Natalie Mars Pergel ve cetvel çizimleri (online) Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
1 Haziran 2008
yazan: mathsman

Facebookta paylaş

pergelMatematikçiler geçmişte pergel ve cetvel çizimleriyle uğraşmıştır. Karl Friedrich Gauss üniversite yıllarında iken pergel - cetvel kullanarak bir düzgün on yedigenin nasıl çizileceğini bulmuştu. Ayrıca daha da ileri giderek pergel - cetvel kullanılarak her çokgenin çizilemeyeceğini, yalnızca belirli çokgenlerin çizilebileceğini göstermişti. Bu yazımızda pergel ve cetveli online kullanabileceksiniz. Java dilini kullanılarak yapılmış olan bu araç ile pergel, cetvel ve kalemi kullanarak çizimler yapabilirsiniz.

Bir açıyı ikiye bölmek , bir doğruya dik bir doğru çizimi, bir noktanın doğruya göre simetriği , düzgün beşgen çizimi, düzgün on yedigen çizimi gibi çalışmaları bu araç üzerinden yapabilirsiniz. Elbette bu aracı kullanmak yerine elinizdeki pergel ve cetvel ile yapmak daha pratik olacaktır. Bu bu java aracı daha çok ders sunumlarında kullanılmak üzere hazırlanmıştır.
Bu aracın kullanımını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Bu videoda belirli bir doğru parçasının iki katına eşit olan doğru parçası oluşturluyor.

 
 
Aşağıdaki linke tıklayarak videodaki gibi çizimler yapabilirsiniz ancak ; java programının pn'nizde yüklü olması gerekir.
Açlıcak olan java uygulamasında cetvel kullanımı oldukça kolaydır. Pergeli kullanırken , en tepedeki ucundan tutarak taşıyınız. Pergelin ucunu istediğiniz istikamete götürmek için vidasının olduğu yerden tutnuz. Açmak için ise pergelin kollarından tutunuz. Çember veya yay çizmek içinde sivri kalem ucuna basılı tutarak çeviriniz. Kalemin ucunu istediğiniz yöne çevirmek için silgisinin hemen altındaki küçük beyaz parçaya basılı tutarak çeviriniz. Nokta koymak için kalemin ucuna bir defa; çizmek için ise basılı tutarak hareket ettiriniz.
Uygulama için linki tıklayınız. (Açılması biraz vakit alabilir)
Uygulamayı başlat

Not: Tarayıcılarda artık java desteği olmadığı için uygulama çalışmayacaktır.

avatar
güngör 19 Eylül 2016 19:01 | Ziyaretçi
programın adı nedir
   
avatar
mathsman 23 Şubat 2015 02:04 | Yönetici
Eğer java açılırken hata veriyorsa buradaki yazıdaki anlattıklarımı yapınız.
   
avatar
mathsman 23 Aralık 2011 23:58 | Yönetici
bu web sayfası üzerinde çalışacak şekilde ayarlanmış. bir program gibi kurup çalıştırma imkanı yok. web sayfası olarak indirip offline çalışmakta oldukça zahmetli.
   
avatar
mesut akcan 23 Aralık 2011 21:22 | Ziyaretçi
çok güzel bir uygulama
offline olarak kullanma imkanı yok mu ?
   
avatar
mathsman 27 Ekim 2010 14:02 | Yönetici
Site olarak yabancı vardır ancak. Türkçe bulamadım. Türkçe döküman ise burada var.
   
avatar
mathsman 24 Eylül 2010 15:08 | Yönetici
Online cetvel ile ölçüm yapmak isteyenler: Herhangi bir cisim ölçmek için http://iruler.net, Web sitesi genişlik ölçümü için http://abricocotierfr.appspot.com/ruler sitelerini kullanabilirsiniz.
   
avatar
arifbilkay 11 Ocak 2009 18:33 | Üye
çok güzel bir video ama bn bu şekli anlayamadım :Sno
   
avatar
ertan 3 Kasım 2008 18:49 | Üye

teknik resim çizimlerini ekleseydiniz VİDEO olarak süper olcaktı ama en zor olanı besgenı eklemenız bile güzel tesekkuerler......

   

Zorunlu

Zorunlu