Natalie Mars "Matematik ne işimize yarar ki?" Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

'Matematik ne işimize yarar ki?Matematik köşe yazılarıyla sevdiğimiz İsmet Berkan'ın bu pazar günkü yazısını izniyle sizinle paylaşıyoruz.

"ÇOĞUNUZ okulda matematik dersleri dört işlemin ötesine geçmeye başlayınca, hele hele teoremler ve ispatlar işin içine girmeye başlayınca bu cümleyi duydunuz, hatta bizzat söylediniz: Bu matematik dersinde gördüklerimiz, öğrendiklerimiz hayatta ne işimize yarayacak ki?

Bu dünyada yalnız değilsiniz. Aynı soruyu, matematiğin gündelik basit hayatımızdaki yerini küçümsemeye çalışan herkes soruyor dünyada. Amerika’da da soruyorlar, Çin’de de, Brezilya’da da, Kanada’da da, Mozambik’te de...
Peki sanki kendi kendini kanıtlayan bir önermeymiş gibi duran bu soru cümlesi doğru mu?
Soruyu soranlar kendilerinden çok eminler, onlara tersini kanıtlamaya çalıştığınızda hemen cevapları hazır: Bu derste öğrendiklerimi gerçek hayatta nerede kullanacağım ki?
Amerika’da bir üniversite bu konuyu, yani ‘Matematik derslerinde öğrendiklerimi gerçek hayatta nerede kullanacağım’ sorusunu araştırmış. Çeşitli meslek dallarına bakılmış ve hangi meslek için hangi seviyede matematik bilgisine/dersine ihtiyaç olduğu bulunmaya çalışılmış.
Tarım işçisinden berbere, polis dedektifinden avukata, sporcu ve antrenörden itfaiyeciye, grafik tasarımcıdan aşçıya, veterinerden psikologa kadar pek çok meslek.
Grafikte de görüyorsunuz, bu mesleklerin isimlerini izleyen renkli çizgilerdeki renkler matematiğin bir dalını ve dalda ki derinleşme miktarını gösteriyor.
Mesela mavi çizgilerin anlamı, temel matematik ve cebirsel olmayan matematik bilgisi.
Kırmızı çizgiler cebir bilgisi.
Yeşil çizgiler geometri.
Ve son olarak koyu mavi çizgiler ileri cebir ve trigonometri bilgisi.
Grafiğe ve grafiğe temel oluşturan araştırmaya göre, matematik bilgisi gerektirmeyen herhangi bir meslek dalı yok. O yüzden, ortaokulda ve lisede matematik derslerini dikkatle dinlemenizi, katılımcı olmanızı, problem çözümlerinde istekli olmanızı tavsiye ederim.
Çocukken anneannem beni, ‘Okumazsan çöpçü olursun’ diye korkuturdu. Herhalde o zamanlar meslekler piramidinin en alt seviyesinde bu iş vardı.
Ama işte görüyorsunuz, eğer okumazsanız ve okulda matematiğe sırtınızı dönerseniz, aslında o piramidin en altındaki meslekleri bile yapamayabilirsiniz.
Her zaman söylerim, bir kez daha tekrar edeceğim: Matematik bilmeyen, başka hiçbir şeyi bihakkın bilemez. Matematiğe sırtını dönen diğer her şeye de sırtını döner aslında.

alt

avatar
matsever 19 Şubat 2013 19:14 | Ziyaretçi
matematik ne işimize yarayacak lafi tam bir geri kalmiş ülke lafidir!.Modüler aritmetik nerdemi işe yarayacak diye sorana en basitindan bilgisayar bilimlerinde sayilar teorisi ve sonlu matematik önemli konulardan.Sayilar teorisinde ise modüler aritmetik önemli bir konu.Matematik bütün pozitfi bilimlerde işe yarar.Ayrica matematiğie sadece mesleklerde ne işe yarayacak diye bakmakda aptalliktir.Bir satrançi meslekte işe yarayacak diyemi oynarsiniz?.Sunu da belirtmeliyimki lise ve ortaokulda matematikte başka ders insanin ufkunu açmiyo kuru ezber,bence matematiği düşünmeden önce lisede gösterilen cografya ve edebiyat denen tamamen ezbere dayali olan aptal yazarlarin isimlerini ve yazilarini ezberlediğimiz derse laf atin.
   
avatar
deniz05 14 Ağustos 2012 14:59 | Ziyaretçi
doğrudur bu yazıya katılıyorum .aam en çok matematiği kullanan işletmeciler,iktisatçılar veya ekonomistler neden yok? sizce onlar bu grafiğin neresindedir?
   
avatar
büşra 8 Mart 2012 22:46 | Ziyaretçi
peygamberimizin bir hadisi var faydasız ilimden ALLAH'a sığınırım diye,,mesela modüler aritmetik diye bir saçmalık var ya bu benim ne işime yarayacak kardeşim gerçekten faydasız ilim
   
avatar
mathsman 26 Şubat 2012 01:00 | Yönetici
Yücel hocam, aslında son jenerasyona derslerde çok fazla uygulama gösteriliyor. Konuyu öğrendikten hemen sonra. Yine de matematiğin günlük hayatta uygulanması noktasında sıkıntılar var. Uygulanmaz mı uygulanıyor tabi ki de; vatandaşın günlük hayatta matematiğin kullanılacağı (uygulanacağı) alanlara hiç bir zaman kafa yormuyor olması. Bu yüzden uygulanacak bir şeyler yokmuş gibi görünüyor.
   
avatar
yucel40 26 Şubat 2012 00:40 | Ziyaretçi
"mathsman" hocam verdiğiniz bilgiden dolayı çok teşekkürler.Bu bilgileri paylaşmakla duygu ve düşüncelerime tercüman oldunuz, okullarda aslında matematik teoride bir dersmiş gibi sunuluyor öğrencilere. Bu yanlışlık bence uygulamalı bir matematik dersiyle pratiğe dönüştürülmeli ya da en azından hayatımızdaki yansımalarından kesitler sunulmalı sınıflarda. Mimar Sinan'ın eserlerinde integrali kullanması mesela...Ki bu sayede bir nebze de olsa matematiğe karşı bir iştiyak olacaktır bence...
   
avatar
mathsman 17 Ekim 2011 15:43 | Yönetici
Buradaki yazımızda Matematik ilgili önemli bir konu (türev) nerelerde nasıl kullanılıyormuş ayrıntılı örnekler mevcuttur.
   
avatar
Arda 17 Ekim 2011 12:04 | Ziyaretçi
Matematik hayatimiza heryerde cikabilir. Sadece bize ornek vermenizi istiyoruz. Ornegin ascilar. Geometriyi nerde kullanacaklar ? Tesekkurler..
   
avatar
Leonardo Da Vinci 2 Ekim 2011 16:50 | Ziyaretçi
 Daha bir iki gün önce matematik hocamıza sormustk . O da ''Ben size neden müzik çalıyorsun , neden resim yapıyorsun diye sormuyorum ki matematik de o yuzden var dedi. (aslında cümle pek anlamlı olmadı.Hoca boyle dememşti.) (:  
   
avatar
SesliveSohbet 7 Ağustos 2011 17:21 | Ziyaretçi
Hayatımız matematiksel değerler üzerine kurulmadımıki = )
   
avatar
mc 27 Temmuz 2011 02:07 | Ziyaretçi
Asıl matematik ne işimize yaramaz ki demekte fayda var. Matematik doğru kullanıldığında her işe yarar :)
güzel site yapmışsınız. Fakat bence logoyu yenilemekte fayda var. Benim de bir blog var
www.irrasyonel.com
yeni kurduk önerileriniz olursa..
   

Zorunlu

Zorunlu