Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

sınıfTürkiye`deki matematik eğitiminde yaşanan düzey düşüklüğünün nedenlerini araştırmak için çalışma başlatan İTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özok, "Tüm dünyada geriliyor" diyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ ) İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Fahri Özok öncülüğünde bir grup araştırmacı, Türkiye "deki matematik eğitiminde yaşanan düzey düşüklüğünün nedenlerini araştırmak için çalışma başlattı.

1960"lı yıllarda Türkiye "de ve özellikle İTÜ "de çok daha iyi düzeyde ve geniş kapsamlı matematik eğitiminin verildiğini belirleyen Özok , 1960"lı yıllardan bu yana matematik eğitiminde büyük bir gerileme yaşandığını tespit ettiğini söyledi.

Lisansüstü düzeyindeki Endüstri ve İşletme Mühendisliği öğrencilerine 27 yıldır mühendislik matematiği dersini verdiğini anlatan Özok , "lise ders müfredatları, öğretmen kalitesi, üniversite giriş sınavlarının niteliği ve bu sınavlarda çıkan soruların ilgili olduğu konular, en basit hesapların bile artık bir hesap makinesi veya bilgisayar yardımıyla yapılması, özellikle sentetik geometrinin lise müfredatlarından kaldırılması, lise ve üniversitede temel matematiksel nosyonlarla model kurma yeteneklerinin geliştirilmemesi ve matematik eğitiminde düzey düşüklüğünü yükseltecek kitapların olmaması" gibi nedenlerden dolayı matematik eğitiminde düzey düşüklüğünün yaşandığını söyledi.

Özok , geçmiş yıllardaki üniversite giriş sınavlarıyla bugünkü üniversite giriş sınav soruları karşılaştırıldığında, soruların her geçen yıl öğrenciyi mantıksal akıl yürütme, analitik düşünme ve karşılaştırma açısından daha az yetenekli hale getirdiğini savundu.

Tüm dünyada geriliyor.

Özok , matematik eğitimindeki düzey düşüklüğünü 1-3 Mayıs 2008 tarihleri arasında Kayseri Erciyes Üniversitesi "nde toplanan Mühendislik Fakültesi Dekanları Konseyi "nde dile getirdiğini belirterek, şunları kaydetti: "Diğer fakülte dekanları da benimle aynı görüşte. Hatta Avrupa ve Amerika "daki yabancı profesör arkadaşlarımla konuştuğumda , onlar da kendi ülkelerinde matematik eğitiminde bir gerilemenin yaşandığını söylediler. Yani tüm dünyada matematik eğitiminde bir gerileme var, ama özellikle Türkiye "de bu işin daha kötü olduğunu düşünüyorum. Çünkü matematik bilgisini ölçen uluslararası yarışmalarda, Türk öğrenciler, kendi yetenekleri düzeyinde bir başarıyı ortaya koyamıyorlar."


AA

Zorunlu

Zorunlu