Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Geometri

Soru 2

O₁ merkezli AB Çaplı çemberi çizelim.
    |O₁B|=6 cm olsun
    O₁ ile B nin orta Noktası O₂ olsun
    O₂ merkezli 4 cm yarıçaplı çemberi çizelim
    O₁ ve O₂ merkezli çemberlerin ortak teğeti T₁ ,T₂ olsun
    |T₁T₂|=?

soru 3

köşegen uzunlukları toplamı 17 cm olan bir dışbükey çokgenin alanı tamsayı olarak en çok kaç cm olabilir

soru 4
    ABCD konveks dörtgeninde köşegenlerin kesim noktası K dır
    AKB, BKC, CKD üçgenlerinin içteğet çemberlerinin yarıçapları sırasıyla 9, 4, 6 olduğuna göre AKD üçgeninin içteğet çemberinin yarıçapı kaçtır?

soru 5

Dar açılı ABC üçgeninin A, B, C köşelerine ait yüksekliklerinin ayakları sırasıyla D,E,F dir
    |DF|=9 cm
    |FE|=12 cm
    |DE|=15 cm olduğuna göre C merkezli ve [DE] ye teğet olan çemberin yarıçapı kaçtır?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1.

galiba biz sorduğundan farklı bir yeri anlayıp bulduk.

2.
    ortak teğete O1 ve O2 den dikler inilirse aynı doğruya dik indiğimiz için bunlar paralel olur. yani elimizde tabanları 4 ve 6 olan, eğik kenarı 3 birim olan bir dik yamuk olur. yamuğun yüksekliği sorulmaktadır. bu yükseklik de √5 bulunur.

3.
    dışbükey konveks oluyor sanırım.
    ispatlamaya uğraşmadan bu çokgenin en büyük alana dörtgen olduğunda yani köşegene sahip olduğunda ve köşegen sayısı en az olduğunda ulaştığını söyleyelim.
    köşegen uzunlukları a ve b iken köşegenlerin arasında kalan açıya göre alan yazıldığında alan 1/2a.b.sinx olur. a+b=17 verilmiş. sinx en fazla 1 olabilir.
    sonuçta 1/2a.b.sinx≤(1/2).(17/2)²=36 küsür olduğuna göre alan tamsayı olarak en çok 36 olabilir.

5.
    oluşan DEF üçgeninin içteğet çemberinin merkezi ile ABC üçgeninin yüksekliklerinin kesim noktası aynı olacaktır. kısaca sorulan aslında DEF üçgeninin bir dışteğet çemberinin yarıçapıdır. sadece DEF üçgeni ve DE tarafında kalan dışteğet çember çizilirse çemberin DE yi 9'a 6 olarak ayırdığını yani F nin diğer teğet noktalarına uzaklığının 18er birim olduğunu görürüz. F açısı dik olduğundan yarıçap da 18 bulunur.

4.soruya sonra eve gittiğimde bakayım ilk bakışta çözüm göremedim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1.soruda sadece karton katlanıyormuş, üçgenin de katlandığını düşünmüştüm.
    bu durumda toplam üçgen alanı 12.8/2=48 birim, kartonun üçgen üzerinde kalan kısmının alanı 27/2 olur.
    sorulan alan da 48-27/2=69/2 bulunur.

4.soru için bir çözüm bulamadım ama seçeneklerde 6 varsa işaretler geçerim . özel durumda mesela dörtgen ikizkenar yamuk olduğunda şekil oluşturulabiliyor gibi görünüyor. tabi dörtgenin ikizkenar yamuk ya da ne bileyim teğetler dörtgeni falan olması verilen bilgilerden elde edilebiliyor mu bilemiyorum.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!