Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Sayılar

Normalde üzerinden biraz süre geçip tekrar uğraştıktan sonra yine de yapılamayan soruları eklemek daha sağlıklı ama artık vakit sınırlı olduğu için hemen soracağım inşallah...

1

2 2 basamaklı 2 doğal sayının toplamı kaç farklı değer alır?(179)
    3 2 tanesi 48'den büyük, rakamları 0'dan ve birbirinden farklı 5 pozitif tam sayının toplamı 156 ise bu sayılardan en büyüğü en çok kaç olabilir?(71)
    4 (6878)+(DBCB)=(1CC8C) toplama işleminde B,C,D nedir? (2,0,3)(bunu şık denemek dışında nasıl yaparım?)
    5 abc 3 basamaklı
    bc,ba ve ab 2 basamaklı sayılar,
    abc=bc+ab+ba+c ise b+c=?
    sonunda 89a=c+11b bulup, b=8 ve c=1 için doğru seçenek 9'u buldum. Başka hangi değerlerde tutmadığından sınavda nasıl emin olabilirim, bu kadar şanslı olmayabilirdim..)

hepinize teşekkürler...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    C-2

Ben bu soru için şöyle düşünüyorum.

İki basamaklı iki doğal sayının toplamının alabileceği minimum değer : 10+10=20
    İki basamaklı iki doğal sayının toplamının alabileceği maximum değer : 99+99=198

Alabileceği değerler; 20,21,22,...,198

Terim Sayısı: (198-20)+1=179
    ...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4)sözel bir çözüm olacak 8+b=c imiş elde varmı bilmiyoruz 7+c=8 imiş c 0 da olabilir 1 de olabilir eğer 0 olursa elde 1 kalanı var b 2 olur 8+b=c olacakmış C nin 1 olsaydı b 3 olurdu ancak b 3 şartı sağlanmıyor o zaman b=2 c=0 6+d=9 olacak elde 1 sonradan ekleneck d=3

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    5)89a-c=11b demekki 89a-c 11 in katı imiş 89 a en yakın 11 in katı 88 dir bu şart a=1 c=0 b=8 için sağlanır

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Soru 3 -

2 tanesi 48'den büyük, rakamları 0'dan ve birbirinden farklı 5 pozitif tam sayının toplamı 156 ise bu sayılardan en büyüğü en çok kaç olabilir?(71)

Soruda en az 2şer basamaklı sayılar seçebileceğimiz belirtilmiş.Çünkü rakamları 0dan ve birbirinden farklı sayılar seçeceğiz.
    Sayılarımızdan birinin en büyük olmasını istiyoruz.Bu nedenle diğerlerini en küçük seçmeliyiz.

2 basamaklı en küçük hangi sayıyı seçebiliriz ona bakalım.Rakamları 0dan farklı olacak , ve birbirinden farklı olacakmış. Bu durum da 10'u seçemeyiz. 11'i de seçemeyiz.En az 12'yi seçebiliriz.

48den büyük olan bir sayıyı seçelim.Çünkü diğerini en büyük yapmaya çalışacağız.48den büyük en az 49 seçebiliriz.

49 seçelim.Diğer sayılarımızda 12 , 12 , 12dir.(E.B sayımız x olsun)
    49+12+12+12+x =156
    x=71 bulunur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Tabi ya. 3. soruda problem yok. Rakamları 0 dan ve birbirinden farklı ifadesi iki basamaklı sayıları ifade ediyor. 2 tanesi 48 den büyük diyor. En büyük 71 de zaten 48 den büyük iki sayının içinde. Güzel soruymuş. Bravo svsmumcu
    ...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı FurkanTemel'den alıntı Mesajı göster
    Tabi ya. 3. soruda problem yok. Rakamları 0 dan ve birbirinden farklı ifadesi iki basamaklı sayıları ifade ediyor. 2 tanesi 48 den büyük diyor. En büyük 71 de zaten 48 den büyük iki sayının içinde. Güzel soruymuş. Bravo svsmumcu
    Teşekkür ederim , gözünden kaçmış herhalde

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Bu gözleri söküp atacam bir gün. Az kaldı.
    ...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Bu gözleri söküp atacam bir gün. Az kaldı.
    haha

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    C-2

Ben bu soru için şöyle düşünüyorum.

İki basamaklı iki doğal sayının toplamının alabileceği minimum değer : 10+10=20
    İki basamaklı iki doğal sayının toplamının alabileceği maximum değer : 99+99=198

Alabileceği değerler; 20,21,22,...,198

Terim Sayısı: (198-20)+1=179
    Tabii yaa! Çıkmış sorusu da vardı, nasıl unuttum
    sağ ol var ol..

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!