Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Yahu permütasyonları anlamadıysan söyle
    sen de mi 1/4 buldun

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    lütfen çözülmüş soruları silmeyiniz hatta sorular elinizdeyse yeniden yazınız, soruları sadece sizin için çözmüyoruz hatta esas olarak sizin için çözmüyoruz konuyu okuyacak başka kullanıcılar için çözüyoruz.

1.
    her sayı 5 tane toplamın içinde yer alacaktır.
    tüm sayıların toplamı 5.(52.53/2)=5.26.53 olur
    bu sayı 52.A dan küçük olamaz
    yani 52.A≤5.26.53 , A≤265/2 → A=132 olur
    bunun için bir dizilim bulmayı da size bırakıyorum (eğer bulunmuyorsa -ben bulunabileceğini düşünüyorum ama uğraşmadım- bu sorunun arızalı olduğunu söyleyebiliriz)

3.
    bilemiyorum bu haliye 1/6 gibi görünüyor.
    ilk zar ne gelirse gelsin diğer zar için her şartta tek seçenek vardır (ya x+3 ya da x-3)
    yani cevap 1/6 olmalı

4.
    bu soru sınava yönelik olarak kısa sürede ancak şöyle çözülebilir (zaten siz yapmışsınız bunu) diye düşünüyorum ve sayılar büyürse de hiçbişey yapamazsınız;

bi kere hepsinden bi tane verecek 35 lira öder , kalan 60 lira için ödeme yapması lazım ve kısıtlama yok
    20 ve 10 liralıkları seçersek geriye kalanları 5 liralık ödemenin her zaman yolu vardır
    x=20 liralıklar , y=10 liralıklar
    x=0 , y=0,1,2,3,4,5,6
    x=1 , y=0,1,2,3,4
    x=2 , y=0,1,2
    x=3 , y=0
    toplam 1+3+5+7=16 durum (göründüğü gibi 1 dakikada yapılabilir)

5.
    315 bulamadım ama belki şöyle demek istemiştir, herbir renkten 3er tane almalılar ama tüm kalemler dağıtılmak zorunda değil
    o zaman kalan 1 kırmızı , 5 siyah , 3 mavi kalem 3 kişiye (bu 3. kişi sanal kişi yani dağıtılmayan kalemleri alan kişi) dağıtırız.
    cevap C(3,2).C(7,2).C(5,2)=3.21.10=630 olur ki 315 e oldukça benzer , belki bi yerde de ikiye bölmemiz gerekiyordur ama ben göremedim şimdilik.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Hocam 4.soruda üretici polinom doğrumudur? , bide 5.soruda ozaman soru hatalı hocam yani yazıldığı kadarıyla.

sayılar büyürse hiç bişey yapamazsınız demişsiniz.
    Üretici polinomla kalkılırdı altından.?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Hocam 4.soruda üretici polinom doğrumudur? , bide 5.soruda ozaman soru hatalı hocam yani yazıldığı kadarıyla.
    yani öyle görünüyor ama belki de bizim görmediğimiz bişeyler var.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    120 basamaklı bir yürüyen merdiven yukarıya doğru sabit bir hızla hareket ederken Sinem merdivenden yürüyerek iki kez yukarıya çıkıyor. Sinem ilk seferde merdivenin tepesine varana kadar 40 basamak , ikinci seferde 60 basamak çıkıyorsa,Sinem'in ilk seferdeki ortalama hızının ikinci seferdeki ortalama hızına oranı nedir?

Alıntı matplus'den alıntı Mesajı göster
    2.) çok hoş bir soru,

yürüyen merdiven her dakikada bir basamak çıkıyor olsun, 120 basamağın çıkması 120 dk da olur.

Sinem ilk seferde 40 basamak çıkıyormuş, bu şu demek olur; bu arada da yürüyen merdiven 80 basamak çıkmıştır. 80 basamak 80 dk da çıkmış olur (ilk başta bir basamak 1 dk da çıkıyor demiştik.) ve de Sinem bu sürede 40 basamak çıktğı için; 40 basamağı 80 dk da çıkmış olur.

hızımıza, 40/80=1/2 diyebiliriz.

ikinci seferde ise Sinem 60 basamak çıkıyormuş. bu arada yürüyen merdiven de 60 basamak çıkmış olur. yürüyen merdiven 60 basamağı 60 dk da çıkıyordu, dolayısıyla da Sinem de 60 basamağı 60 dk da çıkmış olur.

hızımıza, 60/60=1 diyebiliri.

hızlarımızın oranı; (1/2)/1 =1/2 olacaktır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    lim
    x→∞
    (a/x)a/x

Alıntı matplus'den alıntı Mesajı göster
    6.)

lim
    x→∞
    e
    ln(a/x)(a/x)

limiti e nin üssüne alalım,

lim
    x→∞
    (a/x).ln(a/x)

belirsizlik oluşur ve de türev alınırsa,

lim
    x→∞
    (-a²/x²)

=e0

=1 olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    hocam çözümler için teşekkürler fakat ilk soruda her sayının 5 toplamın içinde olduğunu nasıl anladınız ve 52.A nerden geldi anlamadım aslında ben soruyu da anlayamadım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı orkun44'den alıntı Mesajı göster
    hocam çözümler için teşekkürler fakat ilk soruda her sayının 5 toplamın içinde olduğunu nasıl anladınız ve 52.A nerden geldi anlamadım aslında ben soruyu da anlayamadım
    1-2-3......-52 ye kadar olan sayılar beşerli toplanıyor
    12345
    23456
    34567
    ....
    48 49 50 51 52
    52 1 2 3 4 gibi, bunlar A'dır ve burada 52 adet A var.

ardışık 5'liler toplandığında tüm 52 sayının toplamından daha büyük bir sayı elde edilmiyor mu ama,
    yani <= yerine >= dersek de en azını bulmuş olurduk, soruda istenen en çoğunu değil..

Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    tamam ben soruyu yanlış anlamışım ardışık sayılar şeklinde dizilecekler diye anlamıştım

4 sayfadan 4.si BirinciBirinci ... 234

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları