Natalie Mars Dünyanın en zeki 200 insanı Türkiye'ye geliyor Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
31 Ekim 2009
yazan: mathsman

Facebookta paylaş

Mehmet Murat SevimDünya Zeka Oyunları Federasyonu tarafından düzenlenen 18. Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası 3-8 Kasım tarihleri arasında Antalya'da yapılacak. 27 ülkeden 200 katılımcının iştirak edeceği şampiyonanın favori ülkeleri arasında Türkiye de yer alıyor.Şampiyonada, Türkiye'yi geçen sene dünyanın en zeki 2. adamı seçilen Mehmet Murat Sevim'in de yer aldığı Türk Beyin Takımı temsil edecek. Dünya Zeka Oyunları Federasyonu'nun her yıl düzenlediği en önemli etkinliğin Türkiye ayağını Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye Temsilcisi olan Akıl Oyunları Dergisi organize edecek. İlki New York'ta düzenlenen ve 13 ülkenin katılımıyla gerçekleşen şampiyonaya bu yıl 27 ülke ile rekor düzeyde katılım sağlanacak.

Ülkelerarası dostluk ve kardeşliğin pekiştirileceği şampiyonaya İsrail ve Yunanistan ilk kez katılırken, kıyasıya rekabetin yaşanacağı oyunlarda favori ülkeler arasında ABD, Almanya, Japonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye başı çekiyor. Yarışmada Türkiye, milli gururu Mehmet Murat Sevim'in yanı sıra Salih Alan kaptanlığında Murat Koz, Taner Karabulut, Aziz Ateş'ten oluşan Türk Beyin Takımı'yla temsil edilecek.

Şampiyona, bulmaca meraklılarını bu işin önde gelen isimleriyle de buluşturacak. Kare Karalama oyununun mucidi Tetsuya Nishio, ABD'de bulmaca denince akla gelen ilk kişi olan Will Shortz, 6 kez Dünya Zeka Oyunları Şampiyonu olan Alman Ulrich Voight, dünyanın ilk ve tek kadın sudoku şampiyonu Çek Cumhuriyeti'nden Jana Tylova şampiyona için Antalya'ya gelecek.
 

avatar
ayseLL 3 Mart 2010 16:42 | Üye

wink [

   
avatar
fırtına14 3 Şubat 2010 16:51 | Üye
ayıpsınız MİMAR SİNAN gibi bir atamız var
   
avatar
matematik09 28 Ocak 2010 19:24 | Üye
türkler çok zeki herhalde
   

Zorunlu

Zorunlu