Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

YGS Matematik

1. x2+y2+z2+4y+7=2x+4z−2 olduğuna göre, y−x−z kaçtır? (−5)

2. Kadir, Recep ve Mesut üç kardeştir. Kadir, Recep'in yaşına geldiğinde üç kardeşin yaşları toplamı 87, Mesut Recep'in yaşındayken yaşları toplamı 60 oluyor. Buna göre, Mesut Kadir'den kaç yaş büyüktür? (9)

3. 3,5 ve 8 yaşında olan çocukların bulunduğu 32 kişilik bir grubun yaş ortalaması 6'dır. Buna göre, bu grupta 8 yaşında olan çocukların sayısı en çok kaç olabilir? (18)

4. Bir ailede baba, anne ve iki çocuğun yaşları sırası ile (ab), (ba), a2 ve b2'dir. Baba anneden çocukların yaş farkı kadar büyük olduğuna göre, büyük çocuk doğduğunda babanın yaşı kaçtır? (29)

5. a, b ve c sıfırdan farklı reel sayılardır.
    c=(√2a−b+2a+b)/(b+√b−2a) olduğuna göre, c kaçtır? (2)

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    takip

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1) Soruyu tam kare ifadelere çevirelim. (x-1)^2 + (y+2)^2 +(z-2)^2 =0 oldu. Demek ki tam kare ifadeler de sıfıra eşit. Buna göre x=1 y=-2 z=2 işlemde yerine koyarsak. -5 cevabını buluruz.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2)Kadir, Recep'in yaşına geldiğinde üç kardeşin yaşları toplamı 87, Mesut Recep'in yaşındayken yaşları toplamı 60 oluyor. Şu bilgiye göre yaş sıralaması. Kadir<Mesut<Recep tir. sırasıyla yaşlarına x, x+y , x+y+z diyelim. Kadir recep in yasına geldiginde yani y+z yıl sonra yasları toplamı 87=3x+5y+4z olur. Mesut recepin yasına geldiginde z yıl sonra yasları toplamı 60=3x+2y+4z olur. önceki buldugumuzdan çıkartalım. 27=3y oldu adam da bizden kadir ile mesut arasındaki yas farkını yani y yi sormuş buna göre cevap y=9
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4)Verilenlere göre 9(a-b)=(a+b)(a-b) olur. a+b=9 yani a da b den buyuk olduguna gore direk (5,4) ikilisini denersek çıkıyor ama ispat edemedim baska bir arkadaş yapsa iyi olur
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    5) Soruda eslenik almak gibi sacma sapan seyler yaparken köklerin içini farkettim 2a-b ve b-2a kökleri sağlayamaz yani biri eksiyken diğeri artı olacak demekki köklerin için sıfır. Buna göre b=2a yerine yazarsak. 4a/2a=2
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3.soru
    3 yaşındaki çocukların sayısı x
    5 yaşındaki çocukların sayısı y
    8 yaşındaki çocukların sayısı z olsun.
    (3x+5y+8z)/32=6 veriliyor. ve bizden z'nin en çok kaç olabileceği isteniliyor.
    3x+5y+8z=192 gelir.
    3 ve 5 yaşındaki çocuklardan 1'er tane olsa
    3+5+8z=192 olur.
    8+8z=192
    8z=184 gelir.
    z=23. en çok 23 tane çocuğun yaşı 8 olabilir. ben 23 buldum. soruyu bir daha kontrol eder misiniz?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!