Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Sponsorlu Bağlantılar

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

Sponsorlu Bağlantılar

3. soru:

f '(x)=-3x^2+3=0 --> x=+-1 köktür. f '(x)=-6x ve f ''(1)<0 ve f ''(-1)>0 olduğuna göre -1'de lokal min., +1'de lokal maks noktasıdır. Buna göre,

f(1)=m>0 ve f(-1)=m-4<0 olmalıdır üç noktada kesebilmesi için, bu da 0<m<4 ile mümkündür; m={1,2,3}

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

Sponsorlu Bağlantılar

Hocam affınıza sığınarak soruyorum da. Türevden nasıl yapmalı bu soruyu? Anlayamadım.
    2. soruyu bn de anlayamadım
    şimdi kabataslak bi 3. dereceden fonksiyon grafiği çizin , tabi başkatsayısı negatif olacak şekilde.
    göreceksinizki 3 kök varsa türevin 0 olduğu ilk noktada fonksiyon negatif ikinci noktada da pozitif olmalı
    türev=-3x²+3=0 ise x=±1
    f(-1)<0 ise m<4
    f(1)>0 ise m>0
    1,2,3 sağlar toplam 6 , ben türevin köklerinin bu kadar kolay olduğunu düşünememişim o yüzden diskriminant falan diye zırvaladık kusura bakmayın artık.

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    şimdi kabataslak bi 3. dereceden fonksiyon grafiği çizin , tabi başkatsayısı negatif olacak şekilde.
    göreceksinizki 3 kök varsa türevin 0 olduğu ilk noktada fonksiyon negatif ikinci noktada da pozitif olmalı
    türev=-3x²+3=0 ise x=±1
    f(-1)<0 ise m<4
    f(1)>0 ise m>0
    1,2,3 sağlar toplam 6 , ben türevin köklerinin bu kadar kolay olduğunu düşünememişim o yüzden diskriminant falan diye zırvaladık kusura bakmayın artık.
    çok teşekürler hocam
    grafiği çizmek ve dediğinizi görmek 40 yıl düşünsem aklıma gelmez

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    türev=-3x²+3=0 ise x=±1
    f(-1)<0 ise m<4
    f(1)>0 ise m>0
    Anladım hocam teşekkürler
    Bizi cehenneme de koysan,
    Yine orada Rahman ve Rahim olduğunu haykıracağız!
    Yine Sana ellerimizi kaldıracak,
    Yine Sana Rabb diyeceğiz!

Sen başka birşey dedirtme Ya Rabbi! (Amin!)

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    İlgisi ve emeği geçen her arkadaşıma/hocama çok çok teşekkürler.
    Sizleri çok seviyorum ♥

1 2

• Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
  • Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları