Natalie Mars 'Neden hep x kullanılır' diyenlere Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

xMatematik ve geometride ki bir çok soru ve problemin yılmaz-yorulmaz işçisi X kavramının neden bu kadar yaygın olarak kullanıldığı ve ilk olarak nasıl kullanılmaya başlandığı ile ilgili  fikir verecek bir kaç varsayım varmış. Ömer Hayyam, Platon (Eflatun) ve Aziz Christopher ile ilgili alıntılanılanlar varsayım olsada bunların gerçekliğine inanmak x'in bitmek bilmeyen gizemini ortaya çıkararak bir rahatlık oluşturabilir bünyemizde.

(...) küp denklemleri ile ilgili ciddi bir eser yazmaya koyuldu. bu cebirsel denklemin bilinmeyenine, arapça şey diyordu. bu sözcük ispanyolca yapıtlarda xay diye yazıldığından, zamanla x biçimi alacak ve bilinmeyeni göstermek için kullanılan evrensel x harfine dönüşecekti. (...)" bahsi geçen denklemi yazmaya koyulan kşi ömer hayyam imiş.. " " lar arasında belirtilen kısım da amin maalouf un semerkant ından alınmış..
Platon ( Eflatun )'a onun kitaplarını temize geçip elde yazan bir arkadaşı matematikte karşılaştığı yunan sembolleri yerine o zaman ki avrupada bu işi kolaylaştırmak için ve matematik terimlerinin normal anlatım metinleriyle karışmaması için, avrupa alfabelerinde en az kullanılan harfi belirlemiş.. aslında 2 olasılık varmış X , Z ve ama eflatun bu iki harf arasından X i seçmiş.. ve kitaplarında bilinmeyen olarak hep X i göstermiş..
Aziz Christopher ( 12 Havariden biri ) sözüne o kadar güvenilir biriymiş ki, Hz. Isa'nın yerine gerekli evraklara imza atma yetkisine sahipmiş. Rivayet odur ki Hz. Isa'nın adına imzaladığı her belgenin altına X diye imza atarmış.. fakat tarih bilimcileri sonradan bu evrakların altında imzası olan kişiyi araştırırken karşılaştıkları bilinmeyenlerin fazlalığı nedeni ile.. Kim bu "X" diye araştırmalarına konu etmişler.. Dolayısıyla X bilinmeyeni temsil eder hale gelmiş..
Alıntı:bildirgeç


Diğer bir kaynak
Terry Moore'un yaptığı araştırmalar sonucunda x neden hep bilinmeyendir sorusunun cevabını anlattığı videosu.avatar
bunu_bilen_adam 17 Şubat 2013 13:15 | Ziyaretçi
bunu biliyordum yani 5 dk önce okumuştum(başka yerden) ama dinleyince daha iyi oldu emeğe saygı teşekkür ederim
   
avatar
matematx 12 Aralık 2011 22:13 | Ziyaretçi
ben bilgi için tşkkür ederim de bu işime yaramıyo ama emeğe saygı
   
avatar
damla_su 10 Haziran 2010 18:23 | Üye
gerçekten gzl tşk:)
   
avatar
nurdan06 21 Nisan 2010 17:05 | Üye
çok teşekkür ederim :) :)
   
avatar
senamat 16 Nisan 2010 18:31 | Üye
arkadaslar xay şey demekmiş yani bilinmeyen matematikçilerde farscadakı xay ı *x *a ve *y oLarak vbılınmeyenlere ayrımslar daha snra *a kalmış ve sık sık bılnmeyenlere *x ve *y konulmaya baslanmıstır !
   
avatar
vil.dan 23 Şubat 2010 18:38 | Üye
teşekkürlerwink
   
avatar
KinGoFTheMaTHS 17 Şubat 2010 18:41 | Üye
:)) Emeğe Saygı,Teşekkürler
   
avatar
matematik08 13 Şubat 2010 19:09 | Üye
bilgiler için teşekkürwink
   
avatar
matematik09 25 Ocak 2010 18:41 | Üye
bilgiler için saol
   
avatar
crazyspin51 6 Ocak 2010 18:48 | Üye
Paylaşım GÜzel Saolun (çaktırmayın bişey anlamadım) 0(-_-)0
   

Zorunlu

Zorunlu