Grubu
    Üye
    İş
    Veli

olasılık

1)x ve y pozitif tamsayılardır. lxl+lyl≤6 eşitsizliğini sağlayan (x,y) sıralı ikililerden biri rastgele seçiliyor.seçilen bu ikilinin lxl +lyl=3 eşitliğini sağlayan bir sıralı ikili olma olasılığı kaçtır? a)11/85 b)12/85 c)13/85 d)14/85 e)3/17

2) A={1,2,3,4} B={1,2,3,4,5,6} kümeleri veriliyor. A dan B ye yazılablecek bire bir fonksiyonlardan biri rastgele seçiliyor.seçilen bu fonksiyonda 1 in görüntüsünün 2,2 nin görüntüsünün 1 olma olasılığı kaçtır? a)1/30 b)1/15 c)1/10 d)2/15 e)1/5

3)A ={1,2,3} B={1,2,3,4,5}kümeleri veriliyor. A dan B ye tanımlı fonksiyonlardan biri rastgele seçiliyor.seçilen bu fonksiyonun bire bir fonksiyon olma olasılığı kaçtır? a)1/5 b)6/25 c)7/25 d)2/5 e)12/25

4) açılımındaki terimlerden biri rastgele seçiliyor. seçilen bu terimin x² li terim olma olasılığı kaçtır? a)1/7 b)5/28 c)3/14 d)1/4 e)2/7
    If you tremble with indignation at every injustice, then you are a comrade of mine.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    C.3

Toplam fonksiyon sayısı => 5³ => 125 tanedir.
    Birebir fonksiyon sayısı => P(5,3)=5!/2! => 5.4.3 => 60 tane.

60/125 => 12/25

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    ben 1.soru için grafik çiz derim.çünkü böylelikle x ve y eksenini 6 ve -6 da kesip birleştiren bir dörtgen bulursun.küçük eşit dediğine göre bu dörtgenin üzerindeki ve içindeki tüm tam sayılardır. tüm noktaların toplamını da grafik üzerinde 85 tane diye görebilirsin kısa yoldan.fakat grafiği şu an buraya çizemiyor ve anlatamıyorum.her neyse aynı şekilde |x|+|y|=3 ün grafiği de 3 ve -3 noktalarını birleştiren bir dörtgen olur.bu dörtgenin üzerinde de yanlış yapmıyorsam 12 tane nokta vardır.yani 85 noktadan birinde bu 12 sinin birinin gelme ihtimali 12/85 olur.bu şekilde anlatmak pek olmadı ama umarım yardımı dokunur.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    A={1,2,3,4} B={1,2,3,4,5,6} kümeleri veriliyor. A dan B ye yazılabilecek bire bir fonksiyonlardan biri rastgele seçiliyor.seçilen bu fonksiyonda 1 in görüntüsünün 2,2 nin görüntüsünün 1 olma olasılığı kaçtır?

şimdi birebir demek A dan gelen elemanların aynı görüntüye sahip olamaması demektir.yani A'daki 3 B'deki 5 gidiyorsa A'daki diğer elemanlardan biri daha 5 e gidemez.burdan yola çıkarak mantık yürütelim.
    öncelikle birebir fonksiyon sayısı:1 elemanı 6 elemandan birine gider,2 elemanı kalan 5'ten birine,3 elemanı da kalan 4 ten birine,4 de kalan 3ten birine..yani 6.5.4.3=360durum söz konusu
    diğer durumda 1in 2ye;2nin de 1e gittiği verilmiş.3 elemanı kalan 4 elemanın birine gider.4 de kalan 3 ün birine yani 12 ihtimal.12/360=1/30 olur herhangi bir hata yapmadıysam.

Grubu
    Üye
    İş
    Veli
    Alıntı s.öz'den alıntı Mesajı göster
    ben 1.soru için grafik çiz derim.çünkü böylelikle x ve y eksenini 6 ve -6 da kesip birleştiren bir dörtgen bulursun.küçük eşit dediğine göre bu dörtgenin üzerindeki ve içindeki tüm tam sayılardır. tüm noktaların toplamını da grafik üzerinde 85 tane diye görebilirsin kısa yoldan.fakat grafiği şu an buraya çizemiyor ve anlatamıyorum.her neyse aynı şekilde |x|+|y|=3 ün grafiği de 3 ve -3 noktalarını birleştiren bir dörtgen olur.bu dörtgenin üzerinde de yanlış yapmıyorsam 12 tane nokta vardır.yani 85 noktadan birinde bu 12 sinin birinin gelme ihtimali 12/85 olur.bu şekilde anlatmak pek olmadı ama umarım yardımı dokunur.
    bişe anlamadım kanka
    If you tremble with indignation at every injustice, then you are a comrade of mine.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    haklısın böyle pek hoş olmadı ama bu denklemin grafik çizimine özel tanımlı fonksiyonlarda bakıp yapabilirsin.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!