Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

işlem
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, AA muhabirinin sorusu üzerine  geçen hafta gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulu toplantısında, "2010 yılı ve sonrası için büyük ölçüde kendi önerilerinin yer aldığı sistemi anlattığını" kaydetti. Üniversiteye giriş sınavında 2010 yılından itibaren iki aşamaya geçilmesini öngördüğünü bildirdi. Temel nitelikteki ilk aşamanın başarılması halinde ikinci aşamaya geçileceğini ve ikinci aşamanın cumartesi-pazar günleri olmak üzere iki haftada toplam dört oturumda tamamlanacağını anlatan Yarımağan, adayların bu oturumlarda Matematik, Edebiyat, Fen ve Sosyal test alanlarından soruları yanıtlayacaklarını ifade etti. Bu iki aşamanın isimleri YGS (yüksek öğretime geçiş) ve LYS (lisans yerleştirme sınavları) olarak  düşünülmekteymiş.

Yarımağan, "Bu oturumlarda yapılacak sınavlar, bizim bugün yaptığımız ÖSS`nin ikinci kısmındaki testlerin, örneğin Matematik-2 testinin daha geniş bir biçimi olacak. Yani 30 soru sorduğumuz Matematik-2 testi, bir oturumda yapılacak ve tabii ki hem verilecek süre artacak hem de soru sayısı. Örneğin, 100 veya 120 ya da 150 soru yöneltelim diye düşünüyoruz" dedi.
 
Sınavlarda Yazılı Cevap Dönemi 
 
Yarımağan ın önerisinin YÖK tarafından kabul edilmesi halinde, 2010 yılında başlayacak iki aşamalı yeni sınavda, bir süre sonra, adayların yazılı cevaplamaları gereken açık uçlu sorular da yöneltilmeye başlanacak.

Yarımağan, konuya ilişkin Daha ileriki aşamada, soruların bir kısmı açık uçlu olacak. Açık uçlu sorular bölümünde, adaylara küçük küçük sorular yöneltiyorsunuz ve aday, cevabını yazıyor. Makineyle değil, insan eliyle değerlendiriyorsunuz diye konuştu.

Hangi test alanlarından açık uçlu sorular yöneltileceği sorusuna Yarımağan, Tüm derslerden olacak. Yani bütün sınav test biçiminde olmayacak, bazı sorular açık uçlu olacak karşılığını verdi. Yarımağan, şöyle devam etti:

Çünkü, test sınavları eğitimi olumsuz etkiliyor, öğrencilerin belli yetenekleri gelişmiyor. Bütün sınavları test yaparsanız, öğrenci belirli düşünce kalıpları arasında kalıyor, sentez yetenekleri gelişmiyor. Bütün dünya bunu yapıyor. Bizim de yavaş yavaş o yöne gitmemiz lazım. Tabii bu yazılı cevap kısmı işin daha sonraki aşaması.
 

Açık uçlu sorulara verilecek yanıtların nasıl değerlendirileceğinin sorulması üzerine Yarımağan, şunları kaydetti:

Öyle çok uzun cevap gerektiren sorular sorulmuyor. Küçük küçük sorulardan oluşuyor. Test sorusu gibi fakat altında şıklar yok. Sonucu aday bulacak. Bu durumda öğrencinin kağıdını, adını gizleyerek, bilgisayar ortamına aktarıyorsunuz. Birkaç yüz hocayla da anlaşma yapıyorsunuz. Her adayın sorusunu iki hocaya veriyorsunuz, değerlendirme talimatı doğrultusunda, onlar değerlendiriyorlar.

Konu ile ilgili tam düzenleme yapılmış ve 2010 öss sistemi ayrıntıları belli olmuştur. 2010 öss sistemi için yazımızı okuyunuz.

Öğrenciler bu konudaki düşüncelerinizi merakla bekliyorum.


avatar
vuslat123 14 Şubat 2009 22:35 | Üye

AÇIK UÇLU SORULAR,SINAV KAĞITLARINI AÇIK UÇLU OKUMALARA SEBEBİYET VERMEZ UMARIMfellow

   
avatar
m.serhat.26 24 Ocak 2009 10:47 | Üye
Ben 2010'da gireceğim. Açık uçlu soru nedir? Testten tek farkı sallayamamak mı yoksa örnek vereceğim şey mi?

Eskiden bir trigonometrik denklem verilir, bunu sağlayan kaç x tam sayısı vardır diye sorarlardı ve şıklarda 1, 2, 3, 4, 5 olurdu.

Şimdi bu denklemi sağlayan x tam sayılarından birini veya ikisini bulun demeleri gerekir. Böyle olmazsa, bizden hepsini bulmamız istenirse, bunun testten ne farkı kalır? Sonuçta şimdiki sistemde de hepsini bulmadan doğru şıkkı işaretleyemiyoruz doğru şık içimize doğmadıysa tabii ki.

Yüzlerce dershane şu küçücük fark için onlarca kitap basacak. Üstelik bu uygulamanın vurduğu ilk dönem biz olacaksak soruların bize fen liselerinde sordukları sorulardan mı olduğunu bilemeyiz. Ön yargılı olabiliriz. Basit demiş. Basitlik görecelidir bence. Kimse o söze güvenip zor yazılı sorulara bakmadan geçmez. Uf... Gereksiz bence. O tutacakları hocalara, basılacak kitaplara, bizim ön yargılarımıza, kimilerimizin bu sorular için gireceği strese hiç mi hiç değmez.
   
avatar
mathsman 22 Ocak 2009 17:45 | Yönetici
mhmtrs arkadaşımızın yorumuna da bakınız.
   
avatar
farabi 22 Ocak 2009 15:12 | Üye
bu değişikliklerin yararlı olup olmadığını sistem değişince görücez. ama malumunuz ülkemiz torpil bakımından çok iyi olduğu için umarım bu açık uçlu sorularda torpil yoluyla bir oynama olmaz.öss de 1 puanla binlerce kişinin önüne geçiliyor.eğer dürüst davranırlarsa bence güzel bir uygulama.
   
avatar
tuuba_tuuba 21 Ocak 2009 15:32 | Üye
AÇIK UÇLU SORULARA DEĞİLİNLMİŞ EVET BELKİ BİLGİ ÖLÇME AÇISIDINDAN BU SİSTEM ÇOK İİ OLABİLİRKİ GELİN GÖRÜN ŞÖYLE Bİ OLAYDA VAR O ANKİ SINAVA GİREN ÖĞRENCİNİN O KELİMELERİ HATIRLAMSI ÇOK ZOR OLUR SONUÇTA 4 YILLIK BİLGİ BİRKİMİNİ ÖNNE SUNUCAKLAR VE ORDA GELİP MAKİNE GİBİ ONALRI HAITIRLAYAMAZ HELKİ BU SÖZEL DESLER İÇİN OLCAKSA AMAÇ İLERLEMEKSE BAŞKA YÖNDEN YAPILSIN BU...
   
avatar
elvancan19 19 Ocak 2009 21:52 | Üye
Bence bu değişikleri güzel oldu, ama öğrencilerede yazık sınav sınav onlar bezdi hayatından...

matematik için en iyi sınav şekli açık uçlu soru tipidir. çocukların yaratcığını görmek lazım ama nasıl okuyacaklar onu anladamadım... (şişirme olmaz inşallah bi puanda bile binlerce kişi oynadığından :))

   

Zorunlu

Zorunlu