Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

soru Bir öss sorusu??

400 üyeli bir parlamento 3 partiye mensup millet vekillerinden oluşmuştur. ve her partinin miilletvekili sayısı birbirinden farklıdır. Bu parlamentoda güvenoyu için en az 201 oy gerekmektedir. Güvenoyu için herhangi iki partinin milletvekili sayıları toplamı yeterli olduğuna göre parlamentodaki en küçük partinin milletvekili sayısı en az kaç olabilir ?
    Bu sorunun çözümünü inceledim en az 201 olması demek 201 inde sağladığı anlamına gelmezmi ?ben mi yanlış düşünüyorum çünkü 201 sağlarsa
    200 199 1 alınabilir partiler ama bu ihtimal kabul edilmemiş neden ?
    herhangi 2 parti demiş 199 + 1 201 etmiyor oda geliyor aklıma ama en az demiş yani 1. ve 3. partinin oy verdiğini düşünürüm sadece olamazmı anlamadım bana bi açıklarsanız sevinirim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    Herhangi iki parti için sağlanmalı diyor, sizin dediğiniz çözümde 199+1<201 olduğundan bu durumda sağlanmıyor.
    İyi günler.
    Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    199 ve 1 güvenoyu için yeterli olmadığı için
    burada hiçbir partinin 200 milletvekili olamaz çünkü kalanlar güvenoyu yeterliliğine sahip olamaz. en büyük partide en fazla 199 milletvekili vardır. sayıları farklı dediği için bir diğer partinin en fazla 198 milletvekili vardır öyleyse en küçüğe en az 3 milletvekili düşer.
    199-198-3 sorunun koşullarına da uyduğuna göre cevap 3 tür.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    ama en az ihtimalini istiyor partiler 2li 2li gruplanınca hepsi sağlıyacak diye bir şart belirtmemişki

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı matemetikçi485'den alıntı Mesajı göster
    ...Güvenoyu için herhangi iki partinin milletvekili sayıları toplamı yeterli olduğuna göre ...

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    tamam teşekkür ederim hocam ve kcancelik

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları