Natalie Mars Matematik Dünyası dergisi Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

dergi matematikMatematik tutkunlarının her sayısını dört gözle beklediği, matematikçilerin göz bebeği Matematik Dünyası dergisinden bahsedeceğim bu yazımda.
1991 yılında yayın hayatına başlayan dergi Türk Matematik Derneği ve Prof. Dr. Ali NESİN yönetiminde üç ayda bir yayımlanmaktadır. Lise ve üniversite düzeyindeki matematiğin  sergilendiği , matematik dünyasından güncel haberlerin yer aldığı , ödüllü soruların paylaşıldığı , ünlü matematikçilerin hiç bi'yerde bulamayacağınız  hikayelerinin yayımlandığı , lise matematik yarışmalarından sorular ve zeka sorularını bulabileceğiniz her sayfası buram buram matematik kokan dergidir Matematik Dünyası.

Derginin sitesi  www.matematikdunyasi.org adresinden derginin künyesi, tartışma grubu ve abonelik bilgilerine  erişebilirsiniz. Matematik tutkunları için sevindirci bir durum ise , 1991-2006 yılları arasındaki tüm sayıların  büyük emek verilerek  pdf olarak yazılıp  arşiv bölümünde paylaşıma açık olması. Matematik Dünyası dergisi sayesinde Türkiye'de, artık  bir matematik makaleleri arşivine sahip .
Dergiye ısınma turları atmanızı sağlamak için 'okurlardan' bölümünden eğlenceli bir kaç bölümü sizlerle paylaşmak isterim(izinlerini aldım).

Okur : Bana bütün geometri teoremlerinin ispatını bulabileceğim bir kaynak önerebilirmisiniz ?
MD : Kelin merhemi olsa ...

Okur : Hocam , eskiden derginin yaz , kış , güz , bahar gibi sayıları olurdu. Artık yok. Yoksa dergi mevsiminde çıkamadığı için mi bu yola başvurdunuz ?
MD : Ne münasebet ! Sadece küresel ısınma...

Okur : Çok ünlü bir matematikçi olmak için ne yapmalıyım ?
MD : Bir dizide oynayabilir, mankenlik yapabilir , o da olmadı Riemann Hipotezi'ni kanıtlayabilirsiniz.

Okur : Benim acil olarak çıkmış öss sorularına ihtiyacım var. Her yere baktım ama bulamadım. Acaba siz bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?
MD : Bence senin asıl çıkacak matematik sorularına ihtiyacın var...

Okur : MD'yi alın alın diye ısrar ettiniz. Aldım ama Allah için hiç bir şey anlayamadım ?
MD : Alın dediysek okuyun demedik heralde ...

Okur : Ailem çok fakir, beni dershaneye gönderemiyor. Kendi başıma da çalışamıyorum. Galiba tembelim, hatta çok tembelim diyebilirim. Ne yapmalıyım? bana yardımcı olun.?
MD : Umarım sesin güzeldir ...

Matematik Köyü


Bir köy hayal edin, 7'den 70'e herkesin matematik öğrenmeye geldiği, orada kaldığı , köyün bir misafiri değil köyün bir yerlisi olup gittiği bi'köy. İşte bu köy belki de dünyada bir ilki gerçekleştiriyor.  Aziz NESİN'in vasiyeti üzerine oğlu Ali Nesin ve Sevan Nişanyan’ın gerçekleştirdikleri projeden bahsediyorum ; Nesin  Matematik Köyü .
Bu köyde  ilköğretim, lise, fen lise , üniversite  öğrencilerine hatta  matematik öğretmenlerine yaz okulunda matematik eğitimi veriliyor.
 

matematik köyü

matematik köyü

matematik köyü
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Matematiği, bu yarış sistemi dışında, büyük bir iştahla öğrenebilecemiz bir ortam görünüyor burada. Belki de bu yazıyı okuyanlarda benim gibi bir gün orada olabilmek için yanıp tutuşuyorlardır.
 
Matematik Köyü ve Ali Nesin hakkında Cüneyt Özdemir'in Fark Yaratanlar programını izleyebilirsiniz. 
 

avatar
leyla15 15 Ağustos 2012 14:39 | Ziyaretçi
köy enstitülerinin değişik bir çeşidi olmuş. onun gibi güzel bir amaca hizmet ediyor. belki de bilerek medya da yer verilmiyordur.
   
avatar
şeymanur 18 Ekim 2011 18:36 | Ziyaretçi
ben bu dergiyi çok sevdim. yapana teşekkür ederim.
   
avatar
-özlem- 28 May 2011 13:49 | Ziyaretçi
Matematik Dünyası Dergisine üyeyim ve çok keyifle okuyorum.
Hatta 2010-III  Hanri Matalon başlıklı yazıyı  okuduktan sonra "Niye benim karşıma bu şekilde bir öğretmen çıkmadı?" diye isyan etmeme sebep oldu.
Fakat şuan calculus derslerime gimiş olan dekan yardımcısı canım hocama bakarken "Aslında benim de not değil, ÖĞRETME kaygısı taşıyan bir öğretmenim." var diyebiliyorum. Geç oldu ama güzel oldu:)
 
   
avatar
mathsman 21 Nisan 2011 22:02 | Yönetici

Gençler. Derginizde şu aolcak bu olacak diye bir şart yok. Sitemizi geziniz ilginç bulduğunuz şeyleri derginize ekleyiniz. Mesela iki örnek.

Buradaki ilginç sayılar

Buradaki ilginç soru

   
avatar
Ayşe Tülin 21 Nisan 2011 17:35 | Ziyaretçi
Ben mtematik dergisi hazırlayacağım.Bir kaç fikirde bulunur musunuz?Ayrıca şu Nesin Matematik Köyü projenizi de beğendim.Bu arada sitenizi arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.İlköğretim de var dimia rada (matematik köyünde).
   
avatar
PELİN 14 Mart 2011 17:06 | Ziyaretçi
bizim de dergi çıkarmamız gerekiyo hadi biraz fikirlerinizi paylaşın..Acelemiz var ama lütfen seri cevaplayın hem soruma cevap alırsam siteye üye de olurum... :)
   
avatar
peri 16 Aralık 2010 19:27 | Ziyaretçi
yaaaaa ben nasıl dergi hazırlamalıyım yardımcı olurmusunuz
   
avatar
mathsman 28 Kasım 2008 17:23 | Yönetici
Evet yukarıda belirtilen gruplar( fen lisesi , ilköğretim...) seviyesinde matematik öğretiliyor.
   
avatar
emire 28 Kasım 2008 13:54 | Üye
şimdi hocam ne oluyomuş o köyde.yani matematiği herkes seviyesine göre mi görüyormuş.hem ben bu öss de çıkmış sorular için yardım isteyen arkadaşa verilen öneriyi çok beğendim 1 ay önce de ben sizden bu konu da yardım istemiştim .işte öğrenci milleti hep aynı :-)
   
avatar
helis 23 Kasım 2008 13:41 | Üye
bende o köyde olmak stiyorum.Ama nasıl????
   

Zorunlu

Zorunlu