Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı Alp'den alıntı Mesajı göster
    hocam bu olasılık sorusuyla 7k+4 sorusuna zaman öldürdüm
    40 soruya 1 saat harcadım deyip, kolay olduğunu söylemek garip olmuyor mu?
    40 net çıkarabiliyor musun?
    Ben 160 dakikanın 100 dakikasını harcadım. 36 tane cevaplayabildim.
    Herhalde ben de bir şey var.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    sizde bi sorun yok hocam
    sadece yanlış bir noktadan olaya bakıyor gibisiniz. sanki öğretmen olunca öğrencilerden daha doğru ve daha hızlı çözmeniz gerekiyormuş gibi bir zorunluluk oluyor ama bence tam tersi yani sınava girerken öğrenciniz o konuların hepsini sizin kadar biliyor ve sizin gibi extra bişeyler de bilmediğinden kafası sadece soruları çözeceği bilgilerle dolu , tak tak çözüyor. birikim arttıkça klasik soru çözmeye yöneldikçe insan yavaşlıyor. yani lise sondayken hem okulda hem dershanemizde oldukça iyi hocalarımız vardı ama sınava girileceği zaman onlar da bizimle birlikte girselerdi sorulardaki sürelerini de göz önüne alırsak eminim kendi ilgili bölümlerinden sınıfımızda ilk 5 e giremezlerdi. bence öğrenci her zaman avantajlıdır hele soru seviyesi ÖSS olursa bir öğretmenin bir öğrenciye yetişmesi çok zor , ÖYS de belki. yani şu an lise konularında iyi bir lise öğrencisiyle hız ve doğruluk açısından yarışamayacağımı biliyorum , kabul edin hocam paslandınız , test sınavı ayrı bişey

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Ben zor diyorum diğer arkadaşlar kolay diyorlar. Ben yine yalnız kaldım.
    Yalnız değilsiniz hocam sonuna kadar destekliyorum sizi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Aralıkda ALES e girdim. İLk 15 dakikada 25 soruyu bitirdim. Bu sınavda ilk 25 dakikada 15 soruyu bitiremedim. Arasındaki fark apaçık ortada.
    Kim ne derse desin, genel itibariyle bu sınav zordu. 40 sorudan kalem oynatmadan çözülebilecek 10 soru yoktu.
    Muhakeme gücümüz zayıflıyor tabi. Ama o kadar da değil. Şunu kabul ediyorum. 40 soruyu 40 dakikada yapmak benim için mucize olurdu, ama 100 dakika uğraşıp da hala yapılamayan sorular varsa, bunda bir iş var demektir.
    Nasrettin Hoca nın dediği gibi, siz ev sahibinden mi yanasınız, hırsızdan yana mı?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı mert46'den alıntı Mesajı göster
    Yalnız değilsiniz hocam sonuna kadar destekliyorum sizi
    Aklın yolu bir demişler. Bir sınavın kolay olup olmadığını yorumlayacak kadar tecrübem var.
    Ben ALES de de, 100 matematikten 90 net çıkardım ama sınav çok zor demedim. SOrular gayet makuldü, ama ben günümde değildim, ama bu sınav öyle değil.
    Soruların bütününü ele aldığın zaman, 40 matematik sorusunu, 40 dakikada yapıp 40 net çıkarabilenin elini öpmek lazım.

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hocam sizin düşüncenize ters bir yorum yaptığım için bu cevabı aldım sanırım. Matematikle ilgili bir bölümde okuduğum için ve sınavda herhangi bir hedefim olmadığı için çözemediğim bir soruda 10 dk boyunca düşünmeyi yanlış bulmadım. 30 dk da bitirebilecek bir matematik bölümü vardı hocam bana göre. Ama full yapamıorum 30 dk da çözsem 2 saattede çözsem full yapamazdım Ben kendi girdiğim seneyle karşılaştırma yaptım. Geçen seneki sorularıda görmedim ayrıca.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Hocam sizin düşüncenize ters bir yorum yaptığım için bu cevabı aldım sanırım. Matematikle ilgili bir bölümde okuduğum için ve sınavda herhangi bir hedefim olmadığı için çözemediğim bir soruda 10 dk boyunca düşünmeyi yanlış bulmadım. 30 dk da bitirebilecek bir matematik bölümü vardı hocam bana göre. Ama full yapamıorum 30 dk da çözsem 2 saattede çözsem full yapamazdım Ben kendi girdiğim seneyle karşılaştırma yaptım. Geçen seneki sorularıda görmedim ayrıca.
    Geçen seneki sorulara kesinlikle bakmanızı tavsiye ederim hocam

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    sizde bi sorun yok hocam
    sadece yanlış bir noktadan olaya bakıyor gibisiniz. sanki öğretmen olunca öğrencilerden daha doğru ve daha hızlı çözmeniz gerekiyormuş gibi bir zorunluluk oluyor ama bence tam tersi yani sınava girerken öğrenciniz o konuların hepsini sizin kadar biliyor ve sizin gibi extra bişeyler de bilmediğinden kafası sadece soruları çözeceği bilgilerle dolu , tak tak çözüyor. birikim arttıkça klasik soru çözmeye yöneldikçe insan yavaşlıyor. yani lise sondayken hem okulda hem dershanemizde oldukça iyi hocalarımız vardı ama sınava girileceği zaman onlar da bizimle birlikte girselerdi sorulardaki sürelerini de göz önüne alırsak eminim kendi ilgili bölümlerinden sınıfımızda ilk 5 e giremezlerdi. bence öğrenci her zaman avantajlıdır hele soru seviyesi ÖSS olursa bir öğretmenin bir öğrenciye yetişmesi çok zor , ÖYS de belki. yani şu an lise konularında iyi bir lise öğrencisiyle hız ve doğruluk açısından yarışamayacağımı biliyorum ...... test sınavı ayrı bişey
    Sonuna kadar katıldığım bir yorum. Hatta bir anımı anlatayım...

Üniversitedeki ilk yılımızdı. Bir arkadaşla bir mekanik sorusunda fikir ayrılığına düştük ve gidip hocalardan birine soralım dedik. Ancak saat biraz geç olduğu için okulda hoca kalmamıştı, bulabildiğimiz bir tanesine sorduk. Basit bir mekanik sorusu ve bir nükleer fizik hocası. Adam çözüyor, biz bakıyoruz, anlamadınız mı diyor, bu yöntemi bilmiyoruz diyoruz. Başka bir yöntemle çözüyor gene olmuyor falan derken utanıp anladık deyip çıktık odadan. Sonra aramızda "koca hoca bir soruyu çözemedi" diye konuşmuştuk. Halbuki o zaman anlamadığımız şuydu ki biz tek yaklaşım yöntemini bizim gördüğümüz yöntem sanıyorduk. VE bizim yöntemimizde yer çekimi ivmesinin sabit, yerkürenin hareketsiz olduğu gibi bir sürü ön kabul vardı. Bu ön kabulleri kaldırdığınızda iş korkunç karışıyordu. Biz bu ön kabullerin belirtilmesi gerektiğinin farkında bile değildik.

Şimdiki kitapların birçoğunda da aynı anlayış hakim. Çocuklar hep aynı tür sorularla karşılaştıkları için sorunun hangi konunun sınırları içinde çözülmesi gerektiğini hemen anlıyorlar, işin teorisi ile ilgilenen hocalar ise daha çok düşünmeye ihtiyaç duyuyorlar.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alp, ben de sadece Matematik yapmak için girdim sınava. 40 sorudan 15-20 tanesini kalem oynatmadan 10-15 dakikada çözüp, geriye kalanlarlada geniş geniş uğraşıp 1 saatte Matematiği bitirir, kalan zamanda da diğer derslerden gözüme kestirdiklerimi yaparım diyordum. Sınavın 1. ve 2. sorusunu kalemsiz çözdüm, 3. sorudan işlem kalabalığı başladı.
    Sİz trt de ki çözümü seyrettiniz mi, yapanlar bile nasıl yaptıklarını anlatamadılar tam olarak, 40 soruyu kaç dakikada çözüp , programda anlattıkları meçhul.
    Soruların çözümüne baktığında kolay gibi geliyor. Anlatanlar, çok kolaymış gibi anlatıyor.
    Örneğin Biyolojiden oldum olası 0 net çıkarmışımdır, ama çözümleri dinleyince sanki bir daha sınava girsem full çıkaracakmışım gibi hissettim. Kazın bir de öbür ayağı var. Matematiği çözenler, işlem kalabalığına hiç girmediler. Öyle bakınca o kadar kolay geliyor ki.
    Bir de sınavdaki durumu düşünmek lazım.
    Zorluk göreceli bir kavramdır derim hep, ama genel olarak değerlendirdiğinde gerçekten zordu.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Bence orjinal sorular olmuş alışılmış kalıpların dışında sorular bu sınavdan alınacak en güzel sonuç şu olur soru tarzı ezberlemekten kaçınılmalı

8 sayfadan 5.si BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!