Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf

Yanlışlıklar

ben üsküdar anadolu lisesinde 11. sınıf öğrencisiyim öğretmenim bir ödev vardı onu araştırıyorum.Sitenizde sadece bir tane örnek buldum.Oda , yazılmış kenarortayların kesim noktası ağırlık merkezi değildir.Bir üye bide eşlenik hakkında bir yanlış var diye yazmış bana yarımcı olabilirmisiniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    canım, dönem ödevin tam olarak ne?

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Ödevim tam olarak matematik ve geometrideki yanlışlıklar...Örnek olarak da öğretmenim kenar ortayların kesim noktası ağırlık merkezi değildir dedi ve eşlenik alma yanlıştır dedi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    iyi de canım, bunların yanlış olduğu hala belli değilken nasıl yanlış olduğunu yazabilirsin ki.
    Matematikte benim bildiğim, öyle yanlış denilebilecek bir konu yok. Bilenler varsa eklesinler.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Kenarortayların kesim noktası ağırlık merkezidir" ifadesi yanlış değilde eksik ifadedir.
    Üçgensel bölgenin kenarortalarının kesim noktası ağırlık merkezidir.
    Üçgenin (içi boş) kenarortaylarının kesim noktası ağırlık merkezi değildir.

Bu iki şekilde ifade edilirse bir problem yok.

Ayrıca matematikte yanlışlıklar diye bir konu olmaz. Matematikteki özellikler, kuramlar yanlış kullanılabilir. Yanlış uygulamaları vardır. Bu insan hatasıdır, matematik hatası değil.

Matematikte yanlışlık değil, bazı kavramların içeriği konusunda tartışmalar vardır. Mesela olasılık kuramını kimi matematik profesörler kabul etmez. İstatistiki verilerin varsayımdan ibaret olduğu, kesinlik arzedemeyeceğini savunurlar. Bu ve buna benzer tartışmalar vardır. Bunun olmasının sebebi algılamada sınırları zorlayacak durumlar meydana gelmesinden kaynaklı olabilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Delinin biri kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı da çıkaramamış. Mustafanın bahsettiği eşlenik konusu anasayfada, üçgenin ağırlık merkezi hakkında çıkan yazının altına yorum yazan kerem adlı birinin yazdığı bir cümle.
    Güya Matematikte, teoride yanlış, pratikte doğru kabul gören bir çok durum varmış Bunlardan bir de eşlenik almaymış.
    Ben itiraz ettim. Yazın da, biz de bilelim, neymiş bunlar diye, cevap gelmedi. Eşlenik almanın yanlışlığı nerde bilen var mı?
    Ağırlık merkezi ile ilgili yazı da burda.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı mustafakoylu'den alıntı Mesajı göster
    Ödevim tam olarak matematik ve geometrideki yanlışlıklar...Örnek olarak da öğretmenim kenar ortayların kesim noktası ağırlık merkezi değildir dedi ve eşlenik alma yanlıştır dedi
    öğretmenin sana üçgensel alanda ağırlık mekezinin kenar ortayların kesim noktasından geçmediğini söylediğine emin misin?
    eğer öyleyse sana bunun (ağırlıkmerkezi kenar ortayların kesim noktasıdır) bir ispatını verebilirim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hasim verdiğim linkteki yazıyı okudun mu?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ama sana bir yerde katılıyorum, bunu ödev olarak veren öğretmen matematiğe ihanet etmiştir.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    2 dersten aldım dönem ödevi ,ödevin konusunu öğrendikten sonra iptal ettirmek istedim etmediler.Ortalamamı düşürücek

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları