Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
10 Ocak 2010
yazan: mathsman

Facebookta paylaş

matematikYapılan yeni bir araştırma, matematikte erkeklerin kadınlardan üstün olduğu tezini bir kez daha yanlışladı.Dünya çapındaki çalışmanın analizleri, erkekler matematik konusundaki yeteneklerine daha çok güveniyor olsa da kızların erkeklerden daha kötü olmadığını, hatta kadın-erkek eşitliğinin olduğu ülkelerde kızların matematik değerlendirme testlerinde daha başarılı dahi olabildiğini gösteriyor.

 Villanove Üniversitesi psikoloji bölümü profesörü Nicole Else-Quest, kadınların matematikteki başarısızlığına dair genel olarak kabul gören yargının gerçek bilimsel verilerle hiç de uyuşmadığını söylüyor. Sonuçlar, erkeklerle aynı eğitimsel araçlara ve örnek alabilecekleri başarılı kadın matematikçilere sahip olduklarında, kızların da erkeklerle aynı seviyede bir perfomans sergileyebildiğini gösteriyor.

Sonuçlar Amerikan Psikoloji Topluluğu (American Psychological Association) tarafından basılan Psychological Bulletin dergisinin son sayısında yer alıyor. Dünya çapında, kızların matematiksel kabiliyetleri konusunda daha az kendilerine güvendikleri bulgusu da genç kızların neden bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında kariyer yapmaya erkeklerden daha az düşkün olduklarını açıklamaya yardımcı olabilir.

Yaşları 14-16 arasında değişen 69 ülkenin gençleriyle farklı matematik kabiliyetlerini ölçmeye yönelik testlerle yapılan araştırmada, ortalamada görülen cinsiyet farkı çok azken, ülkeden ülkeye çok büyük farklılıklar gözlemlendi. Aynı zamanda katılımcıların kendilerine olan güvenleri ve başarılı bir kariyer için matematikte başarılı olmaya verdikleri önemi de ele alan çalışmada, matematiksel becerideki yakınlığa rağmen erkeklerin kendi yeteneklerine kızlardan daha çok güvendiği ve başarılı olma konusunda daha motive oldukları görüldü.

Else-Quest’e göre, bu analiz, öğretimin ve müfredatın kalitesi kadar okulların, öğretmenlerin ve ailelerin değerlerinin de kızların matematik öğrenmesinde önemli yeri olduğunu ve kızların da cesaretlendirildiği sürece erkekler kadar performans gösterebileceklerini ortaya koyuyor.

Kaynak: sol.org.tr

avatar
gereksizyorumcu 12 Ağustos 2010 05:12 | Yazar
Ben de kendi fikrimi ve naçizane gözlemlerimi belirteyim. Matematik , fizik gibi alanlarda negatif ve pozitif anlamda sürüden ayrılanların büyük çoğunluğunun erkek olduğunu gördüm. Çan eğrisi gibi düşünürsek kızların daha dar bir bantta ama ortalamaları sanki daha yüksekmiş gibi , erkeklerin ise uç noktalarda daha fazla örnek barındıran ama ortalamaları kızlara nazaran biraz daha azmış gibi olduğunu düşünüyorum. Kısaca erkeklerin ortalamadan sapan kısmı daha fazla. En ahmakların içinde de en zekilerin içinde de erkeklerin oranı fazla. Dediğim gibi bu sadece benim gördüğüm ama üniversite sınav sonuçları , uluslararası matematik/fizik olimpiyatları gibi yarışmaların sonuçları , matematik/fizik alanlarında yapılan bilimsel çalışmaların erkek-kadın arası dağılımı hep benim bu gözlemlerimi destekler konumda.  Hoş bu araştırmacılar sadece bizim ÖSS sonuçlarına baksalar neyin ne olduğu ortaya çıkardı :)
   
avatar
hazeren 11 Nisan 2010 11:11 | Üye
Matematik ayrım yaparsa kızarım zaten :)
   
avatar
patziska 13 Mart 2010 18:00 | Üye
su bı gercek ki uc basarılarda erkekler ön planda genel asarı da ise kızlar onde dediğiniz gibi 1.ler genelde erkekler oluyoo.bunda erkelerin kızlara göre daha cok desteklenmesinde payı yok değil...
   
avatar
matematik08 14 Şubat 2010 16:11 | Üye
çünkü;kızlar kendilerini hep giyime-kuşama verdikleri için ve aynı zamanda özenti yaşayıp birbirlerini kıskandıkları için erkekler daha fazla oluyor.
   
avatar
seda_dundar 10 Şubat 2010 15:38 | Üye
peki neden türkiyede türkiye birincileri çoğu zaman erkekler oluo ama tabii kızlarda az oluo 
   
avatar
matematik09 28 Ocak 2010 19:22 | Üye
demekki kadınlar çok çalışkanmış
   

Zorunlu

Zorunlu