Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
8 Aralık 2010
yazan: mathsman

Facebookta paylaş

OECD ülkeleri içinde eğitimde yine sonuncuyuzBu başlığı atmak ne kadar üzücü olsada durumun vehametini anlamak için gereklidir. 3 yılda bir OECD tarafından OECD ülkeleri içinde yapılan eğitim araştırmasında yine en son sıralardayız. Her ülkenin 15-16 yaş aralığındaki 5 bin öğrencisinin sınava tabi tutulduğu araştırmada Türkiye 35 ülke içinde Matematik ve Fen derslerinde 33. sırada yer alabilmişiz. Bir eğitimci olarak beni gerçekten üzen bir haberdi. Bu kadar kötü durumda olduğumuzu insan hazmedemiyor. Bizim altımızda Meksika ve Şili gibi iki ülke var.

OECD ülkeleri içinde eğitimde yine sonuncuyuzYan tarafta görebildiğiniz gibi durum içler acısı. Amerika, aldığı başarısızlık ile " uyanma zamanı" zamanı başlıkları atmaya başlamış. Her ülkenin kendine özgü olumsuzları var elbette ancak bu hiç bir ülke için bahane olamaz elbette. 
 Matematik sorularını görünce üzüntümüz daha da artıyor. Resimde iki tane matematik sorusunu görebilirsiniz. Bu soruları çözemeyecek bir çok öğrenci yetiştirebildiğimiz için suçun bir bölümünü matematik öğretmenlerinin de kabul etmesi (etmemiz) gerekiyor. Bu başarısızlığın giderilmesi için çözüm önerileri üretebiliriz. Öğretmenler olarak bizim üreteceğimiz çözümler yetersiz kalacaktır. Böyle bir olumsuzluğu gidermek toplumsal bir iştir. Bakanlıklar ve üniversiterler başta olmak üzere öğretmenler, aileler bu çözümde baş aktörlerdir. Umarım bir gün örnek aldığımız Finlandiyadaki gibi bir eğitim kalitesine ulaşırız.
Resmi sonuçlara Pisa sitesinden ulaşabilirsiniz.

avatar
BURAK ENES 20 Aralık 2011 16:59 | Ziyaretçi
SİTENİZ ÇOK GÜZEL OLMUŞ,ÖDEVİMİZİN BİR KISMINI YAPMAMIZDA YARDIMCI OLDU.TEŞEKÜRLER...
   
avatar
mathsman 18 Ocak 2011 15:54 | Yönetici

Hocam atalarımızdan gelen potansiyele bir şey demiyorum ama bu sınav son üç girişimizde de  matematik  ve fende  son 5 ten ayrılamamışız. Eğer sınav adil bir sınav olmamış olsa bakanlık, "zayıf yönlerimiz ortaya çıktı" gibi bir açıklama yapmaz , bu sınavın başarıyı doğru ölçmediğini savunurdu.

   
avatar
AHMET YÜKSEL 17 Ocak 2011 23:29 | Ziyaretçi

Ülke insanımın matematik ve fenbilimleri sıralaması bana inandırıcı gelmedi.Mesleğim gereği dünyanın birçok ülkesinden insanları tanıdım.İnanın tek eksiğimiz tanzimattan bu yana yapılmaya çalışılan BİZE AŞAĞILIK KOMPLEKSİNİN beyinlerimize kazınması işlemi.Almanların bağnazlığı amerikalıların teknik kitaplarında vida sola çevrilirse açılr laflarını gördüm.İçimizdeki batılıların son osmanlı yakıştırmalarının avukatlığını yapanlar oldukca işimiz zor ama imkansız değil.

Dünyada 1000 yıllık kültür ve bilimini yokedip tekrar ayağa kalkabilen TÜRKİYEDEN  başka bir ülke var mı?Haydi yunanistan grek alfabesini değiştirsin japonlar latin alfabesine amerikalılar metrik sisteme geçsin görelim boylarını.

1983 e kadar sovyetler gibi yasaklar korkular darbeler ülkesi bir türk dünyaya bedel martavallarıyla uyutulmadık mı?

   önce güven azim ve çalişmak...
   sonuç  elbet başarı...
   
avatar
HUNTER48 29 Aralık 2010 21:55 | Ziyaretçi

bunları bile yapamamışız yazan sorulara baktım aklıma şu soru geldi. Bu araştırmayı yapan OECD,  dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesinden neyin oluştuğunu bilemeyen öğrenciyi Türkiyede nereden bulduğunuda merak ediyorum. Doğrusu bence ülkem o kadar da vahim değil birileri bize aşağılık duygusu aşılıyor olmasın! Yaşadığım yer, her yaz binlerce yabancının geldiği bir yer.Gelen ailelerin çocuklarını inceliyorum öyle boş boş bakıyorlarki... Asla bu biz yeterince iyiyiz demiyorum çok daha iyi olabiliz ama ben bu kadar da bomboş olduğumuzu düşünmüyorum ve bu araştırmaya itibar etmiyorum. 

   
avatar
mathsman 9 Aralık 2010 22:48 | Yönetici
Mustafa hocam, bende senin gibi başarılı olan ülkelerin aile ve kültür yapılarından dolayı bu başarıyı elde ettiklerini düşünüyordum. İş sadece ekonomik durum olsa İngiltere gibi bir ülkede ilk sıralarda olurdu.
   
avatar
mustafa ocak 9 Aralık 2010 22:39 | Ziyaretçi
bence bu başarısızlığın ana nedenlerinden biri olarak aile gösterilebilir.Sadece okula göndermekle sırt çantası alıp cebine haşlığını vermekle aile görevini tamamladığını düşünür.
Birçok okulda öğrencilerin eğitimcilerine karşı labubali tavırları sorunun ana kaynağını gösteriyor.Ciddiyetsizlik ve disiplinsizlik peşinden başarısızlığıda getirir... 
   

Zorunlu

Zorunlu