Natalie Mars Cahit Arf'e büyük onur Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

cahit arf profilYeni Türk Lirası kavramından Türk Lirası'na geçişle birlikte yeni paralar basıldı. Baştan sona yenilenen kağıt paraların üzerindeki kullanılan  resimlerde yenilendi. Yeni 10 Türk lirasının arkasına Cahit Af'in portresi basıldı. Matematik dünyası açısından bu kadar değerli bir şahsiyete bu onurun verilmesi sevindirici bir olay. 10 TL'lik banknotun ön tarafında  Atatürk portresi, portreyi etrafında  mor ay yıldız figürü, ikili sayı sistemini ifade eden sayılar, içinde Atatürk'ten bir kesit bulunan yedigen şekil bulunacak. Arka tarafında  ayrıca aritmetik diziler, abaküs, sayılar, Arf değişmezinden bir kesit ve ikili sayı sistemini ifade eden sayılar yer alacak .

'Para nedir ki , insan için  paranın üzerinde resminin olmasından daha önemli şeyler vardır hayatta ' diye düşünecekler birde şu açıdan bakabilir bu olaya ; bir çok ülkede devletler paralarının üzerine o ülkeye hizmet vermiş  , tarihine adını yazdırmış kişilera layık görür bu pozisyonu. Bir ülkenin parası bu ülkeyi temsil eden bir araçtır, paranın üzerine basılacak insanların arasına girmek insan için büyük bir onurdur.

Hem Cahit Arf'in portresi hem de üzerinde  matematiksel sembollerin bulunması nedeniyle yeni 10 TL'lik banknotlar matematikçilerin favori parası olacaktır tahmin ediyorum. Belki de odamızın yada panomuzun bir köşesine asmak bile isteyenlerimiz olacaktır.
 
altalt
Cahit Arf hayatı hakkında


1910-1997 yılları arasında yaşayan Cahit Arf, kendi ismiyle bilinen teoremleriyle dünyaca tanınmış ve Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük matematikçilerden biridir. Cebir, sayılar teorisi, esneklik teorisi, analiz, geometri ve mühendislik matematiği gibi bir çok alanda  yaptığı çalışmalarla, matematiğe temel katkılarda bulunmuştur. 20'den fazla özgün yayın üretmiştir. Cahit Arf, Arf değişmezi, Arf kapanışı gibi literatürde anılan çalışmalarından dolayı matematik dünyasının önde gelen bilim insanları arasında yer almıştır.

Cahit Arf'ten bir kaç söz


"Matematik tümevarımsal bir bilimdir ve bu tümevarımsal bilim sonsuz kümeler için geçerlidir. Bu sonsuzlukları endüktif bir şekilde kavrıyoruz ve kavradığımız zaman da o sonsuzluğu duyuyoruz ve bu bize mutluluk veriyor.”

"Bilim adamı olabilmek için tutku gerekir."

avatar
Belen 27 Şubat 2009 19:15 | Üye
Evet gerçekten çok iyi olmuş.Cahit ARF herkes tarafından tanınması gereken bir isim.En azından paraların üstünde olunca cahil insanlarda Türkiye'nin en önemli matematikçisinden birini tanırlar.
   
avatar
emire 17 Ekim 2008 14:26 | Üye

gerçekten matematikçilerin de artık dünyaya ya da en azından ülkemiz insanlarının tanıması için iyi düşünülmüş bir proje

   

Zorunlu

Zorunlu