Statü
    Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    12. sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

permütasyon kombinasyon :)

1) bir voleybol ligine katılan takımlar,birbirleri ile ikişer kez karşılaşıyorlar. Toplam 72 maç yapıldığına göre bu ligde kaç tane takım vardır.

2 ) herhangi bir basamaktaki rakamı, solundaki rakamdan büyük oalcak şekilde beş basamaklı kaç sayı yazılabileceğini bulunuz.

3 ) 6 kişi her biri ikişer kişilik 3 takıma kaç farklı şekilde ayrılabilir.

4 ) A = { 1, 2 ,3,4,5,6,7 } kümesinin rakamları kullanılarak rakamları birbirinden farklı, dört basamaklı, rakamların ikisi tek sayı ve ikisi de çift sayı olan kaç değişik sayı yazılabilir.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Sponsorlu Bağlantılar

Cevapları da yazarsanız güzel olur.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Sponsorlu Bağlantılar

C-3)

C(6,2).C(4.2).C(2.2)/3! = 6.5.4.3/2.2.6 = 15

Başta kombinasyon ile seçimlerimizi yapıyoruz ancak dikkat etmemiz gereken ; 3 takımda da aynı sayıda kişi olması bu nedenle aynı kişi sayısına sahip takımları tekrarlı permutasyon gibi bölüyoruz. Örneğin 3tane 2 kişilik ve 4 tane 3kişilik takım seçilecek olsaydı ; seçimleri yaptıktan sonra 3!.4! 'e bölmemiz gerekecekti.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    C-4) Rakamların ikisi tek ikisi çift olan yazılabilecek sıralamalar : 4!/(2!.2!)=6 farklı sıralama yazılabilir.
    ( TTÇÇ , TÇÇT , TÇTÇ , ÇTTÇ , ÇTÇT , ÇÇTT )

Elimizde 1,3,5,7 olmak üzere 4 tane tek , 2,4,6 olmak üzere 3 tane çift sayı var.Bunlar arasından seçimlerimizi yapalım.
    C(4,2).C(3,2) = 4.3.3/2=18 farklı seçim yapabiliyoruz.

18 seçimi 6farklı sıralama ile yazabileceğimizden ; 18.6=108 farklı sayı yazılabiliyor diye düşünüyorum.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    C-2) sayımız ABCDE olsun. Soruda verilen koşul A<B<C<D<E ve kullanabileceğimiz sayılar (0,1,2,3,4,5,6,7,8,9)
    burada şöyle bir durum var normalde C(10,5) ile belirli koşul olduğu için seçim yapabilirdik ancak B=1 olduğunda A=0 olması gerekecek ve 0 ile başlayan sayının basamak sayısı azalacağından 9 sayı arasından 5 sayı seçiyoruz. Cevap C(9,5) = 9.8.7.6/(4.3.2)=126 olmalı diye düşünüyorum.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    C-1) Bu soru tokalaşma mantığıyla aynı sanırım , çünkü her takım birbiriyle karşılaşacak. Eğer eşleşme v.s olsaydı her takım birbiriyle eşleşemeyeceğinden farklı bir çözüm olurdu ancak bundan tüm takımlar karşılaşacağından C(n,2) ile karşılaşma sayısını bulabiliriz. Her takım birbiriyle 2 kere karşılaşacağından bunu 2 ile çarptığımızda sonuca ulaşacağımızı düşünüyorum.

C(n,2).2=72
    C(n,2)=36
    n.(n-1)/2 = 36
    n(n-1) = 72 ise ; n=9

Statü
    Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    12. sınıf
    tşk ediyorum fakat test değil o yuzden yazmadım

• Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!