Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf

Oran Orantı Konuyla İlgili

x,y,z sayıları sırasıyla a,b,c sayıları ile orantılı(doğru orantılı) ise,

x
    a
    =
    y
    b
    =
    z
    c

olur diyor kitapta.

Takıldığım nokta şurası :

Ben x,y,z sayıları sırasıyla a,b,c sayıları ile orantılı ifadesinden diyorumki x sayısı a ile doğru orantılıdır diyip x/a yazıyorum , y sayısı b ile doğru orantılı diyip y/b ve z sayısı c ile doğru orantılı diyip z/c yazıyorum.

x
    a
    ,
    y
    b
    ,
    z
    c

şeklinde 3 oran oldu buraya kadar sorun yokta bu üç oran neden birbirine eşit olduğunu anlamadım yani x/a nın sonucu farklı y/b nin sonucu farklı z/c nin sonucu farklı neden olmasın ? 3 oranın birbirine eşit olmasını gerektiren durum ne ?detaylı açıklayabilirseniz çok iyi olur, Yardım ederseniz sevinirim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    x,a ile y,b nin farklı olması bir amaç teşkil etmez amacımız oranları sabit tutmaktır.
    x=3 , a=1 olsun
    y=6 , b=2 olsun ne fark eder oran hep sabit 3 oran/orantı da payın paydanın katı veya paydanın payın katı olmasına dikkat ederiz.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    x,a ile y,b nin farklı olması bir amaç teşkil etmez amacımız oranları sabit tutmaktır.
    x=3 , a=1 olsun
    y=6 , b=2 olsun ne fark eder oran hep sabit 3 oran/orantı da payın paydanın katı veya paydanın payın katı olmasına dikkat ederiz.
    yazdıkların doğru onda sorun yokta

x,y,z sayıları sırasıyla a,b,c sayıları ile orantılı(doğru orantılı) < bu ifadeden ben alttaki oranları neden yazamam orantılı diyorsa illa 3 oranın sonucu birbirine eşit olmak zorundamı bu şarta göre ?

x
    a
    =
    1
    2

y
    b
    =
    2
    7

z
    c
    =
    3
    5

yine orantılı olamazlar mı x sayısı a sayısıyla orantılı , y sayısı b sayısıyla orantılı , z sayısı c sayısıyla doğru orantılı olsunlar diyemezmiyim ? yoksa benim yanlıs anladıgım yer surasımı orantı en az iki oranın eşitliği demek ve ben burda bulduğum 3 oranı birbirine eşitlemem gerektiğini mi anlatmak istiyor orantılı demekle ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    tabii ki orantılı olur.Bilakis,öyle bir şart yok.
    y/b=2/7 ise y=2 ile , b=7 ile orantılıdır diyebiliriz.
    x,a ile doğru orantılıdır da diyebilirsiniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    x,y,z sırasıyla a,b,c ye göre orantılı olduğu için birbirine eşitlemek zorundayız.Yani zaten birbirlerine bağlı şekilde orantılı olmasalar,orantılı olamazlar.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Alıntı Tükenir Kalem'den alıntı Mesajı göster
    x,y,z sırasıyla a,b,c ye göre orantılı olduğu için birbirine eşitlemek zorundayız.Yani zaten birbirlerine bağlı şekilde orantılı olmasalar,orantılı olamazlar.
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    tabii ki orantılı olur.Bilakis,öyle bir şart yok.
    y/b=2/7 ise y=2 ile , b=7 ile orantılıdır diyebiliriz.
    x,a ile doğru orantılıdır da diyebilirsiniz.
    ben sonucu bağlıyım o zaman x,y,z sayıları sırasıyla a,b,c sayıları ile orantılı diyorsa sırasıyla aldığımız oranlar birbirine eşittir(yani x,y,z ile a,b,c orantılıysa , orantı en az iki oranın eşitliğinden oluşur o halde sırasıyla aldımız oranlar eşittir.) Yani o şarta göre tutupta benim yaptıgım gibi (x/a)≠(y/b) veya (x/a)≠(z/c) vb. gibi eşitlikler kuramayız kurdumuz oranların 3 üde eşit olmak zorunda

@Svsmumcu26 @Tükenir Kalem

ilgilendiniz için teşekkürler repi kaptınız

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!