Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Sponsorlu Bağlantılar

Integral Sorusu?

3
    0
    exdx 'i hesaplayınız.

f(x)=1-
    x
    0
    f(t)dt , eşitliği sağlayan f 'i bulunuz.

ln(lnx)
    xlnx
    dx = ?

xdx
    x2+2x-3
    = ?

xdx
    3-4x-4x2
    'i hesaplayınız.

Teşekkürler.

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer

Sponsorlu Bağlantılar

kofdex biraz daha anlaşılır yazmaya çalışırsan yardımcı olabiliriz. Ama birinci integrali bile direk burada sorduğuna göre bence biraz ders notlarına çalışman gerekiyor. Diğerleri için ipucu vereyim.

3) u=ln(lnx) dönüşümü işini görür.

4) Bu ifadenin paydası (x+3)(x-1) şeklinde çarpanlarına ayrıldığı için integrali alınan kesirli fonksyionu basit kesirlerin toplamı şeklinde A/(x+3) + B/(x-1) olarak yazabilsin.

5) Kök içindeki ifadeyi 4-(2x+1)2 olarak yazdıktan sonra 2x+1=2 sin t dönüşümü yapabilirsin.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Sponsorlu Bağlantılar

kofdex biraz daha anlaşılır yazmaya çalışırsan yardımcı olabiliriz. Ama birinci integrali bile direk burada sorduğuna göre bence biraz ders notlarına çalışman gerekiyor. Diğerleri için ipucu vereyim.

3) u=ln(lnx) dönüşümü işini görür.

4) Bu ifadenin paydası (x+3)(x-1) şeklinde çarpanlarına ayrıldığı için integrali alınan kesirli fonksyionu basit kesirlerin toplamı şeklinde A/(x+3) + B/(x-1) olarak yazabilsin.

5) Kök içindeki ifadeyi 2-(2x+1)2 olarak yazdıktan sonra 2x+1=√2 sin t dönüşümü yapabilirsin.
    Çok teşekkürler mathematics21 , hemen deneyeceğim verdiğiniz ipuçlarını , biraz hakimiyet eksikliğim var bu konu üzerinde o yüzden kolay soru bile beni zorladı diyebilirim

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    2. soruda f(x) = 1- integral mi? son sorudaki ipucunu biraz değiştirdim yeni halini dikkate alabilirsin.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    2. soruda f(x) = 1- integral mi? son sorudaki ipucunu biraz değiştirdim yeni halini dikkate alabilirsin.
    evet hocam , integral işareti koyunca iç içe geçtiği için bir alt satıra yazdım , hemen bakıyorum değiştirdiğiniz şekilde de çok teşekkürler

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    2. soru için her tarafın türevini alırsak f'(x)=-f(x) elde ederiz. Türevi kendisinin negatifi olan fonksiyon f(x)= C.e-x tür. Burada C bir sabit sayıdır. Ayrıca verilen integralde x yerine 0 yazınca f(0)=1 buluruz. Bu bilgiyi f(x)= C.e-x ifadesinde kullanırsak C=1 olur. Yani f(x)= e-x tir.

• Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!