Grubu
    İş
    12. sınıf

Sayı Problemleri

1)Ayşe,bir miktar cevizi kardeşleriye beraber eşit olarak paylaşırsa her birine 12 ceviz düşüyor.Kardeşlerine 8 er ceviz verirse kendisine 32 eviz kalıyor.
    Buna göre, Ayşe ve kardeşlerinin paylaştıkları toplam kaç ceviz vardır?

2)Bir miktar kumaştan eş boyda 15 parça pantolonluk kumaş çıkmaktadır.
    Aynı kumaştan boyları bunlardan 8 cm daha uzun olan 10 parça pantolonluk kumaş çıktığına göre,toplam kaç cm kumaş vardır?

3)Fatih, misketlerini arkadaşlarına 8 er 8 er paylaştırdığında kendisine 20 misket kalıyor.Eğer 12 misketi daha olsaydı her birine 10 misket düşecekti.Buna göre,Fatih'in kaç arkadaşı vardır?

4)Sena,cebindeki parayı kardeşleriye eşit miktarda paylaştırırsa her birine 15 TL düşüyor.Sadece kardeşlerine eşit olarak paylaştırırsa her birine 20 TL düşüyor.Buna göre,Sena'nın kaç kardeşi vardır?

5)Bir miktar kitap kütüphanedeki raflara, 5 erli dizilince 3 kitap açıkta kalıyor, 7 şerli dizilince 5 kitap eksik kalıyor.Kitaplar raflara tek tek konmak istenseydi kaç rafa daha ihtiyaç olurdu?

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Yukarı..

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Bir pantolon x cm olsun 15.x cm kumaş var, 1 pantolon 8 cm daha uzun olursa ve kumaştan 10 pantolon çıkıyorsa denklem (x+8).10 olur
    15x=(x+8).10 dan x=16
    Kumaşın uzunluğunu istemiş, 15x=240 buldum ancak cevapları da yazarsan daha iyi olur

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Alıntı Nasılyaniya'den alıntı Mesajı göster
    Bir pantolon x cm olsun 15.x cm kumaş var, 1 pantolon 8 cm daha uzun olursa ve kumaştan 10 pantolon çıkıyorsa denklem (x+8).10 olur
    15x=(x+8).10 dan x=16
    Kumaşın uzunluğunu istemiş, 15x=240 buldum ancak cevapları da yazarsan daha iyi olur
    Teşekkürler.
    Konuyu şu an düzenleyemiyorum.Mesaj düzenleme paneli gözükmüyor.Birkaç günlük konu olduğu için herhalde kullanılmıyor artık.Buraya yazayım ben.
    Cevaplar:
    1)72
    2)240
    3)11
    4)3
    5)19

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1.soru
    ayşede dahil x kişi olsun. kardeşleri ile eşit biktarda ceviz paylaşırsa herkese 12 ceviz düşüyormuş. o halde toplam ceviz 12.x olur.
    kardeşlerine 8 ceviz verirse kendisine 32 ceviz düşüyormuş.
    ayşenin kardeşleri x-1 kişi eder.(ayşe hariç)
    (x-1).8+32=toplam cevize eşit olmalı.
    8x-8+32=12x
    4x=24
    x=6 eder. yani ayşe da dahil 6 kişi var cevizleri paylaşan. toplam ceviz ise 12.x=12.6=72

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3.soru
    fatihin arkadaşları x tane olsun. her bir arkadaşına 8 tane misket verirse kensine 20 misket kaliyor. toplam misket 8x+20 olur
    eğer 12 misketi daha olsaydı yani 8x+32 olsaydı herkese 10 misket düşecekti. burada herkese fatihte dahil. yani kişi sayısı x+1 oldu.
    (8x+32)/(x+1)=10 olur. buradan
    8x+32=10x+10
    2x=22
    x=11 gelir.
    fatihin arkadaşları x kişilerdi. yani 11 tane arkadaşı vardır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4.soru
    senanın x tane kardeşi olsun.(sena hariç)
    sena cebindeki parayı KENDİSİDE DAHİL kardeşlerine eşit olarak paylaştırırsa herkese 15tl düşüyor. toplam para (x+1).15 olur.
    eğer sena KENDİSİ HARİÇ SADECE KARDEŞLERİNE cebindeki parayı paylaştırırsa tüm kardeşlerine 20tl düşüyor. yani toplam para 20.x olur. bu iki toplam parada eşit olmalı.
    (x+1).15=20.x
    3x+3=4x
    x=3 gelir. zaten x sayısı kardeşlerinin sayısıydı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    5.soru
    raf sayısı x olsun.
    kitaplar rafa 5'erli dizilirse raflarda 5x kitap olur. 3 tane kitap açıkta kalıyor toplam 5x+3 tane kitap vardır.
    aynı şekilde rafa 7'şerli dizilirse 7x kitap olur. ama 5 tane kitaplık yer kalıyor. o halde raflardaki kitap sayısı 7x-5'tir. bu iki kitap sayıları eşit olmalı.
    5x+3=7x-5
    2x=8
    x=4
    yani 4 tane raf vardır ve 24 tane de kitap vardır.
    eğer birerli dizilirse kitaplar 24 rafa dizilmeli. elde 4 raf var. 20 rafa daha ihtiyaç vardır.

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Çok teşekkürler arkadaşlar

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Yeni sorular eklendi.Bu konudan dahada sorular olduğu için yeni konu açarak konu kirliliği olmasın.İlk mesajımı düzenliyemediğim için yine buraya yazıyorum.5 soru daha.

1)5 tane yaş patlıcan 1 kg gelmektedir.Patlıcanlar kurutulunca 12 tane kuru patlıcan 1 kg gelmektedir.Yaş patlıcanın kilogramı 2,5 TL den alınıp,kuru patlıcanın kilogramı 10 TL den satıldığına göre,1 kg kuru patlıcan satışından kaç TL kar edilir?(4)

2)Bir satıcı tanesi a liradan 20 yumurta aldığında bu satıcıya 2 yumurta hediye ediliyor.Buna göre,satıcının aldığı 1 yumurtanın maliyeti ne kadar azalır?(a/11)

3)3 tanesi 1 TL den satılan mendillerden x düzine,6 tanesi 2,50 TL den satılan tokalardan y düzine alan bir toptancı toplam 42 TL ödediğine göre,en çok kaç toka almıştır?(72)

4)Bir satıcı tanesini x TL ye aldığı bir malın tanesini y TL ye satarak toplam z TL zarar ediyor.Buna göre,bu satıcı kaç tane mal satmıştır?A)z/x+y B)z/x-y C)x/y-z D)y/x+z E)y/x-z (Kitapta bunun cevabı işaretlenmemiş.)

5)Sena düzgün bir yolda 5 adım ileri,3 adım geri atarak yürüyor.Sena en az kaç adım atarsa başladığı noktadan 25 adım ileri gitmiş olur?(85)

--------------------
    1)Fatih düzgün bir yol boyunca 8 adım ileri 4 adım geri atarak yürüyor.Fatih toplam 117 adım attığına göre, kaç adım ilerlemiştir?Cevap:43[Ben 45 buldum :/ ]

2)Zehra bir bilte kuyruğunda baştan (2n-1). sırada,sondan da n. sıradadır.Kuyrukta 52 kişi olduğuna göre,n kaçtır?(18)

3)Ayşe banka kuyruğunda baştan (2x+7). sırada,sondan (x-11). sıradadır.
    Ali aynı kuyrukta baştan (4y+8). sırada,sondan (3y-5).sırada olduğuna göre, aralarında en az kaç kişi vardır?(2)

4)Biri diğerinin 2 katından 5 fazla olan iki tam sayının toplamı aşağıdakilerden hangisi olabilir?
    A)49 B)55 C)57 D)62 E)67 (Cevap:62)

5)Aralarında Ali'nin de bulunduğu bir toplulukta Ali'nin sağındaki kişi sayısı solundaki kişi sayısından 5 eksiktir.Ayrıca,Ali'nin sağındaki kişi sayının;6 fazlası önündeki kişilerin sayısına, 7 eksiği de arkasındaki kişilerin sayısına eşittir.Bu toplulukta 85 kişi olduğuna göre,Ali'nin önünde kaç kişi vardır?Cevap:26

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!