanıza katkıda bulunmak ısterım
 benım bıldıgım kadarıyla 1 uzerı sonsuz dıye bı belırsızlık zaten yok
 ama 1 sayısının cok yakın komsuluklarında bı belırsızlık soz konusu
bu konuda bı arastırmam var
ıstersenız sızlerle paylasabılırım

   
avatar
asli 22 Ocak 2009 17:31 | Üye
önemli değil..evt logaritmadan ispatlarını anladım zaten ama yinede genel olarak bildiğimiz ifadelerin böyle belirsizlikler olarak ifade edilmesi akıl karıştırıyor açıkçası..yorumunuzu merak etmiştim..
teşekkürler..
   

Zorunlu

Zorunlu