MatematikTutkusu.com > Güncel Matematik Haberleri > AB’den bilimin sınırlarını zorlayanlara destek

AB’den bilimin sınırlarını zorlayanlara destek


hesap makinesiİlk kez verilen bireysel araştırmacı desteğini, Türkiye’den Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Soner aldı. Miktar 880 bin euro.
Mete Soner , "finansal risk yönetiminde matematiksel modelleri" araştırdığı projesinde ise riskin çeşitli senaryolara göre nasıl ölçülebileceği ve nasıl yönetilebileceği üzerinde çalışıyor.
Avrupa Araştırmalar Konseyi (AAK), çiçeği burnunda bir kurum. Avrupa Birliği tarafından AB üyesi ve aday üye ülkelerdeki öncü araştırmaları desteklemek üzere kurulmuş. Son 10 yılda dünyada önemli başarılara imza atmış öncü araştırmacıların katılabildiği, bilimin sınırlarını öteye taşıma iddiasında olan bir oluşum.
Bugüne kadar büyük araştırma ağlarının desteklenmesi yönünde politikalar izleyen AB, ilk kez bireysel araştırmacılara destek veriyor.
AAK, destekleyeceği öncü araştırmaları 1) Yaşam bilimleri, 2) Sosyal bilimler, 3) Doğa bilimleri ve mühendislik olmak üzere 3 kategoride toplamış. Doğa bilimleri ve mühendislik alanında toplam 997 başvuru olmuş; bunlardan öncü ve bilimin sınırlarını zorlayan projeler olarak değerlendirilen 105 tanesinin desteklenmesine karar verilmiş.
Türkiye’den de 15 - 20 başvuru olmuş -ki bu çok sevindirici; destek alan tek proje ise Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Soner’in “Finansal risk yönetiminde matematiksel metotlar” başlıklı araştırması. Destek miktarı 880 bin euro.

İmrenilecek kariyer
Dün sabah Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu’nun ev sahipliğinde Prof. Soner’le tanışma ve sohbet etme imkânı bulduk. Tanışmadan önce Prof. Soner’in özgeçmişini inceledim. Gençlik yıllarında matematikçi olmayı hayal eden ve matematiği hep çok seven bendeniz için gerçekten
imrenilecek bir kariyer.
Boğaziçi Üniversitesi’nin ardından Brown’da doktora, Carnegie Mellon’da 6 yılda profesörlük, ardından Princeton’da öğretim üyeliği, 2000’de Türkiye’ye dönüş ve Koç Üniversitesi, son 1 yıldır da Sabancı...
Prof. Soner, dünyada matematikle ilgili öncü fikirlerin tartışıldığı akademik ağların önde gelen isimlerinden biri. Akademik alanda dünyanın en prestijli sıralamalarından biri olan Thompson ISI Highly Cited Researcher listesinde Türkiye’den yer alan tek isim.

Risk yönetiminde
Prof. Soner, genel olarak finansal piyasalarda risk modellenmesi, ölçümlenmesi ve denetlenmesi üzerinde çalışıyor. AB’nin destek sağladığı “finansal risk yönetiminde matematiksel modelleri” araştırdığı projesinde ise riskin çeşitli senaryolara göre nasıl ölçülebileceği ve nasıl yönetilebileceği üzerinde çalışıyor.
3 yıllık olan bu projede 880 bin euro ile ne yapılacak diye soracak olursanız... Prof. Soner, doktora öğrencileri ve doktorası yeni bitmiş genç araştırmacılarla “bilimin sınırlarını öteye taşımak üzere” çalışacak.
Bu çalışmadan kimler yararlanabilir derseniz cevap, yatırım şirketleri ve bankalar.
Bu başarıda Sabancı Üniversitesi’nin de hakkını vermek lazım. Prof. Soner, üniversiteye yeni geçtiği günlerde, üniversitenin Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü Cemil Arıkan, Avrupa Araştırmalar Konseyi’ne başvurmasını önermiş. Zaten 4 - 5 araştırma projesini yürütmekte olan Soner’in ilk tepkisi, “Bir de bunu üzerime alamam” olmuş. Ama bütün bürokratik işlemleri Sabancı Üniversitesi’nin bu işler için özel olarak oluşturulmuş birimlerinin üstleneceğini öğrenince durum değişmiş.

milliyet-Meral Tamer