Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

Oran orantı

112 metre uzunluğundaki bür kumaş 4 ve 5 ile doğru, 3 ile ters orantılı olarak 3 parçaya ayrılıyor buna göre en büyük parçanın uzunluğu kaç metredir ?
    Şarkılarda düşünmek seni bana getirmez ki
    Seni bana getirmez ki ,,

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

4k,5k,k/3 değerlerini toplayın 112'ye eşitleyin.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

teşekkürler de neden böyle ?
    Seni bana getirmez ki ,,

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    teşekkürler de neden böyle ?
    Şu oran-orantı konusu nedendir bilmem hiç bir öğrenci tarafından "adam gibi" anlaşılamıyor.Bildiğim kadarıyla özetlemeye çalışayım.

a.b=k şeklinde bir eşitlik düşünelim burada a ve b'nin ters orantılı olduğunu biliyoruz değil mi? a değişkeni artarken b değişkeni azalıyor. O halde şöyle bir şey yazabiliriz, a=k/b b=k/a şeklinde.
    Bizde ters orantılı olduğunda mesela bir sayı 5 ile ters orantılıdır dendiğinde o sayıyı x olarak sonucu da k olarak ele alırsak x.5=k , x=k/5 olacaktır.(Bu şekilde yazmamızın sebebi budur.)

a/b=k şeklinde bir eşitlik düşünelim burada a ve bnin doğru orantılı olduğunda hem fikiriz zira k bir sabit sayı 4/2=8/4=...=k şeklinde yazalım pay artarken aynı "oranda" paydanın da arttığının farkında olmalıyız.

O halde a/b=k şeklinde bir eşitlik bir doğru orantı belirttiğinden a=b.k şeklinde yazabiliriz.(sizin örneğinizde de doğru orantılı deyince mesela 4 ile doğru orantılı 4k şeklinde yazabilmemizin nedeni budur.)

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Şu oran-orantı konusu nedendir bilmem hiç bir öğrenci tarafından "adam gibi" anlaşılamıyor.Bildiğim kadarıyla özetlemeye çalışayım.

a.b=k şeklinde bir eşitlik düşünelim burada a ve b'nin ters orantılı olduğunu biliyoruz değil mi? a değişkeni artarken b değişkeni azalıyor. O halde şöyle bir şey yazabiliriz, a=k/b b=k/a şeklinde.
    Bizde ters orantılı olduğunda mesela bir sayı 5 ile ters orantılıdır dendiğinde o sayıyı x olarak sonucu da k olarak ele alırsak x.5=k , x=k/5 olacaktır.(Bu şekilde yazmamızın sebebi budur.)

a/b=k şeklinde bir eşitlik düşünelim burada a ve bnin doğru orantılı olduğunda hem fikiriz zira k bir sabit sayı 4/2=8/4=...=k şeklinde yazalım pay artarken aynı "oranda" paydanın da arttığının farkında olmalıyız.

O halde a/b=k şeklinde bir eşitlik bir doğru orantı belirttiğinden a=b.k şeklinde yazabiliriz.(sizin örneğinizde de doğru orantılı deyince mesela 4 ile doğru orantılı 4k şeklinde yazabilmemizin nedeni budur.)
    teşekkürelr
    Seni bana getirmez ki ,,

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Rica Ederim

• Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!