1. #1

    Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

    Sponsorlu Bağlantılar

    Sayı Problemleri

    1)Bir kg yaş sabun 6 kalıptır.Bir kg kuru sabun ise 8 kalıptır.Yaş sabunun kilosunu 0,9 liradan alıp kuruduktan sonra 1,6 liradan satan bir tüccar 6 lira kar sağlıyor.Buna göre bu tüccar kaç kg kuru sabun satmıştır?(15)

    2)Üç pantolon, iki gömlek ve bir çorabın fiyatı 280 lira;iki pantolon,üç gömlek ve dört çorabın fiyatı 380 liradır.Bir pantolon bir gömlek bir çorabın fiyatı kaç liradır?(132)

    3)Ercan hergün elindeki parasının yarısını harcayıp kalan parasının bir lirasını kardeşine veriyor.Elindeki parası 5.günün sonunda bittiğine göre başlangıçta kaç lirası vardır?(62)

    4)Bir satıcı 150 yumurtayı tanesini 18 kuruştan alıyor.Her yumurtadan 2 kuruş kar sağlamayı düşünen satıcı 30 yumurtayı taşıma sırasında kırıyor.Buna göre satıcı geriye kalan yumurtaların tanesini kaç kuruştan satmalıdır ki başlangıçta düşündüğü karı sağlayabilsin?(25)

  2. #2

    Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

    Sponsorlu Bağlantılar

    2) 3p+2g+1ç=280
    2p+3g+4ç=380 bunları taraf tarafa topladıgımızda : 5p+5g+5ç=660 yapar . 5(p+g+ç)=660 ise p+g+ç=132 yapar. Yardımcı olabıldıysem ne mutlu bana

  3. #3

    Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

    Sponsorlu Bağlantılar

    3. sorunun çözümünü biliyorum bu tarz sorularda tersten gidiyorduk.şöyle ki,
    1.gün a lira
    2.gün b lira
    3.gün c lira
    4.gün d lira
    5.gün e lira paramız olsun.
    5.günün sonunda para 0'lanıyormuş o zaman e(günün başındaki para)-e/2(yarısını harcıyor, harcanan parayı tüm paradan çıkartıp kalanı buluyoruz)-1(kardeşine veriyoruz)=0
    buradan 2e-e/2=1 e=2 bulduk yani 4.günün sonunda 2 lira paramız kalıyormuş.
    d-d/2-1=2 2d-d/2=3 d=6 şimdi 3.gün c-c/2-1=6 2c-c/2=7 c=14 şimdi 2.gün b-b/2-1=14
    burdan b = 30 1.günün sonudna 30 liramız kalıyormuş. a-a/2-1=30 2a-a/2=31 a=62 lira buluruz.

  4. #4

    Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    çok teşekkür ederim 4.soruyu çözebildiniz mi acaba?

  5. #5

    Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    4.soruyu çözmeye çalıştım yöntemimden emin değilim ama yazayım.
    150 yumurtayı 18 krştan aldıysa toplam 2700krş para ödemiştir. her yumurtadan 2 krş kar istiyorsa 150 yumurtayı 20 krştan satmayı planlıyor bu yüzden 3000krş kar yapmayı planlıyordu. 30 tane yumurta kırılmış geriye 120 yumurtamız kaldı bunlar x fiyattan satmalıyız ki gene karımız 3000 krş olsun. 3000=120x sadeleştirdim 300=12x gene sadelşridim 100=4x x burdan 25 çıkıyor. umarım mantıklı gelmiştir tam emin değilm genede.

    edit-----------------------------------------------
    1.sorunun cevabı:
    6 kalıp yaş sabun 0,9 ise 1 kalıbı 0,15 liradır. 8 kalıp kuru sabun 1,6 tl ise 1 kalıp kuru 0,20 liradır. kuru ile yaş arasında 0,05 lira kar var. 0,05.x=6 liraymış x burdan 120 çıkıyor 120 tane kuru sabun 15 kilo eder..(1 kilosu 8 taneye gelioyr 8'e böldüm.)

  6. #6

    Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Teşekkürler


 

  • Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

    Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
  • Benzer konular

    1. Sayı Problemleri
      my_all, bu konuyu "Kpss matematik soruları" forumunda açtı.
      : 0
      : 10 Mar 2014, 23:13
    2. Sayı Problemleri
      firenze, bu konuyu "KPSS Matematik" forumunda açtı.
      : 5
      : 03 Şub 2014, 21:14
    3. Sayı Problemleri
      matçı01, bu konuyu "12. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 2
      : 28 Haz 2012, 16:43
    4. sayı problemleri
      esdu, bu konuyu "Ygs & Lys Matematik" forumunda açtı.
      : 15
      : 04 Şub 2012, 20:20
    5. sayı problemleri
      ali fuat özcan, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 5
      : 31 Oca 2012, 02:34
    Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları