Natalie Mars Matematik dehaları Başkent'e geliyor Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
7 Ağustos 2008
yazan: mathsman

Facebookta paylaş

tahta öğretmenHacettepe ve ABD`den Louisiana Üniversitelerinin ortaklaşa düzenleyeceği konferans, matematiğin dünyaca ünlü dehalarını Türkiye`de buluşturacak. 18-22 Ağustos tarihleri arasında yapılacak konferansa aralarında Rus asıllı matematikçi Prof. Efim Zelmanov`un da bulunduğu 30 ülkeden 160 matematikçi son bilimsel çalışmalarını Türk araştırmacılarla paylaşacak.
AA muhabirine bilgi veren Hacettepe Üniversitesi(HÜ) Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Tercan, sayı sistemlerinde yapı, bağıntı ve denklemler üzerinde çalışmaların yapıldığı cebirin, Orta Doğu`da bin yılı aşkın temellere sahip olduğunu söyledi. Bu bölgede cebir üzerinde araştırmaların son 40 yıldır yeniden canlanmaya başladığını ifade eden Tercan, konferansın da bu canlanmayı desteklemek amacıyla düzenlendiğini bildirdi.

HÜ`nün 18-22 Ağustos 2008 tarihleri arasında ``Uluslararası Halka ve Modül Teori Konferansı``nı Louisiana Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gary Birkenmeier ile birlikte düzenlediğini anlatan Tercan, konferansta 30`u aşkın ülkeden 160`nın üzerindeki cebir araştırmacısının bir araya geleceğini bildirdi. Tercan, Türkiye`de bu alanda ilk kez düzenlenen uluslararası konferansta dünyaca ünlü matematikçilerin Türk araştırmacılarla iletişime geçmesinin sağlanacağını belirtti.

Konferansın Türk araştırmacıların ve özellikle yüksek lisans öğrencilerinin gelecekteki çalışmaları için motivasyon ve ilham kaynağı olmasının amaçlandığını dile getiren Tercan, ayrıca uluslararası ortak araştırma projelerinin hayata geçirilmesi için de önemli bir imkan tanıyacağını kaydetti.

Bugüne kadar Türkiye`den hiçbir araştırmacının ``Matematiğin Nobel Ödülü`` olarak adlandırılan Fields Ödülünü alamadığını anımsatan Tercan, ``Umut ediyoruz ki bu organizasyon, genç bir Türk matematikçisini Orta Doğu`daki ilk Fields Madalya sahibi olmak için teşvik edecek. Bu nedenle dünyanın en ünlü cebircileri konferansta konuşmacı olarak katılacaklar ve Türk meslektaşlarıyla bir araya gelecekler`` diye konuştu.

Konferansa 1994 yılında Zürih`te düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi`nde Fields Madalyası`nı almaya hak kazanan ve 2002 yılından bu yana California Üniversitesi`nde profesör olarak çalışan Efim Isaakovich Zelmanov`un da katılacağını bildiren Tercan, Zelmanov`un konferansa katılmasının kendileri için onur olduğunu ifade etti.

-MATEMATİK HAYATIN HER ALANINDA-

Konferansın Organizatörlerinden Louisiana Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Birkenmeier da AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, pek çok insanın matematikte yeni araştırmaların yapılmadığını düşündüğünü ve bu konudaki araştırmaların sürdüğünden habersiz olduğunu anlattı.

Cebirin Orta Doğu`da doğduğunu ve bu ülkelerin alanda son 40 yılda önemli araştırmalara imza attığına işaret eden Birkenmeier, ``Özellikle Türkiye şu anda matematikte çok ileri bir yerde değil ama içten içe ciddi atılımlar var. Dünya genelindeki matematik araştırmalarına bakıldığında Türkiye`deki araştırmaların orta düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Araştırmacılar, bunun daha yükseğe çıkması için çaba harcıyor`` diye konuştu.

Dünyada ülkelerin ve bireylerin güvenliğini sağlayan gizli kodların yazımı için cebirin kullanıldığını ve bu alandaki gelişmelerin giderek daha da önem kazandığını vurgulayan Birkenmeier, ABD`nin bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında olduğunu ve dünya genelinde Fields ödüllerinin en çok ABD`li bilim insanları tarafından alındığını söyledi.


Kaynak haber

Zorunlu

Zorunlu