Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Ünlem Özel Tanımlı Fonksiyonlar

1) x reel sayı ve -40<x<60 ise |x+10|-|x-10| ifadesinin alabılecegı kac farklı tam sayı degerı vardır?(41)

2) x tamsayı -20≤x≤40 ise |x+1|+|x-4| ifadesinin alabilecegi kaç farklı deger vardır? (37)

3) m nin kaç tamsayı degerı ıcın f(x)= [x+2]/[x²+mx+1] fonksiyonunun tanım kumesı reel sayı olur? (3)

4)[(x^2-x)^2]-2(x^2-x)-8=0 dekleminin reel köklerinin carpımı kaçtır? (-4)

5)ax^2+bx-4=0 köklerinin biri digerinin toplama ıslemıne gore tersiyse a+b? (1)

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    C.4

x²-x = t olsun.

t²-2t-8 = 0
    (t-4).(t+2)=0
    t=4 ,
    t=-2 bulunur.

(x²-x-4).(x²-x+2)=0
    Haline gelir,
    Buradan 2 reel kök , bide reel olmayan kök görülür.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    C.4
    soru bu şekilde mi eminmisiniz? Çünkü çözüm böyle olmalı ben bir hata göremedim ,

x²-x = t olsun.

t²-2t-8 = 0
    (t-4).(t+2)=0
    t=4 ,
    t=-2 bulunur.

(x²-x-4).(x²-x+2)=0
    Haline gelir,
    Buradan , reel kökü olmadığı görülür.Eğer kökler çarpımını soruyorsa , iş biraz daha değişik olur.
    soru aynen oyle reel köklerinin carpımını soruyor 2 tane denklem buluyoruz bende aynı sekıl yaptım ama sonra bır sey yapılmıyor her ıkı denklemde kokler carpımı yapıp 4.(-2)=-8 dedım ama cevap -4 aynı tur bı soru var oda oyle

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3
    eşitsizlik tablosunu hayal edin, (çift kat olmayan) kökleri yazdığımız anda tablo işaret değiştirmeye başlıyordu; (-) ya da (+) ile başlasın, kök varsa bir sonraki basamak farklı işaret alıyordu. Öyle olunca da eşitsizlik <, > ya da bunların eşitlilerinde tanımlı olduğundan sadece herhangi bir veya birkaç aralıkta tanımlı değerler bulabiliyorduk. Ancak yalnızca kök olmadığında işaret değiştirmiyorduk ve bu durumda tüm reel sayılar için tanımlı oluyordu. Uzun lafın kısası, delta<0

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    x²-x-4 x²-x+2 bulunca 2.yazdıgımın deltası 0dan kucuk dıgerı 0dan buyuk oldugu ıcın yalnızca bırıncının kokler carpımına bakarsak -4 gelıyor cevap o yuzden -4 diye dusunuyorum ne dersiniz

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    3
    eşitsizlik tablosunu hayal edin, (çift kat olmayan) kökleri yazdığımız anda tablo işaret değiştirmeye başlıyordu; (-) ya da (+) ile başlasın, kök varsa bir sonraki basamak farklı işaret alıyordu. Öyle olunca da eşitsizlik <, > ya da bunların eşitlilerinde tanımlı olduğundan sadece herhangi bir veya birkaç aralıkta tanımlı değerler bulabiliyorduk. Ancak yalnızca kök olmadığında işaret değiştirmiyorduk ve bu durumda tüm reel sayılar için tanımlı oluyordu. Uzun lafın kısası, delta<0
    haklısınız bu aklıma gelmedı teşekkürler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    (x^2)-x'i (x^2)-2x olarak düzeltirsek kökler
    1-√5 ve 1+√5

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı shouva'den alıntı Mesajı göster
    x²-x-4 x²-x+2 bulunca 2.yazdıgımın deltası 0dan kucuk dıgerı 0dan buyuk oldugu ıcın yalnızca bırıncının kokler carpımına bakarsak -4 gelıyor cevap o yuzden -4 diye dusunuyorum ne dersiniz
    mm, delta kökleri de bunu doğrular, soru doğru yazılmış o halde.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Baktım.TElden bakarken görmemişim , reel iki kök var.1/2.(1√16) ve 1/2.(1+√17) şeklinde toplarsak cevaba ulaşırız.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    mm, delta kökleri de bunu doğrular, soru doğru yazılmış o halde.
    Evet , farkettim soruda bi hata yok.İlkinin de deltası küçük <0 diye görmüştüm ben (Bilgisayardan büyük büyük bakınca çıkıyor )

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!