Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    ilgilenenlere teşekkürler . 3. ve son sorum kalmış arkadaşlar.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı nightmare'den alıntı Mesajı göster
    6.

ben bu soruyu 9 buldum çokta eminim ama cevap 10 almış . DAC açısının 60 dan büyük olması gerekmiyor mu . DAC ye 51 den 59 a kadar 9 değer aldırdım . D∈ [BC] diyor, bu D nin B noktasının üzerinde olacağı anlamına da gelir mi ki

Son cümlen doğru. Bu yüzden cevap 10, ama çözümün sıkıntılı gibi.

DE>AE olduğundan, a<70 olmalı.
    60≤a<70

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Son cümlen doğru. Bu yüzden cevap 10, ama çözümün sıkıntılı gibi.

DE>AE olduğundan, a<70 olmalı.
    60≤a<70
    DAC açısına b dedim ve 60 tan küçük aldım ( yukarıda yanlışlıkla büyük yazmışım ) bu arada anlaşılmış heralde büyük üçgen ABE E açısını C yazmışım.
    sonra a+b=120 ve 20+b>a dedim bunu sağlayan değerler b ye 51 den 60 da dahil değer verdiğimizde , a=69,68,67.....60 olmak üzere yaptım( ama D noktasını B nin üzerine gelebilir olarak almamıştım ilk ) yanlış mı çözüm ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    3.
    12-8<x olduğunu biliyoruz ayrıca açıular yazılırsa 12 yi gören açının x i gören açıdan büyük olduğu ve dolaysıyla 12 nin x ten büyük olduğu bulunur
    4<x<12 → x 7 değer alabilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    3.
    12-8<x olduğunu biliyoruz ayrıca açıular yazılırsa 12 yi gören açının x i gören açıdan büyük olduğu ve dolaysıyla 12 nin x ten büyük olduğu bulunur
    4<x<12 → x 7 değer alabilir.
    teşekkürler

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    sen de sağol canım.
    Yeri gelmişken içimi dökeyim.
    Matematikte eşitsizlik, geometri de ise üçgende eşitsizlik başbelası konulardır.
    Bu benim lafım,
    Eşitlik merttir, eşitsizlik namerttir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    sen de sağol canım.
    Yeri gelmişken içimi dökeyim.
    Matematikte eşitsizlik, geometri de ise üçgende eşitsizlik başbelası konulardır.
    Bu benim lafım,
    Eşitlik merttir, eşitsizlik namerttir.
    aynen hocam ortaokuldan beri açıkenar görüyoruz bi türlü kendimi bu konuda eksıksiz hissedemiyorum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    eşitsizlik ya da sınır belirleme bence çözüm bulmaktan daha teknik ve zor bi konu. çözüm yaparken bi yerden bi yere gitmiş gibi oluyorsunuz sınır belirlerken ise bi yerden bi yere giden tüm yolları bulmuş gibi oluyorsunuz. eşitsizlikler bence matematiğin en güzel alanlarından biri.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    eşitsizlik ya da sınır belirleme bence çözüm bulmaktan daha teknik ve zor bi konu. çözüm yaparken bi yerden bi yere gitmiş gibi oluyorsunuz sınır belirlerken ise bi yerden bi yere giden tüm yolları bulmuş gibi oluyorsunuz. eşitsizlikler bence matematiğin en güzel alanlarından biri.
    öğrenci olmadığınız için öyle geliyordur belki hocam

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Katılıyorum. Çok iyi bilgi birikimi ve dikkat gerektiriyor. Dikkat konusunda fakir olduğum için çamur at izi kalsın taktiği uyguluyorum ben de

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!